معبد باستانی سرخ دم لکی

معبد باستانی سرخ دم لکی منطقه ای تاریخی در شش کیلومتری شمال غربی شهرستان کوهدشت از توابع استان لرستان است که در دامنه کوه چنگری قرار دارد.
از این منطقه تاریخی که یک هکتار وسعت دارد آثار و اشیای تاریخی متعددی از دوره تاریخی نخست هزاره یکم قبل از میلاد به دست آمده است.
آثار موجود در آن نشان میدهد که وضعیت کوه در نحو انتخاب مکان نقش اساسی را ایفا نموده است . بطوریکه حصار مکشوفه بنابر وضعیت کوه ساخته شده و در کنار پرتگاههای کوه عملکرد تدافعی آن را مشخص‌تر نموده است .
کارشناسان با تحقیق و مطالعه‌روی اشیاء و آثار بدست آمده دریافتند که منطقه سرخ دم لکی پایتخت پادشاهی به نام"آل پی" بوده که به صورت مستقل حکومت می‌کرده است.
مجموعه محوطه به شکل تراس بندی‌هایی طبیعی است که با دستکاری بشر به شکل سازه پلکانی عظیمی در آمده‌است در سمت شمال غربی این مجموعه تراس‌ها و سازه‌های معماری به فاصله ۳۰۰ متر از محوطه مرکزی، آثاری از یک حصار یا دیوار بزرگ سنگی فرو ریخته دیده می‌شود که راس ان تا قله کوه چنگری امتداد یافته.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سنگ نگاره‌های هومیان

کوه هومیان از کوههای شهرستان کوهدشت از توابع استان لرستان است که در خود بخش دیگری از هنرمندی مردمان این سرزمین سنگ نگاره‌های هومیان را در خود جای داده است.
صخره‌های غار هومیان، قدیمی‌ترین سکونتگاههای بشر باستانی در استان لرستان را تشکیل می‌دهند که قدمت سکونت در آنها به 100 هزار سال قبل از میلاد برمیگردد.
همچنین غار میرملاس" که در 17 کیلومتری شمال کوهدشت در بالای کوهی به نام " سرسورِن " واقع شده نخستین غاری است که بر روی دیوار آن که قسمت هایی از آن نیز فرو ریخته است، رنگین نگاره هایی کشف شد.
این نقوش باستانی هر ساله بخش گسترده ای گردشگران و مسافران را در فصول مختل سال به این منطقه جذب می‌کند.
میرملاس با نقاشی‌های دوازده هزار ساله و همچنین هومیان نامهایی آشنا برای باستان شناسان دنیا محسوب می‌شوند اما مانند دیگر آثار مشابه در این زمینه رنگ حفاظت و حراست را به خود ندیده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تنگه شیرز

تنگه شیرز در شمال شهرستان کوهدشت و در محیطی کوهستانی و مرتفع شامل کوه‌های سربه فلک کشیده و دره‌های عمیق استان لرستان واقع شده است.
تنگ شیرز را می‌توان از حیث سورفولوژی و ریخت شناسی از بدایع و نگین اقلیم کوهدشت و به واسطه زیبایی‌های خدادادی آن، نگین سبز لرستان دانست.
منطقه شیرز، با اقلیمی سرد و کوهستانی در فصل پاییز و زمستان و هوای معتدل و مناسب در فصل بهار و تابستان دارای پوشش گیاهی و جنگلی خوبی است که این شرایط موجب شده زیستگاه مناسبی برای جانوران فراهم شود.
موقعیت جالب، آب زلال و پوشش گیاهی و جنگلی و گیاهی بکر، طبیعت بسیار زیبا و دل انگیز و در عین حال اعجاب آوری به این دره تنگ و صخره ای داده است.
فرسایش سنگها و کوهها چهره خاصی به این دره داده که در مجموع آن را به محیطی شگفت انگیز و جذاب تبدیل کرده و توجه همه را به این منطقه معطوف کرده است.
ارزش بسیار بالای منطقه و وجود سایت‌های غنی دوره‌های سنگ (عصر حجر) و دوره برتر در این دره موجب شده که سازمان میراث فرهنگی در طرح جامع گردشگری استان لرستان توجه ویژه ای به این منطقه در شهرستان کوهدشت داشته باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده شاه محمد

آدرس : غرب استان لرستان و غرب شهرستان کوهدشت در جنوب رودخانه سیمره و در دامنه‌ی فیروزکوه از رشته کوه‌های زاگرس - شهر درب گنبد
در انتهای شمالی طرهان، بر دامنه کوههای «تت» و «درامار» کنار رود سیمره گنبد و مقبره امامزاده شاه محمد واقع شده که زیارتگاه مردم لرستان و کرمانشاه است. سبک ساختمان مقبره شبیه تاق مسجد جامع بروجرد است. اصل بنا چهار گوش است که در بالا به هشت ضلعی تبدیل شده است.
دیوار هر ضلع با کاشی‌های مشبک زینت داده شده است گنبد آن درگذشته دو جداره بوده که امروزه تنها گنبد زیرین آن باقی مانده است. گلدسته ها، استوانه ای شکل اند که در انتهای هر یک از آنها، تزییناتی با آجر به صورت زیک زاک ایجاد شده است. تاریخ بنای آن 1322 هجری قمری است که این تاریخ بر سنگی در دیواره خاوری مقبره نوشته و نصب شده است. در اصلی مقبره به سوی شمال باز می‌شود و اندازه هر لنگه در 60×110 سانتی متر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]