پل معمولان

پل معمولان در بخش معمولان از توابع شهرستان پلدختر از توابع استان لرستان قرار گرفته است.
این پل در ادوار مختلف مورد استفاده قرار گرفته است به روایتی در زمان هخامنشیان ساخته شده و به عنوان راه شاهی در مسیر هگمتانه به شوش بنا شده و در دوران ساسانیان مرمت شده ولی بیشتر قسمتهای آن مربوط به زمان بدر بن حسنویه ( 374 هـ .ق ) است.
پایه‌های این پل تاریخی بصورت بیضی است.
از ویژگی‌های برجسته پل معمولان می‌توان به وجود سکویی در داخل دو پایه اصلی پل نام برد که این سکو از 12 پله ساخته شده و کاربرد آن دقیقاً روشن نیست ولی احتمالاً به عنوان پشت بند از آنها استفاده شده است.
بقایای این پل در تنگه ای در شمال روستای ممولو از بخش ملاوی بر رودخانه کشکان ، بر راه قدیمی طرهان به میان کوه و خرم آباد به دزفول دیده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار افرینه

آبشار افرینه در دل روستایی به همین و در نزدیکی شهرهای پلدختر و خرم آباد در استان لرستان واقع شده است.
این آبشار در امتداد محور رودخانه قرار دارد.در قسمت شمالی آبشار زمین‌های کشاورزی روستاییان و در قسمت جنوبی آبشار کوه تپه‌های مشرف و دیوار خانه‌های روستاییان قرار گرفته است .
از دیگر مزایای محدوده آبشار و یکی از منحصر به فردترین ویژگی‎های آبشار افرینه استقرار در کنار جاده است،
جاده‌ای که فاصله زمانی آبشار را تا اندیمشک، نزدیک‌ترین شهر خوزستان، دو ساعت و نیم و تا خرم‌آباد حدود یک ساعت کرده است.
آب و هوای روستا و آبشار افرینه در زمستان نسبتا سرد و در تابستان گرم بوده و عبور رودخانه کشکان از شمال منطقه در تعدیل آب و هوا و حاصلخیزی منطقه حائز اهمیت است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار کلماکره

آدرس : استان لرستان ، شهرستان پل دختر ، در ۱۳٫۵ کیلومتری شمال غربی شهر پل دختر در جنوب کوه مله Maleh در ارتفاع ۵۵۰ متری از سطح دشت روستای دره باغ
غار کلماکره در استان لرستان وبخش مرکزی شهرستان پلدختر واقع شده است
دهانه‌های تقریباً دو قلوی غار در پناه پوز صخره‌ای شیب‌دار با دیدی کاملاً کور قرار گرفته است ، به همین دلیل تاکنون دهانه‌های آن از نظرها پنهان مانده‌است ؛ بنابراین از هر نظر مأمن بسیار مطمئنی برای اختفا و شرایط اضطراری به حساب می‌آمده است .
ارتفاع غار از سطح زمین حدود 650 متر می‌باشد که دهانه آن به طرف دره ای عمیق گشوده شده و از منظرگاه آن می‌توان جلگه سمیره و کشکان را مشاهده کرد.
غار « کلماکره » از غارهای باستانی و کهن لرستان است که داستانی شگفت انگیز و سرنوشتی پر از راز و رمز دارد.
طبق گفته بومیان منطقه یکی از اهالی پلدختر که به شکار علاقمند بوده است، در سال 1367 جهت یافتن شکار به کوه « مهله » می‌رود و بر حسب تصادف به دره‌ای می‌رسد که غار کلماکره در دل صخره‌های آن قرار گرفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه شکار ممنوع تالابهای پلدختر

منطقه شکار ممنوع تالابهای پلدختر در بخش مرکزی شهرستان پلدختر از توابع استان لرستان واقع شده است .
تالابها از مولد‌ترین محیط‌های کره زمین محسوب می‌شوند و به همین دلیل تداوم حیات در روی کره زمین به شدت وابسته به تداوم شرایط بوم شناختی این اکوسیستمهای بی نظیر است.
به دیگر سخن، تالابها شریانهای حیاتی زیست کره محسوب شده و به همین دلیل جزء پرتولیدترین محیط‌های طبیعی همچون تولید محصولات شیلاتی، حفظ سطح آب برای مناطق کشاورزی، تولید چوب، ذخیره آب و کاهش بلایای طبیعی و به ویژه سیلاب هستند.
این اکوسیستم‌های آبی در راستای تثبیت خطوط ساحلی، از بین رفتن مواد زاید و تصفیه آب، برخورداری از چشم‌اندازهای زیبای طبیعی و ایجاد بستر مناسب برای حیات بسیاری از گونه‌های جانوری و گیاهی از جایگاه ارزشمندی برخوردار هستند.
فلات ایران که بیش از 80 درصد از خاک این سرزمین را در برگرفته تنوعی از چشم اندازهای کوهستانی، کوهپایه ای، دشتی و کویری است و به علت قرار گرفتن درکمربند خشک و نیمه خشک جهان دارای میکرواقلیم‌های بسیار متنوعی از جمله تالابهای فراوانی است که در جای جای این سرزمین اسلامی واقع شده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده شاه احمد

قعه متبرکه امامزاده شاه احمد واقع در قلل کبیرکوه ایلام مرز بین سه استان لرستان ، ایلام و خوزستان در عمق 13 کیلومتری غرب جاده خرم‌آباد به پل‌دختر واقع شده است.
زائران و مشتاقان این امامزاده که بنا بر گفته مردم نسب وی به امام موسی‌کاظم(ع) می‌رسد، در ماههای اسفند تا خرداد از مکانی به نام پاعلم 60 کیلومتری جنوب پل‌دختر از طریق جاده‌ای فرعی متعلق به شرکت نفت حدود 5 کیلومتری جاده اصلی مسیر اختصاصی زیارت را آغاز و سپس با پای پیاده و عده‌ای از طریق راههای پرفراز و نشیب و کوهستانی پس از حدود 4 تا 5 ساعت پیاده‌روی در سنگلاخ‌ها و پرتگاههای خطرناک و پشت سر نهادن چندین کوه و دره به زیارت این بقعه مشرف می‌شوند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پلدختر

استان لرستان را می‌توان سرزمین پلهای تاریخی نامید به طوری که در این استان بیش از 63 پل تاریخی وجود دارد که بر روی رودهای پرخروش و زیبایی از زمانهای کهن ساخته شده اند. پلهای تاریخی لرستان که در مسیر راه شاهی هگمتانه به شوش واقع شده اند ، از شاهکارهای معماری پل سازی ایران در زمان ساسانیان و دوران اسلامی به حساب می‌آیند .
پلدختر در غرب سرطرهان بر روی رود سیمره و در تنگ‌ترین بستر رود ساخته شده است . پلدختر بنام سی پله مشهور است و طرهان را به خاک سیمره و هلیلان مربوط میسازد . این پل 4چشمه داشته است اطاق دو چشمه آن باقی مانده اکنون رود سیمره از آخرین چشمه غربی آن میگذرد. پهنای هر پایه این پل 6/5 متر و طول آن17 متر است.اندازه هر طاق 11 متر و ارتفاع پل تا بستر خشک 19/20 متر میباشد. دو پایه شرقی و غربی متکی به کوه بوده و پایه‌های دیگر به سطح سنگی بستر رود کار گذاشته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]