مدرسه فیضیه قم

مدرسه فیضیه قم واقع در استان قم مربوط به سده‌های میانه دوران‌های تاریخی پس از اسلام می‌باشد و در شهر قم ، جنب حرم معصومه، میدان آستانه مقدسه واقع شده است.
مدرسه فیضیه از نیمه اول قرن سیزدهم هجری قمری جایگزین مدرسه آستانه شد
و بر اساس متون معتبر تاریخی، از اواسط قرن ششم هجری قمری وجود داشته و در عصر صفوی تجدید بنا شده است.
فیضیه نام مدرسه علمیه‌ای در قم و محلی برای تعلیم و تربیت طلاب علوم دینی می‌باشد که به دلیل نقش و اهمیت آن در تحولات حوزه علمیه و انقلاب اسلامی، زائران و مسافران علاقه زیادی به بازدید از این مرکز دارند.
بنای مدرسه چهار ایوانی می‌باشد که شامل دو طبقه با چهل حجره تحتانی متعلق به دوره قاجار و چهل حجره فوقانی متعلق به قرن چهارده هجری قمری است که به اهتمام حضرت آیت‌الله حائری یزدی بالای حجره‌های پیشین در گرداگرد حیاط مرکزی بنا شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه آستانه مقدسه قم

موزه آستانه مقدسه قم یکى از ذخایر مهم و ارزشمند تاریخى و هنرى کشور در شهر قم به شمار می‌آید و به عنوان تنها موزه استان قم بسیار حائز اهمیت است. موزه آستانه مقدسه از بین صد و بیست و پنج موزه موجود در کشور، یکى از قدیمى‌ترین آن‌ها می‌باشد که در آبان ماه سال هزار و سیصد و چهارده شمسى در محوطه داخلى حرم مطهر و محل فعلى مسجد شهید مطهرى تأسیس گردید. فعالیت این موزه تا حدود دى ماه سال هزار و سیصد و پنجاه و سه ادامه داشت و از آن تاریخ تا سال هزار و سیصد و شصت و یک به دلایل متعدد (از جمله لزوم گسترش فضاى جانبى موزه و احداث ساختمان فعلى) فعالیت موزه به وقفه در آمد. ساختمان امروزی موزه که در میدان آستانه واقع است، پس از پیروزى انقلاب اسلامى در فروردین ماه سال هزار و سیصد و شصت و یک احداث شد که در آغاز با مساحتى حدود پانصد متر مربع فعالیت خود را شروع کرد،
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد خضر نبی

مسجد خضر نبی در فاصله شش کیلومتری مرګز استان قم ، به سمت جنوب و در کنار شهرک ایثار واقع شده است که از فرازآن تمام شهر قم دیده می‌شود. بر قله این کوه در سه هزار سال پیش غاری وجود داشت که امروز به مسجد کوچکی تبدیل شده‌است و ګفته می‌شود که در زمان قدیم این مسجد محل زیارت حضرت خضر نبی بوده است. سالها پیش قبل از اینکه هنوز شهر قم آنقدر بزرګ نشده بوده این کوه محل نیایش عارفان محسوب می‌شد.
مسجد مقدس جمکران نیز در نزدیکی این کوه قرار گرفته، امروزه نیز شهرداری قم مسیر زائران مسجد مقدس جمکران را طوری طراحی کرده که از دامنه این کوه عبور می‌کند و زائران می‌توانند با خیال آسوده این مکان را هم زیارت کنند. کوه خضر نبی از نظر تفریحی نیز مورد توجه اهالی قم و مسافران و گردش گران یه شمار می‌آید و در روزهای تعطیل پدیرای خیل عظیمی از جمعیت می‌باشد و همچنین در طراحی مسیر بالارفتن از این کوه این نکته در نظر ګرفته شده‌است که هر ګروه سنی چه خردسال و چه کهنسال بتواند از ان بالا رود که از بعد ورزشی نیز قابل توجه ساکنان قم قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع قم

مسجد جامع قم واقع در استان قم در قرن سوم هجری توسط یکی از علما و محدثین شهر قم به نام " ابوالصدیم حسین بن علی بن آ دم اشعری " که در زمره صحابه حضرت امام علی التقی (ع) وحضرت امام حسن عسگری (ع) به شمار می‌رفت، بنا شد. بر اساس نوشته‌های کتاب تاریخ قدیم قم که در قرن چهارم هجری نوشته شده است . معلوم نیست که محل آن مسجد درکدام یک از مکان‌های زیر بوده است :
- مسجدی به نام مسجد جامع که در یکی از محله‌های قدیمی قم ، نزدیک دروازه‌ی ری واقع شده است.
- مسجدی که اکنون به نام امام حسن عسگری شناخته می‌شود.
- مسجدی که در حدود خاکفرج و اراضی کمیدان واقع بوده و اکنون اثری از آن به جای نمانده و به احتمال قوی وبه موجب قراین تاریخی همین مسجد بوده است.
- مسجدی که اکنون برجاست و به نام مسجد جامع قم شناخته می‌شود و همان است که در محله مسجد جامع ، درخیابان آذر و نزدیک دروازه ری واقع شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه یزدان پناه

خانه یزدان پناه واقع در استان قم و در محله‌های باغ پنبه شهر قم واقع شده است و قدمت آن به اواخر دوره قاجاریه و اوایل پهلوی بر می‌گردد.
این بنا در نزدیکی بازار کهنه، قدیمی‌ترین محل داد و ستد شهر می‌باشد و تا چندی پیش هم کاربری مسکونی داشته و به دلایل عدم مراقبت صحیح در حفظ اصولی آن دچار اسیب‌هایی شده است. با توجه به فرم ساختمانی مصالح به کار رفته و کسب اطلاعات از مالکین آن بنای ساختمان متعلق به دو نسل پیش می‌باشد و قدمتی حدودا صد و بیست ساله دارد و متعلق به اواخر دوره قاجاریه و اوایل پهلوی می‌باشد.
عمارت یزدان پناه در قم دارای معماری برجسته ایرانی است، اما با بی‌مهری شهروندان قمی و مسافران روبروست و تعداد کمی از مردم از وجود چنین بنای تاریخی در قم خبر دارند.
در مجموع بناهای تاریخی این شهر یادآور دوران‌های مختلفی هستند و در معماری شهر‌سازی قدیمی در کنار این بناهای مهم و بزرگ خانه‌هایی قدیمی این شهر نیز معرف خانه‌های سنتی و قدیمی است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه قمرود

قلعه قمرود واقع در استان قم در حاشیه قمرود و در شمال کوه سفید و در کنار کاروانسرای کاج در شهرستان قم قرار گرفته که قدمت آن به دوره اشکانی بر می‌گردد.
این قلعه در دهستان قمرود یکی از دو دهستان تشکیل دهنده بخش مرکزی شهرستان قم واقع شده است .قمرود دارای دو قلعه قدیمی و جدید بود که امروزه فقط قسمت هایی از آن باقی مانده است. یکی از این قلعه­‌ها احتمالاً مربوط به دوره صفویه یا قبل از آن می‌باشد و اکنون به شکل باربند یا آغل گوسفند از آن استفاده می­ شود.
قلعه دیگر توسط مهندس الممالک برای اسکان خود، اطرافیان و خدمت کارانش در قسمت شرقی قلعه کهن ساخته شده بود که دارای بازارچه، حوضخانه و بادگیر بوده است.
قلعه قمرود را میرزا نظام غفاری برای سکونت خانواده خود و اطرافیانش در قسمت شرقی قلعه قدیمی قمرود که قدمتش به دوره صفوی بر می‌گردد بنا نمود .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه ملا صدرا

خانه ملاصدرا فیلسوف بزرگ قرن یازده شهر قم که فلسفه اشراق را به نهایت اوج خود رساند در استان قم واقع شده است که قدمت ساختمان سرخ رنگ و کاهگلی آن به دوره صفویه باز می‌گردد. این بنا در غرب شهر قم و در محله چال حمام قرار دارد. جایی که پیرامون آن را خانه‌های روستایی با بافت معماری مناطق گرمسیری احاطه کرده‌اند.
این بنا تا چند سال قبل کاملا مخروبه بود و از آن به عنوان اصطبل استفاده می‌شد.
در سال هزار و سیصد و هفتاد و شش خانه ملا صدرا با توجه به شکل اولیه آن مرمت و احیا شده است. فضاهای جانبی این ساختمان از بین رفته و فقط چهار صفه اصلی آن به جا مانده است. محوطه اصلی این بنا سقف گنبدی شکل دارد و در راس گنبد آن شیشه‌های رنگی نور را به داخل هدایت می‌کند. در چهار طرف این محوطه چهار دهلیز وجود دارد که دو دهلیز آن در تملک دیگران است و سازمان میراث فرهنگی استان در صدد خرید، حفاظت و بازسازی آن‌ها می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه گبری

قلعه گبری در یک فرسنگی شرق شهر قم ، پشت مسجد جمکران و درست در وسط بافت مسکونی روستای جمکران در استان قم قرار دارد.
این بنا یک چهاردیواری از خشت و گل است و اهالی محل آن را به نام قلعه‌ی «گِلی» می‌شناسند و ساخت آن را به زمان «جمشیدشاه» از شاه‌های پیشدادی نسبت می‌دهند.
تنها چیزی که از این قلعه باقی مانده، چهاردیواری آن است که در وسط آن زندگی جریان دارد. چیدمان دیوارهای این قلعه در نوع خود، خاص است، به‌گونه‌ای که نیم متر چینه، چند رج خشت از بالا تا پایین دیوار را به ترتیب پر کرده است.
چهار دیوار قلعه به یکدیگر متصل هستند و ارتفاع آن حدود شش تا هفت متر با قطر حدود دو متر است و مصالح آن از خشت و چینه است.
به نظر می‌رسد این دیوارها حالت دفاعی داشته‌اند و با توجه به این‌که یک سازه‌ی دفاعی از استحکام بیشتری برخوردار است، این قلعه نیز آن استحکام را دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای پاسنگان

کاروانسرای پاسنگان در شهرستان قم از مجموعه نهصد و نود و نه کاروانسرای شاه عباسی است و متعلق به دوران صفویه می‌باشد که در مسیر جاده ابریشم و در بیست کیلومتری جاده قدیم استان قم به کاشان واقع شده است.
این کاروانسرا، روزگاری پذیرای مسافران و تاجران و کاروانیان بوده و امروزه به عنوان یادگار و میراثی از گذشتگان، مورد توجه مسافران نوروزی قرار دارد.
کاروانسرای تاریخی پاسنگان با دو هزار و پانصد متر مربع مساحت به شکل مربع وچهار ایوانی ساخته شده است که در چهار کنج آن، چهار برج نیم دایره با نمای تزیینی به چشم می‌خورد.
این کاروانسرا از آجر ساخته شده که روی پایه ای مرکب از سنگ‌های بزرگ قرار گرفته است و دارای شش اتاق، شانزده ایوانچه، حیاط، اتاق نگهبانان و محل نگهداری حیوانات است ، در خارج از کاروانسرا نیز دو آب انبار قدیمی قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دهستان کهک

دهستان کهک در شهرستان قم با جمعیتی حدود ۹٬۵۹۰ نفر ( طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ ) ، واقع در بخش نوفل‌لوشاتو استان قم می‌باشد که نام این بخش به علت اقامتگاه رهبر انقلاب امام خمینی (ره) در شهر نوفل‌لوشاتو در نزدیکی پاریس در کشور فرانسه گرفته شده است . بخش کهک ۳۰ کیلومتر تا قم فاصله دارد و دارای دو دهستان فردو و کهک می‌باشد.
گفتنی است این شهر،۱۵ سال اقامتگاه فیلسوف و حکیم بزرگ اسلامی ، ملاصدرای شیرازی بوده است.
گذشته از مناطق ییلاقی کهک به دلیل وجود آثار متنوع در منطقه از جمله : خانه ملاصدرا ، تپه و مسجد صرم ، قلعه‌ی ساسانی سیرو ، غارهای کهک و وشنوه ، چهارطاقی کرمجگان ، حمام روستای قبادبزن ، آب انبارهای کهک و البرز و امام زادگان ( ع ) که همگی نشان دهنده قدمت و پیشینه‌ی تاریخی و فرهنگی شهر کهک می‌باشند ؛ ضمینه جذب گردشگران و زائران را به این دهستان فراهم آورده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]