غار ماهی کور

در شهرستان خرم آباد در نزدیکی ایستگاه تنگ هفت استان لرستان اثری طبیعی و ملی به نام غار ماهی کور در پایه کوهی جای گرفته است. این غار محل زندگی یکی از کمیاب‌ترین ماهی‌های جهان به نام ماهی کور ایرانی است.
"ماهی کور" یکی از گونه‌های کمیاب و اندمیک ایران است که در دنیا گونه ای منحصر بفرد محسوب شده که در غاری واقع در استان لرستان زندگی می‌کند و اولین "غارماهی" حقیقی جهان است که اولین بار ژئولوژیست دانمارکی در سال 1937 ضمن مسافرتی که به ایران داشت کشف و مطالعاتی بر روی این گونه انجام داد.

لرستان تنها زیستگاه "ماهی کور" در کشور
در جهان تاکنون حدود 40 گونه ماهی بدون چشم در آبهای شیرین شناسایی شده است. خانواده کپور ماهیان با 11 گونه بیشترین تعداد و در رتبه اول قرار دارند و خانواده سگ ماهیان جویباری با 10گونه در رتبه دوم قرار دارند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک جنگلی مخملکوه

پارک جنگلی مخملکوه در استان لرستان کوهی است به ارتفاع بیش از یک هزار و 900 متر در شمال شرقی خرم آباد که به عنوان بخشی از دره تاریخی خاید آلو قسمتی از شهر خرم آباد را در دامن خود جای داده است.این کوه بلند در دو سمت به دو تنگه مهم و استراتژیک ختم می‌شود که در طول تاریخ شاهد رخدادهای گوناگونی بوده است، قسمت جنوبی مخمل کوه به جای بروجرد به خرمم آباد متصل می‌شود.
محلی که در هنگام ورود رضاخان به لرستان شاهد جنگها و درگیریهای خونینی بوده است، انتهای شمالی مخمل کوه به جاده خرم آباد – الشتر می‌رسد که به تنگ شبیخون مشهور است و نام آن گویای بسیاری چیزهاست.
این کوه بافتی رسوبی دارد و بیشتر آن پوشیده از گلسنگ است با آغاز فصل بارش گلسنگهای سیاه رنگ و آفتاب گریز هستند به همین علت قسمت هایی از مخمل کوه که کمتر آفتاب گیر است سرسبزتر و دیدنی‌تر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده سفید کوه

منطقه حفاظت شده سفید کوه در شهرستان خرم آباد از مناطق بکر طبیعی و پناهگاه‌های حیات وحش استان لرستان محسوب می‌شود . این منطقه ابتدا در سال ۱۳۴۷ به عنوان منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت محیط زیست قرار گرفت و دو دهه بعد یعنی در سال ۱۳۶۹ به منطقه حفاظت شده ارتقا پیدا کرد.
منطقه حفاظت شده سفید کوه دارای اقلیم معتدل بوده و با توجه به جاری بودن رودخانه‌های پرآبی چون کشکان در دل این منطقه یکی از پناهگاههای مهم حیات وحش استان محسوب می‌شود که جانورانی مانند کل و بز، پلنگ، کبک، خرس قهوه ای و... در این منطقه زندگی کرده و مشاهده شده اند.
همچنین درختان بلوط گونه غالب در این منطقه حفاظت شده محسوب می‌شوند و گونه‌های گیاهی ارزشمندی نیز در منطقه وجود دارد تا سفید کوه به لحاظ تنوع گیاهی و جانوری از اهمیت فوق العاده ای برای محیط زیست لرستان برخوردار باشد.
رودخانه‌ها و آبشارهای فصلی فراوان، غارهای متعدد و تنوع زیستی گیاهی و جانوری و صخره‌های صعب العبور و زیبا، جنگلهای سرسبز بلوط با درختان تنومند از جاذبه‌های اکوتوریستی منطقه حفاظت شده سفید کوه به شمار می‌روند. اکثر مردم این منطقه به دامداری وکشاورزی مشغولند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار کوگان

غار کوگان در شهرستان خرم آباد یکی از معدود غارهای مصنوعی استان لرستان است که به دست انسان در دل کوهستان‌ها به وجود آمده است. غار کوگان، در 40 کیلومتری آزادراه خرم آباد به خوزستان و در کوهی موسوم به «کوگان» واقع شده است. غار کوگان جزو غارهای چند طبقه است که دسترسی بسیار سختی دارد و رسیدن به آن بدون تجهیز به امکانات و وسایل کوهنوردی و غارنوردیی ممکن نیست.
ورودی غار به صورت چهار گوش به طول دو متر و نیم و عرض دو متر و بیست سانتیمتر می‌باشدو به سمت شمال باز می‌شود. غار شامل دو طبقه است که طبقه اول آن از چهار اتاق و فضاهای مرتبط به هم تشکیل شده است. طبقه دوم آن حدود سه و نیم متر بالاتر از کف قسمت اول غار است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مقبره شاه شجاع الدین خورشید

مقبره شاه شجاع الدین خورشید در استان لرستان در 15 کیلومتری جنوب شهر خرم آباد در روستایی به نام گوشه شهنشاه (شینشاه) واقع شده است. این بنای آرامگاهی که در دوره صفوی و در زمان شاهوردیخان آخرین اتابک لر ساخته شده است، مربوط به شجاع الدین خورشید سر سلسله اتابکان لر (آل خورشید) بوده که به مدت سی سال از آخر قرن پنجم تا اوایل قرن ششم ه.ق برر ایالات لر کوچک فرمانروایی کرده است و به واسطه عدالت و دادگستری مقبره وی مورد احترام اهالی قرار گرفته است.
پلان مقبره مستطیل شکل و پلان داخلی آن هشت ضلعی و هر ضلع آن 2,5 متر است. سبک معماری گنبد آن نار دو پوسته و مواد و مصالح آن سنگ، آجر ملات، گچ و ماسه آهک است. ارتفاع گنبد از سطح زمین 12 متر است. در وسط آن قبری است که برروی آن صندوق چوبی کنده کاری شده ای قرار دارد.
شجاع الدین خورشید بن ابوبکر محمدبن خورشید ، از طایفه چنگروی درسال 570 قمری ، وبا پیوستن به حسام الدین شوهلی ترک ، ( حکمران وقت خوزستان ولرستان ) به امارت رسید وبا تشکیل دولتی نیمه مستقل در غرب پایه حکومت اتابکان لر کوچک را مستحکم کرد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

گورستان خضر

شهر خرم‌آباد مرکز استان لرستان تا نیم قرن پیش گورستان‌های متعدد در نقاط مختلف داشت که با توسعه شهر، همه از بین رفتند و تغییر کاربری دادند که گورستان خضر  هنوز پابرجاست .
به لحاظ قدمت، گورستان‌های زیدبن‌علی، درب باباطاهر و سپس خضر و فلک‌الدین، قدیمی‌ترین گورستان‌های خرم‌آباد به شمار می‌روند که اکنون فقط خضر و بخش جدید گورستان فلک‌الدین از آن‌ها بر جای مانده است.
اگر از جوانان خرم‌آباد علت نام‌گذاری گورستان خضر را بپرسیم شاید درصد بسیار زیادی از جوانان و حتی میان‌سالان نتوانند به این سوال جوابی بدهند و خیلی از جوانان فکر می‌کنند روزگاری حضرت خضر به این مکان قدم گذاشته است.
این نام، نام یکی از حکام حکومت اتابکان لر کوچک به نام جمال الدین خضر بوده است که مزار و مقبره‌ی او در این قبرستان قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

محوطه پاتخت سنگ تراشان

محوطه پاتخت سنگ‌تراشان در استان لرستان در منطقه نوژیان شهرستان خرم‌آباد در روستای به همین نام قرار دارد .
در سال 1382 در حاشیه شمالی این روستا سایت ارزشمندی از دفینه‌های مفرغی مربوط به عصر آهن کشف شد که حیرت باستان‌شناسان را بر انگیخت.
اشیاء نفیس مفرغی کشف شده در این منطقه که قدمت‌شان به هزاره اول پیش از میلاد می‌رسد، از جمله کم‌نظیرترین گنجینه‌های مفرغی جهان به شمار می‌آیند.
این منطقه در 6 فصل مورد کاوش‌های باستان‌شناسی قرار گرفته است.
برخی از اشیاء شاخص حاصل از کاوش محوطه‌ی پاتخت سنگ‌تراشان هم اکنون در موزه قلعه فلک‌الافلاک در معرض بازدید گردشگران قرار دارد.
طبیعت و منازل روستا سنگ تراشان نیز خود جاذبه ای برای این منطقه است ؛ معماریه خانه‌های روستا با مصالح سنتی ساخته شده است و نحوه قرارگیری آنها با توجه به توپوگرافی منطقه به گونه‌ای است که پشت بام برخی از منازل، حیاط منزل جلویی است و به ماسوله لرستان شهرت دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار گریت

آبشار گریت در استان لرستان و در شمال شرقی شهرستان خرم‌آباد در یک منطقه کوهستانی و در کنار روستایی بنام ترس یا گریت یا سرکانه عباس آباد در دره‌ای خوش آب و هوا و پوشیده از درختان انبوه بلوط واقع شده است.
این آبشار در فاصله 50 کیلومتری از مرکز شهر خرم آباد و در 30 کیلومتری ایستگاه راه آهن سپیددشت قراردارد
این آبشار از جمله جاذبه هاى طبیعى و گردشگرى دیدنى استان لرستان محسوب می‌شود.
فاصله این آبشار تا بخش پاپى روستای گریت حدود یک ساعت پیاده روى مى باشد .
تا کنار آبشار جاده ماشین رو وجود دارد. ارتفاع آبشار کم و در حد چند متر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک جنگلی شورآب

پارک جنگلی شورآب در استان لرستان یکی از پارک‌های طبیعی اطراف شهر خرم‌آباد است، وسعت این پارک زیبا به 570 هکتار میرسد. این پارک به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری استان لرستان، دارای تنوع گونه ای نسبتا بالایی است.
پارک شورآب به دلیل وجود درختان انبوه بلوط و آب هوای معتدل هر سال در فصل بهار گردشگران بسیاری را خود جذب می‌کند.
در این پارک علاوه بر دارا بودن درختان خودرو بلوط، درختان دستکاری توسط منابع طبیعی استان لرستان کاشته شده است.
پارک جنگلی شوراب خرم‌آباد یکی از زیباترین پارک‌های جنگلی کشور و استان لرستان است که هر ساله شاهد استفاده هزاران گردشگر داخل و خارج استان در این پارک هستیم.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مقبره باباطاهر - خرم آباد

یکی از بناهای تاریخی و فرهنگی شهر خرم‌آباد مرکز استان لرستان که در غرب قلعه فلک‌الافلاک‌، آرامگاهی است ، به نام مقبره باباطاهر در محله درب باباطاهر وجود دارد و قدمتش به دوران اسلامی بر می‌گردد.این مکان در واقع محل اقامت باباطاهر در زمان سکونت وی در خرم آباد و در واقع خانقاه وی بوده است.
به اعتقاد برخی، این آرامگاه متعلق به باباطاهر عریان، عارف و شاعر معروف صوفی مسلک ایرانی است.
باباطاهر را در گویش لری باوطاهِر تلفظ می‌کنند. در آثار و دوبیتی‌های این شاعر ایرانی از کلمات و اصطلاحات لری استفاده شده است و این به دلیل سکونت طولانی مدت وی در این شهر بوده است.
ساختمان مقبره که مربوط به دوره خوارزمشاهی است .
بنای مقبره متشکل از یک گنبد ساده و یک ورودی است، دیوارهای مقبره متشکل از ۸ ضلع است که چهار ضلع آن هر یک به ابعاد ۵،۲ مت و اضلاع فرعی هریک ۷۰،۱ سانتیمتر است. مقبره باباطاهر خرم‌آباد به شماره 14473 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]