روستای تیان

روستای تیان نام روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ازنا در استان لرستان است که در کوهپایه‌های رشته کوه سر به فلک کشیده اشترانکوه و در جوار دشت‌های سرسبز ازنا قرار دارد .
برای سفر به روستای تیان شهرستان ازنا ، از هرکجای ایران به شهرستان ازنا سفر میکنید، از شهرستان ازنا به سمت جنوب شرقی رفته و بعد از طی 15 کیلومتر به دهستان سرسبز و قدیمی دربند وارد شده و از دیدنی‌ها و جویبارها ، باغات و مزارع و صیفی کاری دربند بازدید نموده و لذت می‌برید .
هنگام خروج از روستا وارد جاده ایستگاه راه آهن دربند شده و به ساختمان ایستگاه می‌رسید و از زیرگذر راه آهن عبور نموده و وارد جاده روستای تیان می‌شوید که مزارع و صیفی کاری‌های بسیاری در آنجا می‌بینید.
بعد از طی 5 کیلومتر و عبور از مزارع به رودخانه ماربره ( Marbore ) می‌رسید که در کنار رودخانه درختان بسیاری قرار دارد . 1 کیلومتر دیگر طی کرده تا به روستای سرسبز و توریستی تیان برسید.
ده بزرگ و باصفای تیان دارای 1 باب سوپر خواربار و 2 باب بقالی 1 باب تراشکاری ، 2 باب مسجد ، 150 خانوار و 700 نفر جمعیت ، 1 مدرسه ابتدایی و 1 مدرسه راهنمایی است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای دربند

روستای دربند نام روستایی است که در 15 کیلومتری شهرستان ازنا از توابع استان لرستان قرار دارد. به خاطر وجود ایستگاه راه‌آهن در آن از این روستا بنام «ایستگاه دربند» هم یاد میکنند.
اهالی روستا بیشتر کشاورز هستند و عده ای هم به کار دامداری مشغول می‌باشند. کشاورزی و باغداری در روستای دیدنی دربند ازنا پر رونق است. گندم، جو، لوبیا، گیاهان علوفه ای، آلو و زردآلو عمده محصولات کشاورزی و باغی این روستا را تشکیل می‌دهد.
علاوه بر وجود نعمت خاک حاصلخیر در روستای دربند ازنا، این روستا منابع آب خیلی خوبی دارد که اهالی این روستا قدر این آب خدادادی را می‌دانند.
رودخانه ای که از این روستا میگذرد بسیار پر آب و زلال و دارای آبی گواراست.
علاوه بر استفاده کشاورزی برای ایجاد استخرهای پرورش ماهی قزل آلای سردآبی هم از آن استفاده می‌کنند. روستای زیبای دربند ازنا از مناطق گردشگری این شهرستان است که از امکانات خوبی برخوردار است و طرح هادی در آن اجرا شده است. همچنین روستای دربند ازنا در نزدیکی تونل برفی قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قله کول جنون

قله کول جنون در استان لرستان یکی از قلل زاگرس است که ارتفاع آن به 3850 متری میرسد این قله در نزدیکی روستای کمندان ، شهرستان ازنا قرار دارد.
کل جنون کلمه ای محلی است و به معنی کوه صدادار می‌باشد. بهمن‌های این منطقه در زمستان بسیار مهیب و خطرناک است و صدای زیادی که به وجود می‌آورد گاهاً تا روستای کمندان هم میرسد و به این دلیل است که این نام را بر آن نهاده اند...
به گفته اهالی منطقه در اشترانکوه که کول در زبان محلی به معنای محل و کول جنون به معنی محل وجود جن می‌باشه، که از زمان قدیم به خاطر صعب العبور بودن مسیر و ظاهر خشن قله و کشته شدن و سقوط ایلات و عشایر در هنگام عبور از منطقه فوق این نام رو قرار دادند .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای کمندان

روستای کمندان در۲۵ کیلومتری شهر ازنا و از توابع بخش مرکزی استان لرستان ایران است.
این روستا در دهستان پاچه لک غربی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۲۹ نفر (۱۳۶خانوار) بوده‌است.
روستای زیبا کمندان در یکی ازدامنه‌های سرسبز اشترانکوه قراردارد.
برای رسیدن به آن باید ازمیدان راه آهن ازنا به سوی باختر رفته و باگذراز روستاهای گرجی، دره تخت، نصرت آباد و سیاوش آباد به روستای کمندان رسید.
لازم به توضیح است برای صعود به کل جنون ( جنون کلمه ای محلی است و به معنی کوه صدادار ) باید از این روستا گذر کنند.
به جرات میتوان گفت روستای کمندان از جمله روستاهای زیبا و بی نظیر ایران است که دارای پتانسیل بالایی جهت جذب گردشگر و قطب گردشگری در منطقه شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سفیدکوه بزرگ

منطقه سفید کوه بزرگ در 3 کیلومتری جنوب غربی شهرستان ازنا در استان لرستان واقع شده است.
تپه ماهورهای هموار با مجموعه ای از جانوران مختلف پرنده ، چرنده ، درنده و خزنده یکی از مناطق بسیار زیبای ایران میباشد . که بعلت گرد آمدن این مجموعه متنوع در این مکان تحت حفاظت محیط زیست قرار گرفته و از آنان حفاظت میگردد.
لازم به ذکر است بخش اعظم این منطقه را ارتفاعات تشکیل می‌دهند.
رودخانه‌ها و آبشارهای فصلی فراوان، غارهای متعدد و تنوع زیستی گیاهی و جانوری و صخره‌های صعب العبور و زیبا، جنگلهای سرسبز بلوط با درختان تنومند از جاذبه‌های اکوتوریستی منطقه حفاظت شده سفید کوه به شمار می‌روند. اکثر مردم این منطقه به دامداری وکشاورزی مشغولند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سفید کوه کوچک

منطقه سفید کوه کوچک و بزرگ با قله‌های مرتفع در 3 کیلومتری جنوب غربی شهرستان ازنا در استان لرستان قرار گرفته است.
تپه ماهورهای هموار با مجموعه ای از جانوران مختلف پرنده ، چرنده ، درنده و خزنده یکی از مناطق بسیار زیبای ایران میباشد که بعلت گرد آمدن این مجموعه متنوع در این مکان تحت حفاظت محیط زیست قرار گرفته و از آنان حفاظت میگردد.
بخش اعظم این منطقه را ارتفاعات تشکیل می‌دهند .
رودخانه‌ها و آبشارهای فصلی فراوان، غارهای متعدد و تنوع زیستی گیاهی و جانوری و صخره‌های صعب العبور و زیبا، جنگلهای سرسبز بلوط با درختان تنومند از جاذبه‌های اکوتوریستی منطقه حفاظت شده سفید کوه به شمار می‌روند. اکثر مردم این منطقه به دامداری وکشاورزی مشغولند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده قاسم

مزار امامزادگان زید و قاسم در استان لرستان و در 30کیلومتری شهرستان ازنا ، در روستای امامزاده قاسم واقع شده است.این دو امامزاده از نسل 5خود با امام حسن مجتبی(ع)منسوب میشوند
برای رسیدن به روستای قاسم آباد این مسیر را طی کنید:
شهرستان ازنا, روستای مرزیان ,شهر مومن آباد ,روستای گنجه ,روستای کرتیلان و روستای امامزاده قاسم
این مسیر حدود30کیلومتری سراسر زیبایی‌های طبیعی خیره کننده ای را دارد.
طبق اظهارات ساکنین این روستا در زمان ساسانیان نام این روستا به دلیل شرایط جغرافیایی "کنده سفید" بود و بعد‌ها به تقدس نام این امامزادگان روستای کنده سفید به نام "امام زاده قاسم" معروف شد
بنای اولیه این معماری مربوط به سده 8 هجری قمری معاصر با دوره تیموریان می‌باشد، سبک این معماری شباهت زیادی به معماری‌های ترکی و مغولی دارد
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تونل برفی ازنا

تونل برفی یکی از آثار طبیعی شهرستان ازنا در استان لرستان است. این تونل به صورت طبیعی در برف و یخ‌های دامنهٔ اشترانکوه در منطقه کمندان شهرستان ازنا بوجود آمده است. طول این تونل بالغ بر ۸۰۰ متر و ارتفاع آن از کف تونل تا سقف بین ۵/۲ تا ۳ متر می‌باشد. از این تونل برفی فقط در فصل‌های بهار و تابستان می‌توان بازدید نمود.
این شگفتی بی نظیر حاصل انباشته شدن هزاران تن برف در سال‌های متمادی در ازنادره در اشترانکوه است؛ دره ای زیبا واقع در روستای کمندان ازنا که هر ساله بر اثر ریزش بهمن‌های سهمگین درون آن توده ای از برف تشکیل می‌شود و پس از جاری شدن آب ناشی از ذوب برف‌ها در فصل بهار، تونلی بسیار زیبا در آن به وجود می‌آید.
برای رفتن به تونل برفی باید به دل اشترانکوه زد؛ رشته کوه سر به فلک کشیده ای که با 13 قله در 5 کیلومتری جنوب شهرستان ازنا قرار گرفته است. از دل این رشته کوه، راهی است به روستای سرسبز کمندان که پس از عبور از آن باید طول ازنادره را پیمود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]