آبشار کوه سر

مجموعه آبشارهای کوهسر در استان مازندران واقع است. حد فاصل روستاهای جنگلی سفیدآب (اسپی او) و کوهسر (گوسر) از توابع بخش نشتارود شهرستان تنکابن ، جاده ای خاکی ولی با چشم اندازی بسیار زیبا وجود دارد. برای تردد در این جاده ناگزیر باید از رودخانه ای عبور کرد. در تقاطع جاده و رودخانه در پایین دست ، مجموعه آبشارهای کوهسر وجود دارد که مخصوصا” در فصول پر آب،، به غایت زیبا و با شکوه هستند.
نشتارود در فاصله 5 کیلومتری شمال شرقی شهرتنکابن و در فاصله 210 کیلومتری غرب ساری مرکز استان و 232 کیلومتری شمال غربی تهران قرار دارد. نشتا به معنی نشت آب بوده و به دلیل چشمه‌ها و رودخانه‌های فراوان در منطقه به ویژه گذر رود از مرکز شهر نشتارود نامیده شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبگرم سه هزار

آبگرم سه هزار در استان مازندران و در زیر نَرگیسان شهرستان تنکابن و روبروی هفت خوان کمی بالاتر از رودخانه سه هزار قراردارد و بخاطر نام حَضرَت سُلیمان در میان مردم از احترام زیادی برخوردار است و آن را مُقَدَس می‌دانند.

این آبگرم کوچک روبروی قله هفت خوان از جنوب واقع شده است و شامل دو غار کوچک مجزاست غاری که در سطح بالاتری قرار دارد مساحتی حدود 8 متر مربع دارد و خیلی گرم نیست و از آن برای نظافت و غُسل قبل از ورود به آبِگَرم استفاده می‌کنند

غار آب گرم اصلی کمی پائین‌تر از آن و حدود 1.5 متر پائینتر از سطح زمین قرار دارد که با چند پله به کف آن می‌رسیم آب گرم آن از کف می‌جوشد و از استلاک میت‌های کوچک سقف ،آب سرد می‌چکد. مردم اعتقاد خاصی به این آبگرم دارند و ان را برای مداوای درد دست و پا مفید می‌دانستند حتی بعضی از افراد بسیار معتقد آنرا برای دَرمان نازایی مفید می‌دانند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای قلعه گردن

روستای قلعه گردن ، نام روستایی از توابع بخش خرم آباد شهرستان تنکابن در استان مازندران است, اما در این روستا خبری از قلعه و گردن نیست !
قلعه گردن، روستای دنجی است که اگر در بهار گذرتان به آن بیفتد، می‌توانید بگویید در بهشت کوچک و ناشناخته ای بسر می‌برید که از شمال به دریای خزر، از شرق به شهرستان چالوس، از جنوب به شهرستان قزوین و از مغرب به شهرستان رامسر می‌رسد و زیبایی طبیعت سرسبز شمال را یکجا به شما تقدیم می‌کند.
کلمه گردن در نام این روستا از گردنه معروف آن که به همین نام خوانده می‌شود، می‌آید. گردنه «قلعه گردن» در جنوب روستا و در حدود یک کیلومتری جنوب غربی شهر خرم آباد تنکابن قرار دارد.
پل خشتی قلعه گردن نیز در مرکز روستای قلعه گردن ساخته شده است.
این پل در محل تقاطع دو جاده شمالی و جنوبی خرم آباد به قلعه گردن و همچنین شرقی - غربی قلعه گردن به سلطانی محل ساخته شده و عمر آن به دوره صفویه می‌رسد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مرداب نشتارود

مرداب نشتارود در  استان مازندران می‌باشد که در پنج کیلومتری تنکابن و مرکز بخش نشتا شهرستان تنکابن قرار دارد .
شهر نشتارود دارای روستا‌های فراوان و قدیمی بوده و از سال هزار و سیصد و سی و پنج دارای شهر داری مستقل می‌باشد.
مرداب نشتارود به طول سه کیلومتر و عرض پنجاه متر در مرکز بهشهر واقع شده است که عمق آن بین شش تا ده متر می‌باشد و همانند مرداب انزلی و بابلسر موقعیت کم نظیری را برای جلب وجذب گردشگران در این منطقه فراهم آورده است.
در شرایطی که اکثر رودخانه‌های غرب مازندران، کم عمق، پر سرعت، دارای بستری سنگلاخی و ناپایدار و از همه مهمتر، سیل پذیرند، رودخانه ای که از سلسله جبال البرز سرچشمه گرفته و از جنگل معروف خشکه داران و مزارع نشتارود می‌گذرد و سرانجام از وسط بازار نشتارود عبور می‌کند و به دریا می‌ریزد، بر خلاف همه رودهای این منطقه، نسبتا عمیق و آرام است به همین علت لقب مرداب گرفته است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار تودارک ( جلیسان )

آبشار تودارک ( جلیسان ) با حدود چهل و پنج متر ارتفاع بی شک یکی از مناظر زیبای شهرستان تنکابن و یکی از بزرگترین ابشار‌های گیلان و استان مازندران می‌باشد .
آب بعد از حدود هفت الی ده متر به یک برآمدگی برخورد کرده و بصورت بسیار زیبا درهوا پخش می‌شود شما در آن واحد علاوه بر مشاهد ریزش آب بصورت آبشار؛ریزش بصورت دانه‌های درشت باران در اطراف را خواهید داشت. مرطوب بودن دیواره آبشار باعث رشد انواع واقسام گلسنگ و خزه شده وهمینطور وجود چشمه گوار روح وروان هر بینده ای را نوازش میدهد. آب پس از ریزش بصورت نهری ازسطح جاده که بصورت آب نما ساخته شده است عبور میکند. لذت دیدن این آبشار زیبارا ازدست ندهید.
برای رسیدن به این آبشار باید از تنکابن به سمت شیرود حرکت کرده و بعد از پل شیرود(به سمت رامسر) و دیدن تابلو لشتو که به سمت جنوب است (البته واضح و مبرهن است که اگر به سمت شمال بپیچید صاف وسط دریا تشریف می‌برید)باید به سمت روستای لشتو حرکت کنیم . پس از طی چند کیلومتر به سه راهی می‌رسیم .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

جنگلهای سه هزار

جنگل‌های سه هزار منطقه ای با طبیعتی زیبا می‌باشند که شهرستان تنکابن در استان مازندران واقع شده اند
این جنگل‌ها با چشم اندازی بدیع، چمنزارها، جنگل‌های مرتفع، جلگه ای و رودخانه پر آب، یک مجموعه بی نظیر طبیعی را فراهم آورده تا مشتاقان طبیعت، منطقه ای بسیار خاص رویایی را تجربه کنند, وجود آب گوارای روان و آب و هوای مطبوع، این جنگل را بسیار چشم نواز کرده است.
در دو کیلومتری جنگل سه هزار، آب معدنی شلف قرار دارد که از مواد قلیایی، نمکی، آهکی، فسفر، اکسید آهن، سیلیس، پتاس، آلومین، کلر، کربنات، منیزیم و اسید سولفوریک تشکیل شده و با داشتن خواص طبی فراوان برای درمان بیماری‌های کلیوی، سوء هاضمه و نقرس، امراض جلدی و درد‌های رماتیسم مفید است.
اطراف آب معدنی شلف، مناظر زیبای طبیعی وجود دارد که جلوه خاصی به آن داده است.
دره سه هزار در قسمت غربی قله علمکوه واقع شده است و از این دره میتوان تا طالقان و منطقه الموت رفت , به صورت کوهنوردی و با عبور کردن از راس بعضی از قلل البرز دسترسی به مناطق ذکر شده امکان پذیر است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

عسل‌محله

عسل محله نام روستایی در استان مازندران از توابع دهستان دوهزار بخش مرکزی شهرستان تنکابن است که آخرین روستا در دره‌ی رودخانه‌ی هلوکله (از شاخه‌های رودخانه‌ی دوهزار) است.
عسل محله تنها یکی از مناطقی است که می‌شود از آنجا وارد جنگل‌های دوهزار شد اما امروز از دیگر مسیرهای ورود به دو هزار معروف‌تر است
مسیر دستیابی :
شهرستان تنکابن به طرف مسیر دو هزار میرسیم به هتل سیالان و سه راهی که مسیر سمت چپ را طی نموده وبه روستای عسل محله میرسیم وسیله‌ها رو در روستا پارک میکنم و به طرف جنگل حرکت میکنیم
حدود ۴۵ دقیقه پیاده روی برای افراد تقریبا حرفه ای و دوساعت برای خانواده‌ها در مسیر چشمه آب و آبشار خواهید دیدمسیر پیاده روی کاملا جنگلی وزیبا میباشد.
در پژوهش میدانی از طریق گفت‌وگو با ریش‌سفیدان و معتمدان محلی مشخص شد برخلاف تلفظ و نوشتار نادرست امروزی عسل محله، آن را اِسِل محله می‌خوانند.
در مطالعه‌ی کتابخانه‌ای در کتاب «از آستارا تا استارباد»، در بخش راه‌های قدیمی منطقه‌ی دوهزار تنکابن از واژه «اسل محله» (به کسر الف و سین)، به معنای استخر استفاده شده است
هم‌چنین در کتاب «نگاهی همه‌سویه به تنکابن» این مساله تایید می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه حیات وحش خشکه داران

در استان مازندران و درحاشیه منطقه خشکه داران شهرستان تنکابن یک موزه به نام موزه حیات وحش خشکه داران ایجاد شده که مجموعه تاکسیدرمی از حیوانات وحش شمال ایران را به نمایش گذارده و همواره مورد استقابل محققان و دانش پژوهان است.
این موزه در سال 1362 در قسمت غربی به محور شمال احداث و روز به روز بر تعداد گونه‌های تاکسیدرمی نیز افزوده شده است.
این موزه در زمینی به مساحت 550 مترمربع مستقر و تعداد 150 گونه جانوری تاکسیدرمی شده نظیر حواصیل، اگرت، پلیکان و پستاندارانی نظیر خرس قهوه ای، گراز، گربه جنگلی و... به صورت کامل و یا نیم تنه در آنجا نگهداری می‌شود که مورد بازدید عامه مردم بالاخص دانشجویان و دانش آموزان قرار می‌گیرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک جنگلی خشکه داران

اگر عاشق طبیعت شمال کشور بخصوص استان مازندران هستید، در سفر بعدی تان حتما سری به پارک جنگلی خشکه داران در شهرستان تنکابن بزنید. منطقه وسیعی که برای لذت بردن گردشگران از طبیعت، چیزی کم ندارد. طبیعت سر سبز، هوای معتدل، نزدیکی به دریا، حیات وحش خاص و گونه‌های جانوری کمیاب!
درکیلومتر ۳۰ محور تنکابن به چالوس به بعد از شهر عباس آباد و قبل از سلمانشهر درکنار جاده واقع شده و تنها ۱۲۰ متر با دریا فاصله دارد.
این منطقه حفاظت شده به عنوان تنها جنگل جلگه‌ای و بکر و از آخرین بازمانده‌های اکوسیستم‌های جنگلی جلگه‌ای شمال ایران با مساحت تقریبی ۲۶۰۰۰۰۰ مترمربع مساحت بشمارمی رود.
انواع مختلف گونه‌های جانوری و گیاهی مانند توسکا از نوع کرک که در ایران رو به انقراض است سه قلو انجیلی، انار، ممرز، بلوط، لیلکی یا کرات خرمندی، لرگ، ملج، انوع مهم شمشاد، ازگیل جنکلی و یاس وحشی می‌باشد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبگرم فلکده

آدرس : استان مازندران - شهرستان تنکابن - کیلومتر 15 جاده دو هزار - روستای لیره سر - آبگرم فلکده
" فلکده " به منطقه ای در دل جنگلهای دوهزار تنکابین اطلاق میشود که که شهرتش بخاطرآبگرمیست که در دل جنگل و در زیر کلاهک صخره ای است که با توجه به کوچکی آن جاذبه خاص این منطقه بوده که بعلت پرت بودن از مسیر اصلی افراد کمی از آن خبر دارند (عمدتا محلی‌های آن منطقه ) آب گرم معدنی است که آب تنی کردن در آن آنهم در دل جنگل لذت وصف ناپذیری را به دوست داران طبیعت می‌بخشد.
این آب گرم از نظر توپوگرافی دارای پستی و بلندیهایی میباشد که زیبایی و تنوع خاصی را به آن می‌بخشد. در مسیر زیبای این آبگرم به یک جنگل بسیار زیبای کاج و سرو میرسیم و پس از طی یک سر پایینی به آبگرم معدنی می‌رسیم که نسبت به سایر آبگرمهای منطقه دارای تفاوت میباشد که یکی از آنها نداشتن گوگرد است که بوی بد را از آن گرفته است و خاصیت شرب نیز دارد. علاوه بر آن این آبگرم برای بیماریهایی همچون دردهای مفصلی و نظیر آن بسیار مناسب است. منطقه فلکده دارای آب و هوای خنک و کوهپایه‌ایی میباشد که در فصول گرم سال بسیار مطبوع است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]