امامزاده پیر شمس الدین

مقبره امامزاده پیر شمس‌الدین در استان لرستان و در 22 کیلومتری غرب شهر سراب دوره و در شمال دهستان تشکن در کوهپایه سفید کوه از توابع شهرستان دوره واقع است.
در اطراف این مقبره ، آثار یک بنای سنگی دیده می‌شود که نشان می‌دهد اینجا در گذشته مقبره‌ای بوده که به مرور زمان ویران شده است. صاحب قبر ، «شمس‌الدین ابن علی ابن محمد ابن احمد» مورد احترام مردم می‌باشد.
بنای فوق به‌طور کامل تخریب شده و به جای آن ساختمانی نوساز احداث کرده‌اند.
«صاحب قبر شمس‌الدین‌بن‌علی‌بن‌محمد ابن احمد، احمد ابن رضی‌الدین معروف به حیات‌الغیب و از علمای مشهور زمان خود بوده است و از اعقاب امام موسی کاظم علیه السلام است.»
متأسفانه از بنای قدیمی مقبره تصویر یا عکسی تهیه نشده و اطلاعات در مورد این مقبره همان نوشته‌های ایزدپناه است که قبل از تخریب آن را چنین توصیف کرده است: «کاشی‌های سبز ریشه‌داری روی قبر هست که قبلا به وسیله آنها قبر تزیین شده است.» همچنین در مورد سنگ قبری که در گذشته وجود داشته است می‌نویسد سنگ قبری به خط کوفی دیده شده که خطوط آن محو شده است. بنای نوساز این مقبره در سال 1371 هجری شمسی ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای چم دیوان

روستای چم دیوان در شهرستان دوره (چگنی ) واقع شده است این روستای دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی منحصر به فرد استان لرستان می‌باشد. شغل اغلب مردم روستا کشاورزی و دامپروری است.
از جمله محصولات کشاورزی چم دیوان سیفی کاری، باغات انگور، گوجه سبز، هلو،.. یرنج چم دیوان معرف‌ترین برنج ایرانه بنام دم سیاه و زعفران هم در این روستا کشت میشه.
در این روستا مکانهای دیدنی فراوانی وجود دارد از جمله تپه‌های باستانی و...
از لحاظ مناظر طبیعی منطقه چم دیوان جزو سرسبزترین شهرهای استان و دارای جنگل‌های بلوط می‌باشد که در فصل بهار پذیرای بسیاری از مهمانهای نوروزی می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سراب ناوه کش

سراب ناوه کش در استان لرستان و در روستای سراب ناده کش در بیست و پنج کیلومتری غرب خرم آباد و در پنج کیلومتری شهرستان دوره چگنی در مسیر جاده خرم آباد به کوهدشت قرار دارد.
سرچشمه اصلی این سراب داخل همین روستا قرار دارد.
طبیعت بکر و منحصر به فرد این روستا دل هر گردشگری را می‌رباید .
مردم خوب و مهمان نواز روستا با الهام گرفتن از طبیعت بی بدیل به شغل کشاورزی و دامداری و همچنین احداث حوضچه‌های پرورش ماهی به امرارو معاش می‌پردازند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل کشکان

پل کشکان نام پلی است در شهرستان دوره از توابع استان لرستان که بر سر راهِ باستانى و بسیار قدیمى طرهان به شهر باستانى شاپورخواست (کوهدشت - خرم‌آباد) و بر روى رودخانهٔ کشکان ساخته شده است.
در پایین پل که ساختمان آن به قرن چهارم هجرى مربوط است ، پایه‌هاى دورهٔ ساسانى به جاى مانده است. در حال حاضر قسمتى از چهار پایهٔ آن دیده مى‌شود و بقیهٔ آن از بین رفته است.
پل کشکان عظیم‎ترین پل استان لرستان است که 325 تا 330 متر طول دارد و ارتفاع آن بین 15 تا 20 متر است که بیشتر سنگ‎های نمای آن در فاصله 15 کیلومتری از کوه مپل انتقال داده شده‎اند.
کتیبه پل کشکان نیز یک قرن پیش از محل اصلی خود سقوط کرده و در حال حاضر در موزه فلک‎الافلاک نگهداری می‎شود.
روی کتیبه تاریخ و سال دقیق ساخت و نام سازنده پل نگاشته شده و این کتیبه با خط کوفی برگ‎دار که نوعی خط تزئینی به شمار می‌رود، کنده‎ کاری شده است.‎
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]