معبد باستانی سرخ دم لکی

معبد باستانی سرخ دم لکی منطقه ای تاریخی در شش کیلومتری شمال غربی شهرستان کوهدشت از توابع استان لرستان است که در دامنه کوه چنگری قرار دارد.
از این منطقه تاریخی که یک هکتار وسعت دارد آثار و اشیای تاریخی متعددی از دوره تاریخی نخست هزاره یکم قبل از میلاد به دست آمده است.
آثار موجود در آن نشان میدهد که وضعیت کوه در نحو انتخاب مکان نقش اساسی را ایفا نموده است . بطوریکه حصار مکشوفه بنابر وضعیت کوه ساخته شده و در کنار پرتگاههای کوه عملکرد تدافعی آن را مشخص‌تر نموده است .
کارشناسان با تحقیق و مطالعه‌روی اشیاء و آثار بدست آمده دریافتند که منطقه سرخ دم لکی پایتخت پادشاهی به نام"آل پی" بوده که به صورت مستقل حکومت می‌کرده است.
مجموعه محوطه به شکل تراس بندی‌هایی طبیعی است که با دستکاری بشر به شکل سازه پلکانی عظیمی در آمده‌است در سمت شمال غربی این مجموعه تراس‌ها و سازه‌های معماری به فاصله ۳۰۰ متر از محوطه مرکزی، آثاری از یک حصار یا دیوار بزرگ سنگی فرو ریخته دیده می‌شود که راس ان تا قله کوه چنگری امتداد یافته.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سنگ نگاره‌های هومیان

کوه هومیان از کوههای شهرستان کوهدشت از توابع استان لرستان است که در خود بخش دیگری از هنرمندی مردمان این سرزمین سنگ نگاره‌های هومیان را در خود جای داده است.
صخره‌های غار هومیان، قدیمی‌ترین سکونتگاههای بشر باستانی در استان لرستان را تشکیل می‌دهند که قدمت سکونت در آنها به 100 هزار سال قبل از میلاد برمیگردد.
همچنین غار میرملاس" که در 17 کیلومتری شمال کوهدشت در بالای کوهی به نام " سرسورِن " واقع شده نخستین غاری است که بر روی دیوار آن که قسمت هایی از آن نیز فرو ریخته است، رنگین نگاره هایی کشف شد.
این نقوش باستانی هر ساله بخش گسترده ای گردشگران و مسافران را در فصول مختل سال به این منطقه جذب می‌کند.
میرملاس با نقاشی‌های دوازده هزار ساله و همچنین هومیان نامهایی آشنا برای باستان شناسان دنیا محسوب می‌شوند اما مانند دیگر آثار مشابه در این زمینه رنگ حفاظت و حراست را به خود ندیده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تنگه شیرز

تنگه شیرز در شمال شهرستان کوهدشت و در محیطی کوهستانی و مرتفع شامل کوه‌های سربه فلک کشیده و دره‌های عمیق استان لرستان واقع شده است.
تنگ شیرز را می‌توان از حیث سورفولوژی و ریخت شناسی از بدایع و نگین اقلیم کوهدشت و به واسطه زیبایی‌های خدادادی آن، نگین سبز لرستان دانست.
منطقه شیرز، با اقلیمی سرد و کوهستانی در فصل پاییز و زمستان و هوای معتدل و مناسب در فصل بهار و تابستان دارای پوشش گیاهی و جنگلی خوبی است که این شرایط موجب شده زیستگاه مناسبی برای جانوران فراهم شود.
موقعیت جالب، آب زلال و پوشش گیاهی و جنگلی و گیاهی بکر، طبیعت بسیار زیبا و دل انگیز و در عین حال اعجاب آوری به این دره تنگ و صخره ای داده است.
فرسایش سنگها و کوهها چهره خاصی به این دره داده که در مجموع آن را به محیطی شگفت انگیز و جذاب تبدیل کرده و توجه همه را به این منطقه معطوف کرده است.
ارزش بسیار بالای منطقه و وجود سایت‌های غنی دوره‌های سنگ (عصر حجر) و دوره برتر در این دره موجب شده که سازمان میراث فرهنگی در طرح جامع گردشگری استان لرستان توجه ویژه ای به این منطقه در شهرستان کوهدشت داشته باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار کاکارضا

آبشار کاکارضا آبشار زیبایی است در استان لرستان که در 35 کیلومتری شمال خرم‎آباد و در شهرستان سلسله قرار دارد.
این آبشار با ارتفاع تقریبی 20 متر در دره‎ای پر از درختان زیبای بلوط و کشتزارهای صیفی و حبوبات و در نزدیکی روستای کاکارضاخودنمایی می‎کند که در دامنه کوه‎های الشتر به‎ عنوان آبشار گل‎هو نیز معروف است.
وجود دره‎های پرآب، گیاهان، خزندگان و آبزیان کوچک در بالای آبشار بر زیبایی منطقه افزوده است.
در روبروی آبشار منظره بسیار زیبایی از درختان سرو و بلوط بر پهنه زیبای دشت چشمان هر گردشگری را خیره می‎کند.
در طول مسیر سیاه‎چادرها و رمه‎های بزرگ عشایر بر دامنه‎های پرسخاوت زاگرس دیده می‎شوند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دره کهمان ( تخت شاه )

دره کهمان نام دره ای است که در 15 کیلومتری شمال شهرستان سلسله از توابع استان لرستان قرار دارد.
این دره در دامنه جنوبی کوه‎های گرین قرار دارد، کوه گرین از شرق تا شمال شهرستان الشتر ادامه دارد که جزئی از زاگرس مرتفع است و مرتفع‎ترین قله آن کلو دارای ارتفاع 3500 متری از سطح دریا و دارای یخچال‎های طبیعی است.
این دره چشمه‎های طبیعی بسیاری از جمله چشمه "تخت شاه" و چشمه "سراب خاصو" دارد.
علت نامگذاری آن مربوط به دوره‌های باستان بوده که در آن پادشاهان و کیانیانی در بطنش به تفرج و خوشگذرانی می‌پرداخته اند (کی امان)(کیمان)(کیمو)یا همان ((امانگاه کیان،مامن پادشاهان((.گواهش را می‌توان همان گاو خمره‌ها ،و آثار بدست آمده از آن و تخت گاههای سراب خاصون(سراب خاصان)و سراب و چشمه معروف تخت شا(تخت شاه)دانست. پوشش گیاهی منطق پوشیده از درختان کهن سال بلوط ،انجیر،گردو،گلابی کوهی،زالزالک،چنار ،زبان گنجشک ،صنوبر و سپیدار ،بید ،سیب، آلوی کوهی و در خلال آن سرشار از گون و درخت چه‌های کوهستانی است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه مظفری

قلعه مظفری یکی از بناهای باستانی و معماریهای زیبای شهرستان سلسله در استان لرستان  است.
این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۱۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
ساخت این بنا متعلق به اواخر دوره قاجاریه و مساحت کلی آن 750 مترمربع است که بنای اصلی آن دارای 270 متر زیر بنا بوده و در دو طبقه با پلان مستطیل و به صورت جنوبی ساخته شده است.
قلعه مظفری دارای 4 برج مدور در 4 گوشه آن بوده که اکنون فقط یک برج آن باقی مانده است.
طبقه اول آن به شیوه معماری سنتی و طبقه دوم با تیر چوبی ساخته شده است.قلعه مظفری الشتر برای راه‌اندازی موزه مردم شناسی در نظر گرفته شده است.
این قلعه که در اوایل دوره قاجار با چهار برج ساخته شده است در حال حاضر یک برج باقی مانده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده پیر شمس الدین

مقبره امامزاده پیر شمس‌الدین در استان لرستان و در 22 کیلومتری غرب شهر سراب دوره و در شمال دهستان تشکن در کوهپایه سفید کوه از توابع شهرستان دوره واقع است.
در اطراف این مقبره ، آثار یک بنای سنگی دیده می‌شود که نشان می‌دهد اینجا در گذشته مقبره‌ای بوده که به مرور زمان ویران شده است. صاحب قبر ، «شمس‌الدین ابن علی ابن محمد ابن احمد» مورد احترام مردم می‌باشد.
بنای فوق به‌طور کامل تخریب شده و به جای آن ساختمانی نوساز احداث کرده‌اند.
«صاحب قبر شمس‌الدین‌بن‌علی‌بن‌محمد ابن احمد، احمد ابن رضی‌الدین معروف به حیات‌الغیب و از علمای مشهور زمان خود بوده است و از اعقاب امام موسی کاظم علیه السلام است.»
متأسفانه از بنای قدیمی مقبره تصویر یا عکسی تهیه نشده و اطلاعات در مورد این مقبره همان نوشته‌های ایزدپناه است که قبل از تخریب آن را چنین توصیف کرده است: «کاشی‌های سبز ریشه‌داری روی قبر هست که قبلا به وسیله آنها قبر تزیین شده است.» همچنین در مورد سنگ قبری که در گذشته وجود داشته است می‌نویسد سنگ قبری به خط کوفی دیده شده که خطوط آن محو شده است. بنای نوساز این مقبره در سال 1371 هجری شمسی ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای چم دیوان

روستای چم دیوان در شهرستان دوره (چگنی ) واقع شده است این روستای دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی منحصر به فرد استان لرستان می‌باشد. شغل اغلب مردم روستا کشاورزی و دامپروری است.
از جمله محصولات کشاورزی چم دیوان سیفی کاری، باغات انگور، گوجه سبز، هلو،.. یرنج چم دیوان معرف‌ترین برنج ایرانه بنام دم سیاه و زعفران هم در این روستا کشت میشه.
در این روستا مکانهای دیدنی فراوانی وجود دارد از جمله تپه‌های باستانی و...
از لحاظ مناظر طبیعی منطقه چم دیوان جزو سرسبزترین شهرهای استان و دارای جنگل‌های بلوط می‌باشد که در فصل بهار پذیرای بسیاری از مهمانهای نوروزی می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سراب ناوه کش

سراب ناوه کش در استان لرستان و در روستای سراب ناده کش در بیست و پنج کیلومتری غرب خرم آباد و در پنج کیلومتری شهرستان دوره چگنی در مسیر جاده خرم آباد به کوهدشت قرار دارد.
سرچشمه اصلی این سراب داخل همین روستا قرار دارد.
طبیعت بکر و منحصر به فرد این روستا دل هر گردشگری را می‌رباید .
مردم خوب و مهمان نواز روستا با الهام گرفتن از طبیعت بی بدیل به شغل کشاورزی و دامداری و همچنین احداث حوضچه‌های پرورش ماهی به امرارو معاش می‌پردازند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار وقت و ساعت

آبشار وقت و ساعت واقع در شهرستان دورود یکی از شگفتیها و کمیابترین جاذبه‌های دنیاست که گردشگران با سفر به استان لرستان میتوانند از زیباییهای خارق العاده آن استفاده کنند. آبشاری که به صورت متوالی 50 دقیقه میخروشد و 2 ساعت توقف دارد. دورود یکی از شهرهای استان لرستان در دامنه رشته کوه زاگرس و در نزدیکی اشترانکوه قرار گرفته‌است. دو سر شاخه رود دز یکی ازز شمال و یکی از شرق در دورود به هم می‌پیوندند و با نام رودخانه سزار سرچشمه اصلی رود دز می‌شوند. این آبشار در دامنه کوه پریز به ارتفاع 3050 متر در جنوب شهرستان درود واقع شده است.
این آبشار در درون غاری به ارتفاع 15 متر و عمق 50 متر واقع شده و آب آن از انتهای سقف غار به پایین می‌جهد. نکته جالب در مورد این آبشار این است که آب زلال و گوارای آن در زمان‌های منظمی قطع و وصل شده و سر و صدای عجیبی را در داخل غار ایجاد می‌کند. در مواقع کم‌آبی، زمان توقف آب بیشتر و در فصول پرآبی زمان توقف آب کمتر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]