قله سمام ( قله و جنگل سماموس )

قله سمام ( قله و جنگل سماموس ) در شهرستان رامسر نام قله‌ایست با 3720 متر ارتفاع، مرتفع‌ترین قلهٔ مشرف به دریای خزر و بلندترین قلهٔ استان مازندران است ، این قله در در جنوب کلاچای و رامسر مرز جنگل‌های شمال و دره اشکور قراردارد.
سمام نام عمومی منطقه‌ای در سمت شمال غربی چکاد است که چند پارچه آبادی در آن قرار دارد و در صورت نسبت سمامی خوانده می‌شود. از جمله افراد سرشناس آن، یکی از بنیان‌گذاران مکتب تفکیک ∗شیخ علی اکبر الهیان سمامی ∗ رامسری است. منطقهٔ سمام جزو «پایین اشکور» و به اصطلاح محلی سمام یکی از آبادی‌های «جیر اشکور» رامسر است.
در نزدیکی‌های قله، امامزاده‌ای قرار دارد به نام آقا سماموس که در حقیقت به نقل برخی از تاریخ نگاران همان کارکیا یحیی کیایی از شاهزادگان کیایی لاهیجان است. کوهنوردان می‌توانند وسایل سفر خویش را آنجا بگذارند و با کمی استراحت در آن خود را برای صعود قله آماده کنند. اگر بر فراز قلهٔ سماموس بایستید معمولاً همهٔ درهٔ اِشکَوَرات تا دریا پوشیده از مه است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاخ مرمر

کاخ مرمر در شهر رامسر از توابع استان مازندران یکی از آثار دوران پهلوی در شمال ایران به شمار می‌آید . این کاخ به دستور رضا شاه پهلوی در سال هزار و سیصد و شانزده به بهره برداری رسید و به عنوان اقامتگاه خانواده پادشاهی استفاده می‌شد.
ساختمان کاخ در میان باغی به مساحت شصت هزار متر واقع شده که اولین نهال‌های مرکبات اصلاح شده و گیاهان تزیینی نایاب در این باغ کاشته شده‌است و یکی از جالب‌ترین و متنوع‌ترین باغ‌های ایران به شمار می‌آید. معماری این کاخ با زیر بنای حدود ششصد متر اثر مهندس هوانس غریبیان با نظارت معماران ایرانی و آلمانی آن روزگار است. ساختمان کاخ از سنگ مرمر سفید رگه دار با ایوانی دارای چهار ستون حجاری شده از سنگ مرمر یکپارچه ساخته شده و در دو طرف پلکان پشت کاخ، دو مجسمه مرمرین ببر قرار گرفته است. در ابتدای ساختمان یک تالار مرکزی قرار دارد که درب‌های اتاق‌های مجاور به آن باز می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای گرسماسر

روستای گرسماسر از توابع بخش مرکزی شهرستان رامسر در استان مازندران می‌باشد که در چهل کیلومتری جنوب غربی این شهر واقع شده است . این روستا، از شمال و جنوب به رشته‌کوه البرز، از شرق به روستای بزشی محله و از غرب به روستای رستم‏سر منتهی می‌شود. گرسماسرحدود دو هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد و تحت تأثیر اقلیم کوهستانی، زمستان‏هایی نسبتاً سرد وو تابستان‏های معتدل دارد. میانگین بارندگی سالانه آن نهصد و هشتاد و سه میلی‏متر گزارش شده است.
روستای گرسماسر یکی از زیباترین نقاط رامسر و در حقیقت یکی از شاهکارهای جهان هستی می‌باشد . هوای آن در فصل تابستان بسیار خنک و گاهی سرد است. دشت‌های بسیار زیبا، کوه‌های بلند و چشمه سار‌های بسیار خنک، این ییلاق را از دیگر روستا‌ها متمایز کرده است . دزکول نیز در این ییلاق قرار دارد که بسیار زیبا و بلند است. از روی این کوه تمام نقاط رامسر و تنکابن را در زیر پای خود مشاهده می‌کنید . گردشگاه‌های این ییلاق، رستم سر، تله بن، راه کنار، مسجد آبجی, دزکول, فولاد چشمه و... می‌باشند که هر یک زیبایی خاصی دارند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

هتل قدیم

هتل قدیم رامسر هتلی تاریخی در مرکز شهر رامسر از توابع استان مازندران و یکی از معدود هتل‌هایی است که در فهرست ثبت آثار ملی قرار گرفته‌است.
طرح این هتل ، در سال هزار و سیصد و هفت ، به گفته بعضی منابع هزار و سیصد و ده ، توسط مهندسان آلمانی تهیه و در سال هزار و سیصد و دوازده یا هزار و سیصد و یازده شمسی به بهره‌برداری رسید ( البته در بعضی منابع هزار و سیصد و هفده هم آمده است ) . سبک معماری این هتل به معماری آرت دکو اروپا شباهت زیادی دارد .
هتل قدیم دارای زیر زمینی است که بعدها به سفره‌خانه سنتی تبدیل شد. اروپایی‌ها و بویژه آلمانی‌ها در ساخت هتل نقش ویژه ای داشتند و این هتل مجموعه‌ای از سلیقه‌های آلمانی، انگلیسی و ایتالیایی را در خود گرد آورده است . طراحی داخلی ای هتل توسط انگلیسی‌ها انجام شد و ایتالیایی‌ها هم طراحی محیط بیرون آن را انجام دادند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تله کابین رامسر

تله کابین رامسر در پنج کیومتری غرب شهر رامسر در استان مازندران و فاصله ده دقیقه ای از رامسر به سمت چابکسر واقع شده است که از مبدا ساحل تا فراز کوه ایلمیلی ادامه دارد و دارای محیطی هیجان انگیز می‌باشد که با توجه به وجود پیست کارتینگ ، مراکز خرید ، کافی شاپ و مراکز تفریحی، محیطی مفرح را برای بازدید کنندگان فراهم آورده است .
تله کابین رامسر به عنوان بزرگترین تله کابین کشور از کنار ساحل خزر تا ارتفاعات جنگلی با پنجاه کابین به طول دو کیلومتر ادامه دارد و توسط بخش خصوصی ایجاد شده است.
این تله کابین که به واحدهای پذیرایی و اماکن تفریحی- گردشگری مجهز است با ظرفیت پنجاه کابین ظرفیت حمل چهارصد و پنجاه نفر در ساعت را دارد .
خط تله کابین از ایستگاه اول که در سایت شمالی با امکان جابه جایی چهار هزار نفر در روز به ایستگاه دوم در قله زیبا و همیشه سبز ایلمیلی، با دید کامل از دریا، جنگل و شهرهای زیبا و ساحلی خزر را فراهم کرده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد مجیران

سد مجیران در شهرستان رامسر از توابع استان مازندران اولین سد مخزنی کشور از نوع خاکی با هسته ای آسفالتی می‌باشد که عملیات اجرایی آن در اسفند ماه سال هزار و سیصد و هشتاد و دو به پایان رسید . این سد پس از گذراندن برنامه زمان‌بندی سه‌ساله برای آبگیری با وجود بارندگی‌هایی که در غرب استان اتفاق افتاد به طور کامل آبگیری شد و هم‌اکنون سرریز دارد.
سد مجیران در بیست کیلومتری رامسر بر روی رودخانه نسارود احداث شده است و مابین اربه کله و دالخانی قرار گرفته است . این سد و جنگلهای اطراف ، واقع در رامسر و منطقه توریستی سد میجران که بزرگترین سد آبی وخاکی خاور میانه به شمار می‌رود و چشم انداز بسیار زیبایی دارد .
سد مجیران در فاصله پنج کیلومتری جنوب مارکوه قرار دارد که البته جاده تا تاج سد آسفالته است. با توجه به منطقه حفاظتی سد میجران شما نمی‌توانید وارد محوطه یا کناره آن شوید. اما بزرگی این سد از فاصله ای دورتر از خود سد بسیار جذاب است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

جنگل دالخانی

جنگل دالخانی در توابع بخش مرکزی شهرستان رامسر در استان مازندران است و در 30 کیلومتری جنوب شرقی رامسر و در دهستان چهل‌شهید قرار دارد.
نزدیک بودن جنگل‌های 600هزار متر مربعی رامسر به آن، باعث شده این جنگل‌ها به نام دالخانی شناخته شوند.
جنگل دالخانی در مسیر رامسر به تنکابن قرار دارد و برای رسیدن به آن می‌توان از مسیر کتالم- هریس (جاده میرزا کوچک خان) – دالخانی گذشت یا از خروجی شهر رامسر شروع کرده و بعد از طی مسیری حدود 7 کیلومتر در مسیر آسفالته رامسر به تنکابن، به سه راهی جنت رودبار رسید.
جنگل دالخانی 23 کیلومتر جلوتر در کنار جاده انتظار شما را می‌کشد! جنگل زیبایی که در میان گردشگران به «دالان بهشت» معروف است و با درختان انبوه و آب و هوای بی نظیرش می‌تواند بکرترین تجربه طبیعت گردی شما را رقم بزند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

جنت رودبار

جنت رودبار دهستانی بسیار زیبا از توابع بخش مرکزی شهرستان رامسر در استان مازندران است و یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری رامسر محسوب می‌شود. ییلاق‌های دهستان جنت رودبار مانند اکراسر، چاک، چرته، نمکدره، ایزکی و جیررود مناطقی بسیار زیبا و آب و هوای دلنشینی دارند.
این منطقه آبشار‌های بسیار زیبایی دارد، آبشار آزارک، آبشار حسینیه، آبشار چاردر، آبشار خشکا، آبشار ریش بزار و آبشار هیسیان ,آبشار سیاسرت از آبشارهای منطقه جنت رودبار هستند. همچنین رودخانه زیبا چالک رود با طول 40 کیلومتر از دامنه شرقی کوه سماسوس سرچشمه گرفته و پس از گذشتن از کوه ها، دره‌ها و جنگل‌های بکر منطقه با رودخانه‌های ارمو، لاک تراشان و جالیسان مخلوط شده و سپس به دریای خزر می‌ریزد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار سیاسرت

آبشار سیاسرت ( سیاسورت )در 35 کیلومتری جنوب شهر رامسر از توابع استان مازندران در کنار جاده منتهی به منطقه جنت رودبار و سیصد متر پایین‌تر از جاده اصلی قرار دارد. جنت رودبار دهستانی بسیار زیبا و جذاب از توابع بخش مرکزی شهرستان رامسر در استان مازندران است و یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری رامسر محسوب می‌شود.
یک راه پاکوب ما بین جاده و آبشار برقرار می‌باشد. این آبشار در محدوده رودخانه چالک رود واقع گشته و طبیعتی بسیار زیبا دارد. رودخانه چالک رود به طول 40 کیلومتر از دامنه شرقی کوه سماموس سرچشمه گرفته وپس از گذشتن از کوه ها، دره‌ها و جنگل‌های بکر منطقه با رودخانه‌های ارمو، لاک تراشان و جالیسان مخلوط شده و سپس به دریای خزر می‌ریزد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه مارکوه

قلعه مارکوه در جاده بین رامسر - تنکابن در استان مازندران و در نزدیکی روستایی به همین نام قرار دارد و از بناهای دوره اسلامی به حساب می‌آید.
این قلعه بی نظیر به دلیل ارتفاع و چشم انداز بی مانندی که به دریای خزر دارد، مزارع برنج، مرکبات و باغ‌های چای ، اشراف به تپه‌ها و ارتفاعات سرسبز البرز و روستاهای اطراف و رودخانه نسارود در شرق و ... به "بام رامسر" شهرت دارد.
قلعه مارکوه مخروطی شکل، مشجر و جدا شده از سلسه کوههای البرز بوده که در فاصله شش کیلومتری شرق رامسر و سه کیلومتری ساحل دریا و محور ارتباطی تنکابن به رامسر واقع است
این قلعه در دوره‌های مختلف اسلامی به عنوان پایگاه نظامی در مقابل تهاجم دشمنان مورد استفاده قرار می‌گرفته است..
این کوه صخره‌ای با وسعت ۶۰۰هزار مترمربع با انواع درختچه‌ها، درختان انجیلی، بلوط، شمشاد و ازگیل پوشیده شده و ارتفاع قله از سطح دریا حدود ۲۶۰متر بوده که احداث ۳۳۰ پله در ضلع جنوبی کار صعود را آسان می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]