روستای تپه مولا

روستای تپه مولا آخرین نقطه شهرستان بروجرد و جایی است که خاک استان لرستان به خاک استان مرکزی پیوند می‌خورد.
تپه مولا در شرق بروجرد و در منطقه‌ای کوهستانی و کم آب قرار دارد و دسترسی به آن از طریق جاده بروجرد به اراک امکانپذیر است.
بنیان گذار این روستا فردی بنام مولا بوده که به دامپروری اشتغال داشته و بعلت آشنایی به مراتع و چراگاههای بکر این منطقه را برای سکنی و پرورش گله بزرگ گوسفندان برمیگزیند و در محل کنونی روستا (روی بلندی تپه) مکانی برای سکونت خود می‌سازد.
بعدها اهالی روستا ده کلبی (در نزدیکی تپه مولا) جهت امنیت بیشتر و رهایی از بیماریهایی که در ده کلبی شایع شده بود هم به مولا میپیوندند و روستای تپه مولا ایجاد می‌شود.
در زمان سکونت مولا در این روستا (که در آن موقع از توابع شهر ملایر بوده) فردی والی ملایر بوده که در تهران زندگی می‌کرده و خواهر زاده او به اداره امور ملایر مشغول بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دره صیدی

دره صیدی نام روستایی در ۱۰ کیلومتری شمال شهر بروجرد از توابع استان لرستان است.
طبیعت بکر و دست نخورده همراه مردمانی سختکوش و مهربان جلوه ای ویژه به این روستا بخشیده است، این روستا از لحاظ طبیعت زیبا و دست نخورده یکی از بهترین روستا‌های ایران است.
طبیعت بسیار زیبای اطراف جاده روستا باعث شده تا جمعیت زیادی از مردم شهرستان بروجرد روزهای تعطیل خود را به پیاده روی در این جاده سپری کنند.
رودخانه ای که از کنار این جاده می‌گذرد چشم هر بیننده ای را به خود جلب می‌کند. بیشه‌های اطراف این جاده خاکی زیستگاهی امن برای پرندگان و دیگر جانوران کم یابی چون کبک آهوی وحشی ، روباه، گرگ و دیگر جانداران فراهم آورده است.
این روستا ۳۰ شهید را تقدیم به خاک کشور عزیزمان ایران کرده است.
شغل بیشر مردم این روستا کشاورزی است ولی به علت خشک سالی کشاورزی این منطقه دچار افول شده و این خود باعث شده تا برخی از جوانان شغل پدری خود را رها کرده و به شغل‌های دیگری چون کار با ماشین بپردازند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل قلعه حاتم

در فاصله ۵ کیلومتری شمال غرب شهر بروجرد از توابع استان لرستان روستایی بنام قلعه حاتم وجود دارد که در غرب این روستای قدیمی پلی به نام پل قلعه حاتم قرار دارد.
این پل در میان زمین‌های صیفی کاری و لابه لای درختان روستا پیداست که سایه‌سار درختان آن را احاطه کرده است , همراه صدای پرندگان و جیرجیرک‌ها و لابه لای رقص قاصدکها و برگ‌درختان که با نسیم کوهساران همراه شده‌اند. کوچه پس کوچه‌های خاکی و خانه‌های قدیمی روستا در کنار درختان سربه فلک کشیده نشان از قدمت این روستا دارند.
آنچه این پل را حائز اهمیت کرده است این که پل قلعه حاتم به لحاظ کاربری با سایر پل‌های استان تفاوت دارد.
این پل علاوه بر کارکرد معمول ساخت پل برای انتقال بخشی از آب شرب رودخانه بالا دست روستای قلعه حاتم به شهر بروجرد ساخته شده است. طول پل ۲۶۱ متر و عرض آن ۲.۵ متر است و دارای ۱۴ چشمه تاق آجری است.عرض دهنه طاق چشمه‌ها در محل عبور جریان آب بیشتر و به طرفین کمتر می‌شود.
این پل که از نوع پل‎های جویی است در اوایل دوره پهلوی (1313) بر روی رودخانه باغ شاه (یکی از شاخه‌های سزار) احداث شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد سلطانی ( مسجد امام )

مسجد سلطانی از بناهای تاریخی دیدنی شهر بروجرد از توابع استان لرستان است که در مرکز شهر و در کنار راسته بازار بروجرد واقع شده است.
این مسجد امروزه با نام مسجد امام شناخته می‌شود و در زمان فتحعلی شاه قاجار بر روی ویرانه‌های یک مسجد بسیار قدیمی ساخته شد و یکی از بزرگ‌ترین مسجدهای تاریخی کشور می‌باشد.
دو نمونه نسبتاً مشابه در همان زمان در شهرهای قزوین و تهران ساخته شدند که هر سه این مسجدها در دوره پهلوی تحت نام مسجد شاه شناخته می‌شدند. معماری مسجد سلطانی بروجرد برگرفته از معماری مسجد شاه تهران است.
این مسجد دارای 3 در ورودی به خیابانهای صفا, جعفری و به سرای حافظیه در بازار دارد.
شبستان و ایوانهای بنا مزین به کاشیهای خشتی و کتیبه‌های فراوان است. در لوح طاق ایوان غربی آن نوشته شده است : " عمل استاد اسکندر شیرازی … این دو طاق مقرنس توسط جناب مستطاب میرزا معصوم اتمام پذیرفت , غره شعبان المعظم سنه 1209 " این مسجد در زمره مساجد سلطانی زمان فتحعلی‌شاه قاجار است که همانند آن در بازار تهران نیز وجود دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده جعفر ( ع )

بقعه امامزاده جعفر یکی از قدیمی‌ترین بناهای تاریخی شهر بروجرد در استان لرستان است که در شرق شهر بروجرد قرار دارد و شامل بقعه امام زاده جعفر و حواشی آن، بقعه دوخواهران، گورستان عمومی و آرامگاه خصوصی است.
طبق کتیبه‌های موجود در این بنا، فرد مدفون را جعفر، فرزند موسی کاظم، هفتمین امام شیعیان می‌دانند اما در برخی کتابها و منابع تاریخی، جعفر با پنج واسطه، فرزند سجاد، چهارمین امام شیعیان ذکر شده است.
بنای آرامگاه امامزاده جعفر بروجرد از بناهای جالب توجه معماری اسلامی است.
گنبد هرمی شکل این آرامگاه با بیش از هزار سال قدمت، در دوره سلجوقیان ساخته شده است و از نمونه‌های معماری سلجوقی به حساب می‌آید.
این بقعه متبرکه دارای سه در ورودی، حیاط ، ایوان، شبستان و فضای گنبد خانه است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تنگه کپرگه

تنگه کپرگه در استان لرستان و در شمال غربی شهر بروجرد و انتهای جادهٔ گلدشت در مجاورت روستای کپرگه قرار دارد و دسترسی به آن از طریق جاده گلدشت و روستای شیخ میری امکان پذیر است.
این تنگه دارای یک رودخانهٔ دایمی با پیچ و خم فراوان است که فقط پیاده و یا با دوچرخه می‌توان از آن عبور کرد.
شاید نوروز زمان خیلی مناسبی برای رفتن به تنگه کپرگه نباشد اما اردیبهشت به بعد تا اواخر تابستان برای کسانی که اهل پیاده نوردی هستند این دره زیبا مسیری بسیار مناسب است.
هر دو طرف رودخانه پاکوب دارد,این تنگ از آخرین روستای گپرکه شروع و در منطقه ونایی به پایان میرسد. پیمایش یکطرفه آن حدود ۵ ساعت طول میکشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

گلدشت

گلدشت از مناطق درختی و سرسبز شهرستان بروجرد و از جمله تفرجگاههای این شهرستان در استان لرستان است که اغلب مسافران و گردشگران با نام و ویژگیهای طبیعی این مکان به خوبی آشنایی دارند.دسترسی به گلدشت از طریق جاده آسفالته به طول 12 کیلومتر از غرب شهر بروجرد امکانپذیر است.
گلدشت یک دره و جلگه وسیع در دامنه کوههای سر به فلک کشیده زاگرس است که محدوده این منطقه از غرب تپه چغای بروجرد آغاز و تا کپرگه ادامه دارد.
گلدشت از مناطقی است که در شمال غربی بروجرد واقع شده که به صورت یک تنگه از روستای کپرکه آغاز شده و تا تپه چغا ادامه دارد.
سر تا سر مسیر جاده گلدشت، مملو از درختان سیب، آلبالو و گیلاس است که بوی تازگی و عطر آن‌ها پیچیده و بهترین منطقه خوش آب و هوای بروجرد محسوب می‎شود.
وجود رودخانه‎های فراوان در گلدشت نیز سبب رونق کشاورزی شده که در انتهای باغ‎های گلدشت، رودخانه پر آب گلرود وجود دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای کرکیخان

روستای کرکیخان نام روستایی از توابع شهرستان بروجرد در استان لرستان است. این روستا در کیلومترِ پنج محـور بروجـرد – ملایر، در منطقـه‌ای ییـلاقی و بسیارخوش آب و هوا واقع شده و از مناطق تفریحی- طبیعیِ شهرستان بروجرد به شمار می‌رود.
کـرکیخـان در مجـاورت محـور اصلی بروجـرد به غـرب و شمال غربی کشور قرار دارد که از این حیث دارای موقعیتی ویژه و برتر، نسبت به سایر روستاهای بروجرد است.
کرکیخان به ترتیب در گویش بروجردی "kariyuo" و در گویش لری کریون "Karyon" یا کـریو "Karyo"خوانده می‌شود.
مردم روستای کرکیخان عمدتاً به کشاورزی اشتغال دارند. محصولات عمده‌ی کشاورزی این روستا عبارت اند از: گندم، جو، گوجه، خیار، لوبیا، نخود، گردو، زردآلو و به ویژه سیب. البته در گذشته ای نه چندان دور، باغ‌های بهْ و انگور این روستا نیز زبانزد خاص و عام بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک شهید بهشتی بروجرد

پارک شهید بهشتی بروجرد از پارک‎های جنگلی شهر بروجرد در استان لرستان است که در شمال جاده کمربندی واقع شده و دارای 60 هکتار مساحت است و از ارزش اکولوژیکی بالایی برخوردار و بعنوان ریه تنفسی شهر محسوب می‎شود.
این پارک جنگلی یکی از ذخایر گیاهان بومی و دارای شرایط محیطی مناسب جهت حفظ و گسترش گونه‎های گیاهی است.
در این پارک فضای بازی به همراه وسایل تفریحی برای کودکان وجود دارد و نیمکت‌های زیر سایه درختان مجال استراحت را برای رهگذران فراهم کرده است.
در زمان‌های گذشته ، شهر بروجرد به دلیل رونق صنعت ورشوسازی و هنر قلم کاران ورشو ساز ، شهرت جهانی داشت که متاسفانه مثل صدها هنر و صنعت دیرینه این مرز و بوم به باد فراموشی سپرده شده است .
هنر و صنعت ورشو به طور خلاصه شامل ساخت انواع سماور زغالی، سینی‌های پلوخوری، قابلمه و بسیاری از لوازم خانگی است که امروزه بیشتر جنبه تزیینی و ویترینی پیدا کرده و از خیل عظیم هنرمندان ورشوکار بروجرد ، فقط دو یا سه نفر به عنوان آخرین بازماندگان این هنر و تمدن دیرینه باقی مانده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک فدک

مجموعه پارک فدک در انتهای خیابان دکتر فاطمی شهرستان بروجرد از توابع استان لرستان قرار دارد.بوستان فدک بزرگترین پارک شهری در بروجرد است و در چند فاز متعدد ساخته شده است.
این مجموعه شامل سه دریاچه،باغ پرندگان ،تعداد زیادی آلاچیق ،پارک بازی کودکان وفضاهای سبز و تفریحی طبیعی و زیبا میباشد.دریاچه فدک را به نوعی می‌توان بزرگترین دریاچه مصنوعی غرب کشور نامید.
در این بوستان سه دریاچه متصل به یکدیگر احداث شده است که از آب رود گلرود تغذیه می‌شوند.
انواع قرقاول، طوطی، فنج، قناری، کبک، مرغ و خروس، طاووس، مرغ مینا، پرندگان شکاری و پرندگان آبزی وهمچنین بلبل خرمایی، یاکریم معمولی و چینی(الماسی)، بوقلمون و شترمرغ آفریقایی در این پارک وجود دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]