تالاب لنگور

لنگور از روستا‌های توابع شهرستان بابل در استان مازندران و در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال شرقی این شهر واقع است که از شمال با روستای عزیزک (از توابع شهرستان بابلسر) ، از شمال شرقی با روستای سرخدشت (از توابع شهرستان بابلسر) ، از غرب با روستای برجخیل (از توابع شهرستان قائمشهر) ، از جنوب با روستای رمنت و روستای بالا بیشه سر و از شرق با روستای پائین بیشه سرر همسایه است.
تالاب لنگور با مساحتی در حدود ۷۰۰ هکتار یکی از بزرگترین آبندان‌های استان مازندران است. ارتفاع تالاب از سطح دریا -9 متر، طول آن 280 متر و عرض آن 130 متر است. از این آبندان به عنوان منبعع ذخیره آب در صنعت کشاورزی استفاده می‌شود.مردم روستا در زمستان از این آبندان به عنوان شکارگاه پرندگان وحشی استفاده می‌کنند.
مهمترین گیاهان این تالاب را آلاله آبی ، علف هفت بند ، نی ، بارهنگ آبی ، گوشاب ، عدسک آبی ، آزولا ، سازیل ، شال تسبیح ، لاله مردابی ، نیلوفر آبی ، قمیش ، لویی اسپرغان ، علف حصیر ، هزارنی ، تیرکمان آبی ، زنبق مردابی ، علف شاخی و اویارسلام تشکیل می‌دهند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار تیرکن ( هفت آبشار )

آبشار تیرکن ( هفت آبشار ) در روستای تیرکن، در مراتع کالبکوشت و بخش بابلکنار شهرستان بابل از توابع استان مازندران قرار دارد. آبشار ارتفاعی در حدود 9 متر دارد. این منطقه شامل 7 آبشار کوچک است که به آبشارهای تیرکن شهرت دارند.
برای رسیدن به آبشار باید ایتدا به روستای تیرکن رفت که مسیر آسفالته دارد و از آنجا تا مجموعه آبشارها در حدود 2 ساعت پیاده روی در شیب ملایم است. آبشار اصلی که به آبشار تیرکن شهرت دارد حوضچه کوچکی ایجاد کرده است. مجموعه آبشار در مسیری به طول 3 کیلومتر در دل جنگلهای درازکلا واقع شده اند. برای دسترسی به روستای تیرکن ابتدا به بابلکنار، سپس درازکلا، جاده سمت راست پادگان و سپس روستای تیرکن خواهد بود.
مرتع کالبکوشت به مساحت حدود ۲۰۰هزار متر مربع یکی از مراتع بسیار زیبای روستای تیرکن می‌باشد از جنوب به ونوشکتی و پلنگ کلی ،از شمال به کراتکتی و نسوم سره ،از غرب به خال بن و از شرق به پلنگ کلی محدود می‌شود.و راههای ارتباطی جنگلی به این مرتع از ۴ مسیر میسر است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه موزه مکرمه قنبری

خانم مکرمه قنبری معروف به ننه مکرمه در سال 1307 ش در روستای دریکنده شهر بابل از توابع استان مازندران به دنیا آمد . به اقرار خودش ، جوشش درونی وی برای خلق طرح‌ها وتصاویر از همان زمان کودکی و به صورت بازی با گل و خاک خود را آشکار میساخت .
وی که از ده سالگی شروع به کار کرد و روزگاری پر فراز و نشیبی راپیموده بود ، تا 67 سالگی تصمیمی برای نقاشی کردن نداشت . در اثر یک حادثه ، شور و جوشش درونی وی نمود بیرونی یافت . مکرمه قنبری ، گاوی داشت که برای چرای آن مجبور بود روزانه مسافت طولانی راه بپیماید .
پس از مدتی بیمار شد و فرزندانش که نگران سلامتی مادر بودند بدون اطلاع قبلی وی ،اقدام به فروش حیوان کردند . پس از آن ، مکرمه بسیار غمگین شد و برای غلبه بر احساساتش به نقاشی پناه برد . وی که تحصیلات دانشگاهی و حتی سوادخواندن و نوشتن نداشت ، بدون هیچ گونه آموزش رسمی ، دست به خلق تصاویری فوق العاده زد.اولین کارش ، تصویری از یک حیوان بود که روی سنگ نقاشی کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد شیاده

سد شیاده در استان مازندران و در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی شهر بابل واقع شده و سد بر روی رودخانه چلیم یکی از سرشاخه‌های رودخانه بابلرود در روستای شیاده و در بخش بندپی غربی این شهرستان بسته شده است .
منطقه بکر سد شیاده به دلیل دارا بودن آب و هوای مساعد و وجود جنگل در چهار سوی خود، مکان مناسبی برای پیاده روی، برگزاری اردوهای یک روزه سیاحتی، صعود به ارتفاعات نزدیک سد شیاده، کشتی لوچو، ماهیگیری و قایقرانی است که جذابیت‌های طبیعی این منطقه علاقه و رغبت دیدار مجدد مسافران و گردشگران را از این منطقه افزایش می‌دهد.
این مکان علاوه برایام عید نوروز و تابستان در روزهای تعطیل معمولی نیز شاهد حضور جمع زیادی ازخانواده‌ها از هر قشر است که استفاده از این فضای مناسب برای ایجاد نشاط و روحیه را انتخاب می‌کنند .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبگرم آزرود ( آبگرم آرزو )

آبگرم آزرود ( آبگرم آرزو ) در استان مازندران و تقریبا درفاصله پنجاه و پنج کیلومتری جنوب غربی شهرستان بابل و در بخش بندپی شرقی قرار دارد.
این منطقه دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب می‌باشد و متوسط ارتفاع آن از سطح دریا ششصد متر است .
این چشمه بین یک و نیم تا دو متر عمق دارد و دمای آن حدود سی الی سی و هفت درجه سانتی گراد می‌باشد .
ازنظر ساختار زمین شناسی واحدهای چینه شناسی منطقه اغلب از جنس مارن،آهک ،رس وسیلت وسنگهای آهکی وماسه سنگی است که به دوران دوم زمین شناسی بر میگردد البته در در بعضی ازمناطق واحدهایی از رسوبات متعلق به دوران سوم نیز مشاهده شده است .
نکته قابل توجه دراین منطقه و مناطق اطراف آن ، ناپایداری دامنه‌ها و جاده‌های روستایی است .
واحدهایی چینه ای علاوه بر این که عمدتاً چین خورده اند، توسط گسل‌های متعدد فرعی خصوصا دوگسل مهم البرز و خزر تحت تاثیر قرار گرفته اند.
عمده چین‌ها دارای زاویه میل ملایمی می‌باشند و راستای این چین‌ها با گسل‌های اصلی تقریباً منطبق اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار حاجی شیخ موسی

آبشار شیخ موسی در شهرستان بابل از توابع استان مازندران ، بخش بندپی شرقی و روستای حاجی شیخ موسی قرار دارد. ییلاق کوهستانی حاجی شیخ موسی یکی از زیباترین ، سرسبز‌ترین و خوش آب هوا‌ترین مناطق ایران می‌باشد که در فاصله 70 کیلومتری شهرستان بابل واقع شده است که دارای 2500 متر ارتفاع از سطح دریا است و از جذابترین مناظر جنگلی، ییلاقی و کوهستانیی برخوردار است.
در دامن الــبرز مرکزی ودر جانب شرقی سرچشمه‌ی رودخانه‌ی ســجرو ( با نام رسمی سجاد رود ) ؛ مــزار بزرگمردی است که قدیمی‌ترین ساکن شناخته شده‌ی این منطقه است آن مــرد مسلمان مبارز حضرت حاج شیخ موسی است.
زیارتگاه شیخ موسی در نقطه بالای روستا دیده می‌شود. تپه‌های سبزپوشیده و حضور دام زیاد در این منطقه در منطقه کوهستانی شیخ موسی با خانه‌های چوبی و حصار سنگی بسیار دلرباست اهالی منطقه اطراف و به خصوص بابلی‌های عزیز از این منطقه به عنوان ییلاق تابستانی استفاده می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک جنگلی بابلکنار

پارک جنگلی بابلکنار که یکی ازجاذبه‌های گردشگری و تفریحی نمونه استان مازندران و شهرستان بابل است که دارای ۷۶۰ هکتار مساحت می‌باشد که در فاز اول این پروژه ۴۰ هکتار آن به بهره برداری رسیده است ، و با امکاناتی از قبیل جاده آسفالت، آلاچیق، پارک بازی کودکان و چشمه آب طبیعی،سوپر مارکت، سرویس‌های بهداشتی و دیگر امکانات آماده استفاده است.
این پارک زیبا و منحصر به فرد از سوی معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به عنوان منطقه نمونه گردشگری معرفی شده است. پارک جنگلی بابلکنار جزء محدوده‌ی جنگلی روستای درونکلا شرقی می‌باشد.
در دل این پارک دهکده ای کوچک با نام بزچفت قرار دارد . همچنین چشمه ای کوچک و زیبا نیز در دل این طبیعت زیبا و بکر جاری می‌باشد.
طی چند سال اخیر پارک جنگلی بابلکنار به مکانی شناخته شده در استان مازندران و حتی خارج از آن تبدیل شده که با آمدن فصل بهار و تابستان انبوه مسافران و گردشگران را روانه منطقه‌ی تفریحی توریستی و کوهپایه ای بابلکنار زیبا می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه بابل یا گنجینه بابل

موزه بابل یا گنجینه بابل به عنوان تنها موزه مردم‌شناسی استان مازندران در ساختمان شهرداری سابق شهر بابل که در سال 1307 به عنوان بلدیه (شهرداری) بنا شد، واقع گردیده است.
این بنا در اسفند ماه ۱۳۷۴ با کاربری فرهنگی در اختیار سازمان میراث فرهنگی مازندران قرار گرفت و در بهمن ماه سال ۱۳۷۵ پس از احیا و مرمت و باز پیرایی تحت عنوان موزه بابل گشایش یافت.
این موزه با بخشهای باستان‌شناسی، مردم‌شناسی و چوب به مدت ۴ سال دایر بود و در سال ۱۳۷۹با مرمت اساسی شیروانی و زیرزمین آن در سال ۱۳۸۲به عنوان تنها موزه مردم‌شناسی مازندران شروع به کار کرد.
مردم شناسی
بخش مردم شناسی موزه نمایشی از وسایل کشاورزی، پوشاک مازندران، گیلان، ترکمن، چادر شب بافی زنان مازندران، صنایع دستی زنان ترکمن صحرا و صنایع دستی کارگاه میراث فرهنگی کشور اعم از زری بافی و سفالگری می‌باشد
این بخش یک تالار نسبتاً وسیع دارد و آثار و اشیا موجود در آن بیشتر مربوط به زندگی اقوام خاصی نیست.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای فیلبند

در جنوب شهر بابل از توابع استان مازندران در بلندای رشته کوه‌های البرز در مازندران، روستایی است که در آن دلتان برای زمستان تنگ نمی‌شود. زمستان‌های طولانی روستای فیلبند توانسته بسیاری از گردشگران را روانه این روستای مازندران کند.
زمستان در این منطقه زود آغاز می‌شود و دیر به پایان می‌رسد و می‌توان گفت نزدیک به هفت ماه سال همه جا پوشیده از برف است و سرمای طاقت‌فرسایی همه جا را فرا می‌گیرد به همین سبب در این فصل روستا خالی از سکنه می‌شود.
فیلبند یکی از مرتفع‌ترین روستای ییلاقی استان مازندران است که در جنوب بابل در بخش بندپی غربی (روستای دیوا) واقع شده است که از سطح دریا حدود ۳۷۰۰ مـــتر ارتفاع دارد. قله‌های دماوند مثل جزایری از میان ابرها قدرت خود را به رخ این کوه مرتفع می‌کشاند.
در فصل بهار و پاییز در یک نیم روز ممکن است همه پدیده‌های جوی از قبیل ابر و مه و باران و برف و تگرگ و رگبار و ناگهان رنگین کمان و هوای صاف و آفتابی را بدون لکه ابری مشاهده کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاخ سلطنتی بابل

کاخ سلطنتی بابل در باغ مصفایی در جنوب شهر بابل از توابع استان مازندران و محل فعلی دانشکده پزشکی مازندران که به دوره پهلوی باز میگردد، قرار دارد.
بنای کاخ دو طبقه است با اتاقها و سالنهای متعدد و مزین به گچبری‌های بسیار زیبا و مجلل که چشم هر ببننده ای را خیره می‌کند.
سنگ از مصالح عمده به کار رفته در این عمارت میباشد و نمای خارجی آن عناصر تزیینی بسیار جالب دارد.
تزیین داخلی وخارجی کاخ ویژگی‌های خاص ومنحصر به فردی داردکه مشابه آن در کاخهای این دوره کمتر دیده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]