قلعه باجول

قلعه باجول در استان لرستان نام قلعه ای در روستای آب باریک علیا در 35 کیلومتری شرق شهر الیگودرز است ، این بنا متعلق به دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه است.
برج مدورآجری، ایوانی با دو ستون سنگی، نقش برجسته‌های شکار، گل و گلدان، درخت و صحنه شکارشیر توسط اژدها از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این بنای تاریخی است.
قلعه باجول یا قلعه ناکام در گذشته یک خانه اربابی بوده که بزرگ منطقه در آن سکونت داشته است.
مصالح این بنا غالبا اجرهای پخته مکعبی شکل ۱۵در ۱۵ ومصالح سقف نیز تیرهای چوبی و الوار میباشد, شکل بنا به صورت چهار گوش که در ضلع شمالی آن خان نشین و محل زندگی ارباب بوده است.
در ضلع غربی درب اصلی مخصوص ورود خان و مهمانهای ویژه بوده و مطبخ و انبار علوفه قرار دارد و در اضلاع جنوب و شرق درب هایی مشاهده میشود که به روایت بزرگان محل ومطلعین مخصوص ورود خدمه و حیوانات و ...بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

شول آباد

شول‌آباد در استان لرستان دومین نقطه شهری شهرستان الیگودرز و مرکز بخش زز و ماهرو شهرستان الیگودرز است.
با تصویب دولت در بهار 1390 روستای شول آباد سفلی مرکز بخش ززوماهرو از توابع شهرستان الیگودرز در استان لرستان پس از تجمیع با روستاها و نقاط جمعیتی شول آباد علیا، دلسوران، درخت چمن، آثار، سرلک، خدادادکش علیا و سفلی از توابع همین بخش به شهر تبدیل و به عنوان شهر شول آباد شناخته شد.
شول آباد منطقه‌ای میانکوهی است که آن را کوههای رباط در 2 کیلومتری جنوب غربی به بلندی 3099 متر و کوه برنجه به بلندی 2893 در 10 کیلومتری جنوب باختری شول‌آباد در میان گرفته اند.
هوای شول آباد معتدل نسبتاً سرد و نیمه مرطوب است و بیشترین درجه گرما در تابستانها به 32 درجه کمترین درجه گرما در زمستانها به 30 درجه زیر صفر و میزان بارندگی به طور متوسط سالانه به 650 میلی‌متر می‌رسد.
مردم این منطقه آریائی‌نژادند و به زبان بختیاری سخن می‌گویند.
آب کشاورزی شول آباد از چشمه و رود و آب آشامیدنی منطقه از چشمه فراهم میشود,گندم، جو، لوبیا فرآورده‌های این منطقه هستند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار برنجه

آدرس : استان لرستان - روستای پیر امام بخش زز و ماهرو شهرستان الیگودرز - 600 متری بیشه تاف - آبشار برنجه
بیشه‌ی زیبا و بکر تاف در اطراف روستای پیر امام بخش زز و ماهرو شهرستان الیگودرز واقع است .
این بیشه در ارتفای 1670 متری از سطح دریا واقع و از پوشش گیاهی و جنگلی زیبایی برخوردار شده است .
از نظر تنوع پوشش گیاهی تنوع خاصی را دارد، بطوری که از نظر تعداد درختهای مثمر میتوان گردو، انجیر وحشی، انگور وحشی، گلابی کوهی و زال زالک و تمشک را نام برد.
این منطقه از نظر پوشش گیاهی نیز حدود یکصد نوع داروی گیاهی منحصر به فرد منطقه زز و ماهرو را به خود اختصاص داده است و حیواناتی چون خرس گراز گرگ خرگوش کبک کلاغ را میتوان در این نواحی مشاهده کرد.
آبشار زیبای تاف که از ارتفاع حدود 600 متری به بیشه تاف سرازیر شده جلوه‌ی خاصی به این منطقه می‌دهد,این آبشار به میزان و کیفیت ریزش نزولات آسمانی وابسته بوده و بصورت فصلی خروش خود را به نمایش میگذارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای پیرامام

روستای پیرامام در استان لرستان و در فاصله 97 کیلومتری شهرستان الیگودرز در منطقه ززوماهرو ، قرار دارد، این روستا قدمت چند هزار ساله دارد.
روستای پیرامام مرکب از دو کلمه «پیر» و « امام» است ،کلمه پیر در لهجه بختیاری اصطلاحی است که در باب معرفی زیارتگاه بکار گرفته می‌شود و کلمه امام شاید بدین خاطر بوده است، که این زیارتگاه به امامان معصوم(ع) منتسب است .
با روشن شدن معنای اصطلاحی این واژگان به وجود زیارتگاهی در این مکان پی می‌بریم و آن وجود نورانی و پر برکت سه تن از نوادگان امام موسی کاظم علیه السلام به نامهای سید ابراهیم ،سید محمد و سید احمد (ع) معروف به سه فرزندان می‌باشد.
وجود غارهای متعدد در این روستا،نشان از سکونت افرادی از نوع بشر در چند هزار سال قبل در این مکان را دارد.
با توجه به اسناد تاریخی موجود سابقه سکونت درآن به سده دوم هجری قمری یعنی بعد از شهادت این سه بزرگوار بر می‌گردد ، اما آنچه از لابه لای تاریخ بر ما روشن است دیر زمانی محل سکونت اقوام یهودی بوده است ، تا اینکه در قرن هفتم هجری آقای سید ابوالحسن خراسانی به همراه احمد و محمود فداله به زیارت قبور مطهر این امامزادگان آمده و مقبره ای را بر فراز آنان بنا می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای ده نصیر

روستای ده نصیر نام روستایی در غرب شهرستان الیگودرز در شرق استان لرستان است که ازشرق به شهرستان الیگودرز از جنوب به روستای سنج و کشکک از جنوب غربی به دهستان سور از غرب به شهرک صنعتی سنگ الیگودرز و از شمال به روستاهای عباس آباد و محمود آباد محصور شده است.
رود خانه ماربره که از کوه‌های شرق الیگودرز سرچشمه میگیرد از جنوب روستای ده نصیر عبور می‌کند.
یافته‌های محققان و باستان شناسان از دو تپه تاریخی در این روستا خبر میدهد که قدمت آن را۶۵۰ سال تخمین زده اند.
کشاورزی و دامداری شغل اغلب اهالی این روستا است.
جمعیت این روستا قریب به 85 در صد با سواد هستند که 15 در صد باقی مانده از بین افراد کهن سال می‌باشند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای گندمینه

روستای گندمینه در استان لرستان نام روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان الیگودرز میباشد، این روستا از شمال و شمال شرقی به کو ه‌های ویلو و ویلک به مرز استان مرکزی و اصفهان، از مشرق به روستای رکن آباد، از جنوب و جنوب غربی به روستاهای چمن سلطان ، باقر آباد ، جوز و از طرف مغرب به روستای گایکان منتهی می‌شود .
مکان اولیه روستا در مکانی در وسط روستا بوده است که در این مکان مسجد جامع روستا که سابقه ۱۳۰۰ ساله دارد وجود دارد .
هسته اولیه روستا به عنوان اولین مرحله شکل گیری روستا شکل گرفته است و دارای بافت تخریبی می‌باشد و بعضی قسمت‌ها به صورت خرابه در آمده اند .
علت نامگذاری روستا به نام گندمینه این است که روستا در منطقه ای قرار دارد که در آن ، گندم محصول غالب و عمده آن می‌باشد و قابلیت بالایی برای کشت این محصول دارد و به این دلیل به گندمینه معروف شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای گایکان

روستای گایکان نام روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان الیگودرز در استان لرستان است که در 20 کیلومتری شهر الیگودرز قرار دارد و از اطراف به ارتفاعات بلند و برفگیر محدود می‌شود.
روستای گایکان دو هزار و 318 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و آب‎وهوای آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است.
گایکان از پیشینه تاریخی نسبتاً طولانی برخوردار است و یکی از روستاهای قدیمی لرستان به شمار می‎آید.
مردم روستای گایکان به زبان لری بختیاری سخن می‏گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
درآمد اکثر مردم روستای گایکان از فعالیت‏های زراعی و دامداری تأمین می‏شود. گروهی از مردم روستا نیز در امور خدماتی و تولید صنایع دستی اشتغال دارند.پرورش زنبور عسل و تولید عسل نیز در روستای گایکان رواج دارد.
انواع میوه‏ها به ویژه گردو از مهم‏ترین محصولات باغی روستای گایکان به شمار می‏رود. مراتع سرسبز و حاصلخیز و پوشش گیاهی مناسب موجبات رونق دامداری را فراهم آورده است و گوشت قرمز و انواع لبنیات از مهم‏ترین محصولات دامی این روستا می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قالی کوه

رشته کوه قالی کوه ،غالیه کوه یا قلعه کوه دومین رشته کوه بلند استان لرستان محسوب می‌شود و در شهرستان الیگودرز واقع شده است و وسعت این رشته کوه به حدی است که بخش بزرگی از بخش‌های بشارت زلقی و ززو ماهرو را پوشانده است، قله بلند این کوه ۴۰۲۸ متر ارتفاع دارد.
قالی کوه یکی از مرتقع‌ترین قلل رشته کوه زاگرس در منطقه لرستان شهرستان الیگودرز بین قلل رشته کوهای اشترانکوه و زرد کوه بختیاری واقع شده است.
به علت بادهای شدیدی که در ارتفاعات بالا و روی قله میوزد در گویش محلی بنامهای باد باد و بکک نامیده میشود.
این قله در جنوب شرقی الیگودرز واقع شده که مسیر عمومی صعود به قله از طریق جاده الیگودرز به روستای شول آباد از سر گردنه گل وادوش به سمت چپ میباشد و یا با پشت سر گذاشتن گردنه گل وادوش از طریق گردنه پا مزارع به طرف چپ و مسیر چال ریوا و از آنجا به چال خرسان که معمولا" محل شب مانی میباشد وارد دره پل شده و میتوان از جبهه جنوبی به قله صعود نمود.صعود به قله از این مسیر بدلیل کوله کشی وحمل چادر میبایست دو روزه انجام گیرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه تمندر

کوه تمندر رشته کوهی در جنوب غربی شهرستان الیگودرز از توابع استان لرستان میباشد که در نواحی بربرود و زلقی واقع شده است .کوهستان تمندر یکی از بزرگترین شکارگاه‌‌های شهرستان الیگودرز است.
این کوه چهار رشته شمالی، جنوبی، خاوری و مرکزی دارد. رشته شمالی ۲ قله ازنا و دره سر را در بر می‌گیرد که به ترتیب ۳۲۰۰ و ۳۵۰۰ متر ارتفاع دارند.
رشته مرکزی دارای ۶ قله به نام‌های قله مرکزی تمندر، هما، قله شمالی، خاوری و جنوبی تمندر و قله جنوبی دره سر است که همه آنها بیش از ۳۵۰۰ متر ارتفاع دارند. قله مرکزی تمندر ۳۹۰۰ متر ارتفاع دارد.
رشته شمالی تمندر ۲ قله «فرسش» و«قله جنوبی» را شامل می‌شود. رشته جنوبی تمندر نیز شامل یک خط الرأس ۱۵ کیلومتری است که در انتهای باختری آن قله مخروبه قدیمی به نام قلعه دختر قرار دارد.
رشته کوه تمندر به علت برف گیری و وجود شیب‌های مناسب در پاره‌ای از مناطق، قابلیت ایجاد و توسعه ورزش اسکی را نیز دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دشت لاله واژگون الیگودرز

آدرس : دشت لاله‌های واژگون الیگودرز در منطقه سردسیر شهرستان الیگودرز در شرق استان لرستان قرارگرفته است
جنس لاله واژگون متعلق به خانواده لاله می‌باشد که تا به حال 125 گونه از آن از نقاط مختلف دنیا گزارش شده است.لاله واژگون برخلاف سایر گونه‌های لاله و سایر گلها از ساقه به سوی زمین برگشته است و بدین سبب نامش را واژگون نهاده اند و برخی نیز به سبب آنکه درمیان گلبرگهایش همواره قطره آبی جاری است، بدان «گل اشک» نیز می‌گویند.
18 گونه لاله واژگون در ایران پراکنش دارد که در ارتفاعات اشترانکوه لرستان ،گلستان کوه خوانسار، و کوههاى صمصامى در چهار محال و بختیارى می‌رویند.
با ذوب برفها در دامنه کوههای الیگودرز، هزاران لاله سرخ واژگون از بطن خاک سیاه می‌رویند و به سان نوزادان طبیعت در دامن دایه باد سرود زندگی آغاز می‌کنند.
رویش هزاران لاله واژگون در هر بهار در دشت زیبای «لاله‌های واژگون » جلوه بی نظیر و کمیاب طبیعت گوناگون حیات وحش در ایران را نمایان می‌کند.
دشت زیبای لاله‌های واژگون الیگودرز در منطقه سردسیر شرق استان لرستان قرارگرفته و رویشگاه گل منحصر به فرد و کمیاب «لاله‌های واژگون» و انواع دیگری از گیاهان مرتعی خودرو است.
این مناظر زیبا از 35 کیلومتری جنوب شرقی مرکز الیگودرز شروع و تا فراز دامنه‌های زاگرس ادامه می‌یابد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]