روستای بلیران

روستای بلیران در بخش دشت سر شهرستان آمل از توابع استان مازندران قرار گرفته و دارای طبیعتی بکر و زیباست که همه ساله گردشگران زیادی را در سطح منطقه ملی به سمت خود می‌کشاند.
روستای جنگلی بلیران بر روی تراس آبرفتی رودخانه گرمارود واقع شده است، بافت اولیه روستا با طراحی منطبق بر معماری بومی منطقه یعنی معماری مناطق پایکوبی طراحی شده که به لحاظ نوع بنا و شکل ظاهری و نوع معماری و ترکیب عناصر داخل آنهابه عنوان بنا‌ها و بافت‌های با ارزش روستا یی محسوب می‌گردد .
جاده دسترسی به این منطقه زیبا از روستای کمدره واقع در کیلو متر 15 جاده قدیم آمل به بابل می‌باشد .
رودخانه گرمارود ازجاذبه‌های این روستاست و دارای طولی حدود 50 کیلو متر است که از ارتفاعات شمالی رشته کوه البرز بنام هلی یار سرچشمه می‌گیرد. حول و حوش این رودخانه دو چشمه آب معدنی اصلی به نام‌های گرو و لاله زار و دهها چشمه آب معدنی دیگر وجود دارد که به سبب دارا بودن املاح معدنی گوناگون دارای خاصیت درمانی شفا بخش برای امراض پوستی و درد‌های مفصلی می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آب معدنی استراباکو

چشمه آب معدنی استراباکو در استان مازندران و در 55 کیلومتری شهر آمل ، منطقه لاریجان، نزدیک روستای بایجان، مقابل تونل قدیمی رضاشاهی، در محلی به نام قلابن واقع شده است. این چشمه دقیقا در حاشیه جنوبی روستای بایجان قرار دارد که قلابن هم نامیده می‌شود.
آب این چشمه‌ها ماده‌ای به نام زبیق دارد که درمان امراض جلدی، به ویژه بیمارهای عفونی مؤثر و مفید است. علاوه بر آن در آزمایشات جدید مشخص شده که دارای جیوه ، منیزیم ، ید ، پتاسیم بوده و با ته نشین شدن املاح در شرایطی، نوشیدن آن برای درمان بیماریهای کلیه و کبد هم مفید واقع می‌شود. فواید دیگر آن شفافیت پوست به دلیل برخورداری از جیوه می‌باشد و به نظر می‌رسد که رسوبات قرمز رنگ و زیبای آن در صورت فرآوری برای سفیدی و شفافیت و طراوت و شادابی پوست و درمان بیماریهای دیگر موثر است،
چشمه با حرارت 34 درجه سانتی‌گراد و آبدهی 4 اینچ در ثانیه از پای کوه می‌جوشد و پیاده‌روی و شنا در آن برای درمان کمردرد و پادرد بسیار مفید است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستا و آبشار ناندل

روستای ناندل نام روستایی زیبا و مرتفع از توابع بخش لاریجان ِ شهرستان آمل در استان مازندران می‌باشد . این روستای ییلاقی، در مسیر جاده‌ی کوهستانی هراز قرار داشته و از طریق جاده ای فرعی که در حدود 53 کیلومتری آمل قرار دارد از آن ( جاده‌ی هزار ) منشعب می‌شود.فاصله‌ی تقریبی آن از جاده‌ی هزار نیز حدود 15 کیلومتر می‌باشد.
ناندل، به خاطر نزدیکی اش با دماوند از مسیرهای خوب و اصلی جهت صعود به قلّه دماوند است و کوهنوردان زیادی به همین منظور به این روستا مراجعه می‌کنند.
براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۳۱۵ نفر (۹۰خانوار) بوده است.
آبشار ناندل در پایین دست پلی فلزی واقع شده و از روی صخره ای بلند به پایین میریزد.جاده انشعابی این روستا در کیلومتر 53 جاده‌ی هراز، بین تونل شماره‌ی 7 و 8 قرار دارد. در بین 2 تونل دوراهی سمت غرب جاده قرار گرفته که به روستاهای حاجی دلا، میان‌ده، رزن، کرف و سپس ناندل منتهی میگردد که به مجموعه‌ی این روستاها دلارستاق اطلاق میگردد. طول این مسیر در حدود 15 کیلومتر است و جاده ای خاکی است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دشت آزو - قله پاشوره

دشت آزو - قله پاشوره ده نوا واقع در استان مازندران و جاده هراز بدون اغراق یکی از زیباترین مکانهای روستاهایی ایران زمین است که در شهرستان آمل واقع شده است .
دشت آزو به ارتفاع 2600 متر در بالادست روستای نوا بوده که مسیر قله 4000 متری پاشوره می‌باشد و چشم انداز بسیار زیبایی به قله دماوند (جناح شرقی-جنوبشرقی) و قله زیبای پاشوره دارد. برای صعود قله پاشوره برای یک تیم با سرعت متوسط، بهترین حالت این است که شب را در دشت آزو بخوابد و صبح روز بعد قله را از سمت راست صعود کرده و از سمت چپ فرود آید.
علت نامگذاری قله پاشوره به دلیل نوع سنگهایی است که روی منطقه قله، وجود دارد. یعنی همان سنگ پا که بوفور در ابعاد مختلف روی قله وجود دارد و بسیار سبک هستند و منشا آتشفشانی دارند.
پاشوره از مجموعه قلل البرز شرقی حد فاصل ده نوا در شمال و ده لاسم در جنوب است. شمال این خط الراس مشرف به بام ایران دماوند و تماما پوشیده از دیواره و تیغه‌های وحشی است. در جنوب نیز ناظر بر خط الراس عظیم دوبرار بوده با شیبهای ملایمتری به دشت لاسم می‌رسد. سر سبزی و طراوت دشت آزو در جنوب نوا و در دامنه‌های پاشوره خیره کننده و زبانزد همگان است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای شاهکلا

روستای شاه کلا در شهرستان آمل از توابع استان مازندران می‌باشد. این روستا از شمال به روستای رئیس کلا و از جنوب و غرب به سلسله کوه‌های البرز و جنگل و از شرق به بابل رود و زمین‌های شالیزاری روستا منتهی می‌شود. پیشینه تاریخی این روستا به حدود 800 سال قبل برمی گردد. شغل اصلی اهالی این روستا کشاورزی می‌باشد .البته برخی از مردم در گذشته به پرورش کرم ابریشم وو زنبورداری مشغول بودند ولی امروزه این صنایع از بین رفته است وبرخی از مردم این روستا به دامداری سنتبی مشغول هستند. یکی از اماکن دیدنی روستای شاه کلا آستانه سید علی کیا سلطان است که نشانه سادات پروری و دلبستگی به ائمه اطهار و خاندان است. نقل است ایشان از نوادگان امام چهارم حضرت امام زین االعابدین می‌باشند که در حدود 720 هجری قمری تحت تعقیب حکام جور از سلسله جبال صعب العبور البرز گذشته و در گذار از جنگلها و کوهها مجروح و در این حوالی به شهادت رسیده و به خاک سپرده می‌شوند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک جنگلی میرزا کوچک خان

پارک جنگلی میرزا کوچک خان هراز در فاصله شانزده کیلومتری شهر آمل در استان مازندران در جاده هراز واقع شده است. این پارک زیبا با جنگل‌های انبوه و همراه با جاده ای زیبا یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های جنگلی در خاورمیانه و دومین پارک جنگلی بزرگ استان مازندران به شمار می‌آید. رودخانه هراز که از ضلع خاوری این پارک می‌گذرد زیبایی این پارک را دو چندان کرده است.
از جمله امکانات این پارک می‌توان به : آلاچیق، آب آشامیدنی، سرویس دستشویی، اجاق، میز و نیمکت، رستوران و قهوه خانه، سکوی چادر و وسایل بازی کودکان، جایگاه سوارکاری اشاره کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

نقش برجسته شکل شاه

نقش برجسته شکل شاه اثری تاریخی در منطقه لاریجان و در شصت کیلومتر شهر آمل می‌باشد از آثار دیدنی استان مازندران و شمال کشور است که به دستور ناصرالدین شاه قاجار از شمایل وی و تنی چند از ملازمانش بر دل صخره‌ای بر سر راه جاده تاریخی هراز (تنگه بند بریده) و در نزدیکی چشمه آب معدنی استراباکو، در تاریخ هزار و دویست و نود و پنج هجری قمری حجاری شده‌است.
پس از به قدرت رسیدن قاجاریه و انتخاب تهران به عنوان پایتخت، به دستور ناصرالدین شاه قاجار مسیرهای قدیمی و مال رو در دره‌‌های هراز و چالوس مرمت و به راه ارابه رو تبدیل شدند . در سال هزار و دویست و نود و پنج هجری قمری، ناصرالدین شاه دوباره دستور به باز سازی مسیر لاریجان داده و "حسین علیخان وزیر" را به سرپرستی این کار منصوب نمود.
وی با همکاری "گاستیگیرخان"، مهندس اطریشی که در خدمت دولت ایران بود، جاده را به اندازه ای پهن کرد که دو ارابه به راحتی بتوانند از آن عبور کنند. در سال هزار و دویست و نود و پنج هجری قمری با اتمام عملیات ساخت این راه، به عنوان یادبود نقشی از شاه قاجار در یکی از صعب العبورترین نقاط این مسیر که "تنگهِ بندِ بریده" نام دارد به مناسبت بازسازی و ساخت جاده قدیم مازندران حجاری شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار گل زرد

غار گل زرد در استان مازندران غاری رودخانه‌ای می‌باشد که در در دامنه جنوب شرقی قله سه هزار در شهرستان آمل و هفتصد و شش متری گل زرد که از مجموعه قله‌های ناظر بر کوه دماوند واقع شده است .
این غار که در استان مازندران، در منطقه پلور و در مراتع شمالی روستای منظریه قرار دارد، از معدود غارهای طبیعی موجود در این منطقه به شمار می‌آید . سطح درون غار از کربنات کلسیم پوشیده شده و درون آن چندین حوضچه آب سرد وجود دارد.
عمق برخی از این حوضچه‌ها حدود چهار متر گزارش شده است . گل زرد از غارهای فعال آهکی می‌باشد و زایش انواع "سازندهای آهکی" در آن ادامه دارد. آب‌های زیرزمینی در تمام سال در این غار جریان دارند.
گل زرد از معدود غارهای آهکی حاشیه کوه دماوند می‌باشد که سر باز کرده و زیبایی خاص خودش را دارد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غارهای دستکند

غار‌های دستکند محور هراز در استان مازندران که در منطقه ، کافر کلی نامیده می‌شوند، فضاهای دست کندی هستند که در محور هراز و نقاط مختلف منطقه بالا لاریجان در شهرستان آمل ، در میان بندها و پرتگاهها تراشیده شده است و در هیچ یک از نقاط ایران این غار‌های دستکند تا این حد متمرکز نیستند. هرچند تفسیرهای بسیاری در مورد ساختن این گونه سازه‌ها در منطقه بیان شدهه اما هنوز نمی‌توان در مورد علت ساختاری این فضاهای معماری و دوره این سازه‌ها سخنی قطعی بیان نمود .
این مجموعه‌ها در نوع خود از لحاظ تمرکز در یک منطقه، در کشور منحصر بفرد است، در طول دره هراز از آبادی اسک مرکز قدیم بالا لاریجان شروع و تا روستای پنجاب ب طول چهل و دو کیلومتر در ارتفاعات مشرف به دره هراز و همچنین در چند دره فرعی در حد فاصل این دو محل واقع شده است و جالب اینکه شش نقطه از این غارها در کنار جاده هراز و دره رودخانه هراز قرار دارند و مابقی طی چندین کیلومتر و در فاصله دورتری از تنگه هراز واقع شده اند . در تمامی منطقه بالا لاریجان آثار باستانی فراوانی مانند بقایای راههای ساخته شده از دوران ساسانی تا قاجار و دهها مقبره ، امامزاده، قلعه ، پاسگاه و آتشگاه به چشم می‌خورد که تمامی این مکانها نشان از اهمیت بسیار بالای این منطقه ، از زمانهای دور تا به امروز دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک دهکده طلایی

پارک دهکده طلایی بزرگترین پارک استان مازندران محسوب می‌شود که در شهر آمل واقع شده است . از این پارک به عنوان یکی از زیباترین بوستان‌های ایران هم نام برده می‌شود، پارک دهکده طلایی در سال هزار و سیصد و هفتاد و دو احداث شده است. این پارک از پل میر بزرگ شروع شده و به پارک نارنجستان خاتمه می‌یابد. همچنین رود هراز از کنار این پارک می‌گذرد و همچنین در نزدیکیی انتهای پارک هم به پل معلق و پل دوازده چشمه می‌رسد.
از جمله امکاناتی که در این بارک برای شهروندان و مسافران فراهم شده است می‌توان به : فضای بازی کودکان، باغ وحش و سرویس بهداشتی اشاره کرد .
اگر قصد اقامت در آمل را دارید و ترجیح می‌دهید به جای هتل ، شب را به تماشای ستارگان سپری کنید و از طبیعت زیبای این منطقه استفاده نمایید این پارک بهترین گزینه برای شما می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]