روستای پر کلا

روستای پر کلا در استان مازندران بخش یانسر و دهستان عشرستاق و در جنوب شرقی شهرستان بهشهر قرار دارد.
این روستا از شمال به جنگل، از شرق به روستای سمچول،از جنوب به روستاهای باودین و محسن آباد و از شرق نیز به روستای غریب محله محدود می‌شود.
این روستا از دو طریق به شهرستان بهشهر دسترسی دارد، یکی از طریق جاده پاسند که پس از گذشتن از روستاهای غریب محله، گالش محله، چالکده ،ولم و روبار به آن ختم می‌شود و دیگری از طریق جاده گلوگاه که آن هم پس از روستاهایی چون سمچول، پارچ، متکازین، بیشه بنه و شهرستان گلوگاه به بهشهر دسترسی دارد که بیشتر از جاده پاسند برای ارتباط استفاده می‌شود.
نام روستا قبلا پله کلا بوده که این نام از دو کلمه پله+کلا تشکیل شده است. کلا به معنی سرزمین و پله به معنی زمینی که به صورت تراس بندی و پله ای در آمده باشد و به مرور زمان به خاطر تلفظ به پره کلا و بعد به پرکلا تغییر نام داده است.
دلیل دیگری نیز برای این نامگذاری وجود دارد و آن پرشدن منطقه از مهاجرین قزوین بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای گرجی محله

روستای گرجی محله در استان مازندران نام روستایی است که تقریباً در 40 کیلومتری شهرستان ساری و 5 کیلومتری شهر بهشهر واقع شده است و فاصله آن تا دریای نیلگون خزر 25 کیلومتر می‌باشد.
روستای گرجی محله بزرگترین روستای مازندران و به گفته ای بزرگترین روستای ایران با حدود ۶۲۰۰ نفر جمعیت و از توابع شهرستان بهشهر می‌باشد.
روستای گرجی محله از سمت شمال به جاده آسفالته بین المللی و از سمت جنوب به دامنه‌ی رشته کوه البرز و از سمت مشرق به روستای آسیابسر و کوهستان و از سمت مغرب محدود به شهر رستمکلا می‌باشد .
این روستا با توجه به نزدیک بودن به شهرستان بهشهر و قرار گرفتن در کنار جاده‌ی اصلی و بین المللی و راه آهن سراسری در طول سالیان سال توانسته از امکانات رفاهی و فرهنگی و اجتماعی برخودار گردد.
وسعت این روستا همراه با زمینهای کشاورزی و مناطق جنگلی 25 کیلومتر مربع می‌باشد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای کوهستان

روستای کوهستان در شش کیلومتری غرب شهرستان بهشهر در استان مازندران واقع شده است.
نام پیشین کوهستان «کوسان» بوده و قدمتش را به پیش از اسلام برآورد کرده‌اند.
به گواهی تاریخ کوهستان، زمانی «طوسان» نام داشته و به دست «طوس نوذر» از خاندان «کیانیان» بنیاد شده است.
این روستا از شمال به دشت سرسبز و دریای خزر از جنوب به کوههای جهانمورا واقع در البرز مرکزی از شرق به روستای شهیدآباد و از غرب به روستای گرجی محله متصل است.
آنچه این روستا را از سایر روستاهای طبرستان قدیم و کل روستاهای شمال متمایز میکند قدمت تاریخی آن میباشد که از گذشته به یادگار دارد ، آنچه در روایات گذشته از طوسان یا همان کوسان آمده مرز آن از غار هوتو در نزدیکی بهشهر و تا دره ای نزدیک شهر رستمکلا ادامه داشته ولی سند محکمی برای اثبات آن در دست نیست.
کوهستان از یک راه اسفالت به طول 1 کیلومتر به جاده سراسری متصل است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای بیشه بنه

روستای بیشه بنه نام روستایی از توابع بخش یانه سر شهرستان بهشهر در استان مازندران است که فاصله آن تا بهشهر حدود 60 کیلومتر می‌باشد.
این روستا از سمت شمال به اراضی زراعی و در نهایت به فاصله 3 کیلومتر با روستای کیاسر ، جنوب و شرق به اراضی زراعی و جنگلی و مرتعی و از سمت غرب به اراضی زراعی و روستای گرنام محدود می‌گردد.
روستا در نزدیکی مسیر ارتباطی گلوگاه – دامغان واقع گردیده و فاصله آن تا شهر گلوگاه حدود 35 کیلومتر می‌باشد.
در نام گذاری آن، اظهار نظرهایی گردیده که شامل موارد زیر است :
1) سابقه سکونت در این روستا به بیش از 1000 سال قبل بر می‌گردد ، در حدود 200 سال قبل که نام روستا بالو بوده، اثر بیماری خاصی (همانند وبا) در سطح منطقه شیوع داشته است، یکی از افراد این روستا، جهت نجات خود و خانواده از روستای بالو( در محل فعلی استقرار واحدهای اداری)، به طرف مغرب در کنار جنگل رفته و در آن مکان به احداث بنه میپردازد. در سالهای بعد تعداد زیادی از ساکنین روستای بالو که از بیماری جان سالم بدر برده به محل فعلی روستای بیشه بنه نقل مکان کرده و در آنجا اسکان یافته اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

یانه سر

یانه سر از بخشهای سه گانه شهرستان بهشهر است و در منتهی الیه جنوب شرقی استان مازندران و محل اتصال 3 استان (مازندران . گلستان . سمنان ) در ناحیه کوهستانی البرز قرار گرفته است .
یانه سر از نظر هندسی تقریباً به شکل مستطیل است ، مرز شمالی تا جنوب آن 5 /16 تا 22 کیلو متر و مرز شرقی تا غرب در حدود 45 کیلو متر فاصله دارد .
بخش یانه سر از شمال به بخش گلوگاه (شهرستان بهشهر ) و شهر ستان بندر گز ؛ از مغرب به شهرستان کردکوی ، از جنوب شرقی به شهرستان دامغان ، از جنوب و غرب به شهرستان نکا محدود است که از سمت شمال شرقی و مشرق به استان گلستان و از جنوب به استان سمنان محدود است .
شغل اهالی منطقه کشاورزی دامداری،کارگری و پرورش زنبورعسل است.
گندم،جو،ارزن،بنشن(حبوبات) و تره بار فرآورده‌های این منطفه هستند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای یخ‌کش

روستای یخ‌کش نام روستایی در استان مازندران و در ۵۴کیلومتری شهرستان بهشهر در منطقه هزار جریب بخش یانه سر است.
روستا از شمال به جنگلهای انبوه رشته کوه البرز ومنطقه شکار ممنوع و از جنوب به رودخانه بزرگ که بسمت شهرستان نکا جاریست وصل و از شرق به روستای اوارد که جز حوزه استحفاظی شهرستان گلوگاه وصل واز غرب به روستای پچیم منتهی میشود.
به دلیل آب و هوای خوش ومردمانی خوب و مهمان نواز هر ساله تعداد زیادی از هموطنان ایران به این روستا سفر می‌کنند.
مردمان این روستا بیشتر به کار کشاورزی و دامپروری مشغولند و در تابستان ۱۷۰ خانوار ودر زمستان۸۰ خانوار مشغول زندگی هستند.
روستا محله‌هایی چون (دومهرـ پشت محله ـاب سر محله و..) دارد که در قدیم ایام اسم گذاری شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

باغ چشمه عمارت

باغ چشمه عمارت در استان مازندران و در جنوب شرقی باغ تپه و باغ شاه شهرستان بهشهر در محوطه ای به طول حدود چهارصد و ده متر و به عرض حدود صد و سی و پنج متر و فرم مستطیلی آن در جهت شیب زمین و به سمت شمال غربی، در زمان شاه عباس بنا شده است.
در منتهی‎ الیه جنوب شرقی باغ، کاخی مربع شکه به ابعاد بیست و شش متر در بیست و دو متر ، در دو طبقه با تزیینات گچ بری و کاشی کاری قرار دارد . وسط این عمارت، چشمه ای از دل زمین بیرون می‌تراوید که در چهار سمت توسط جوی هایی باغ را آبیاری می‌کرد.
این ساختمان در طرح اولیه دارای گنبد و مزین به نقاشیها و کاشی‌های الوان بود .بناى چشمه عمارت در دامنه ارتفاعات جنوبى شهر ساخته شده است. در شهر بهشهر چشمه هاى بسیاری وجود داشت که یکى از پرآبترین این چشمه ها، چشمه عمارت است که امروزه بیش از نیمى از آب شهر را تامین میکند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سایت موزه گوهر تپه

سایت موزه گوهر تپه در فاصله دو کیلومتری شمال غربی شهر رستم کلا از توابع شهرستان بهشهر ، محل بخشی از بررسی‌های باستان شناسی در شرق استان مازندران در حد فاصل نکا و بهشهر واقع شده است که عملیات حفاری آن در سال هفتاد و نه شروع شد.
اولین چیزی که نظر هر کسی را به خود جلب میکند حالت پلکانی این تپه می‌باشد . به گفته کارشناسان هر طبقه نشانه یک دوره از زمان است. هرچه به طبقات پایین‌تر می‌رویم قدمت مکان ببیشتر می‌شود .
برای انجام کاوش‌ها اگر می‌خواستیم به طبقه زیرین نفوذ کنیم باید لایه‌های بالاتر را از بین می‌بردیم تا به طبقات پایین‌تر برسیم به همین دلیل برای خسارت کمتر به بقایای لایه‌های بالاتر از این روش استفاده کرده اند.
این تپه توسط انسان ساخته شده است یعنی با مرور زمان مردم ساکن با از بین رفتن مکان‌های قبلی به مکان‌های بالاتر آمده اند. در بررسی‌ها و حفاری هایی که انجام شده است ، آثار و اسکلت هایی کشف شده است که بیانگر این است که این مکان در عصر نوسنگی شکل زندگی روستا نشینی داشته و در دوره برنز و مفرغ مورد توجه قرار گرفته و حالت شهر نشینی پیدا کرده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه هزار جریب

بخش هزارجریب منطقه ای کوهستانی می‌باشد که در استان مازندران و گلستان قرار دارد. به لحاظ تقسیمات کشوری این منطقه جزو حوزه‌های استحفاظیه شهرستانهای : نکا، بهشهر ، گلوگاه و کرد کوی می‌باشد.
طبق اخرین سرشماری مرکز آمار ایران در سال هزار و سیصد و هشتاد و پنج ، جمعیت بخش هزار جریب شهرستان نکا چهار ده هزار چهارصد و سی و شش نفر ، جمعیت بخش یانه سریازده هزار و هفده نفر و جمعیت دهستان‌های آزادگان و توسکا چشمه هفت هزار و نهصد و هفتاد و چهار نفر می‌باشدکه در کل جمعیت منطقه هزار جریب حدود سی و سه هزار و چهارصد و بیست و هفت نفر می‌باشد .
هزار جریب در جنوب شهرهای ساری،نکا،بهشهر،گلوگاه،بندرگز،کردکوی منطقه واقع شده است که از مشرق به چمن ساور و دامغان ، از جنوب به سمنان ، از غرب به فیروزکوه و از شمال به استرآباد و مازندران منتهی می‌شود. منطقه هزارجریب ، دو قسمت دودانگه و چهاردانگه را شامل می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار سنگ نو

آبشار سنگ نو در جنوب شهرستان بهشهر از توابع استان مازندران و در سه کیلومتری دل جنگل‌های جنوبی بهشهر واقع شده است . مجموعه دیدنی سنگ نو در اعماق جنگل‌های کوه‌های پیش کوه جهان مورا در البرز شرقی قرار گرفته و شامل چهار آبشار است که بزرگترین آن حدود دوازده متر ارتفاع دارد.فضای اطراف این آبشار بسیار دیدنی و دل نشین است .
پوشش گیاهی منطقه به طور عمده درختان بلوط وحشی انجیلی ممرز و انواع سرخس به ویژه گونه سرخس عقابی است.
اگر از محله " فراش محله" بهشهر به سمت جنوب حرکت کنیم پس از حدود یک و نیم ساعت پیاده روی به این آبشار زیبا می‌رسیم . البته خود مسیر نیز همانند آبشار بسیار دیدنی و متحیر کننده است .
دره ای ای سنگی و زیبا پوشیده از خزه و سرخص که سقفی از شاخ و برگ درختانی بلند و تنومند آن را پوشانده است و این مسیر را به تونلی تبدیل کرده است که چشم‌ها را به خود خیره می‌کند.
از میان این دره ، آبی در جریان است که بسیار گوارا و زلال می‌باشد با ادامه دادن این مسیر به جنگلی زیبا می‌رسید که هنوز بکر و دست نخورده مانده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]