مسجد امام خمینی شهر الوند

مسجد امام خمینی شهر الوند در شهرستان البرز از توابع استان قزوین و در میان بافت قدیمی شهر قرار دارد و از نوع مساجد شبستانی بدون گنبد است.

بنای مسجد کاملا از آجر ساخته شده و فاقد نازک کاری است و با بند کشی بسیار ساده ای چیدمان شده است و در آن هیچگونه تزئینی دیده نمی‌شود،محققان و کارشناسان، تاریخ ساخت بنا را اواخر دوره قاجار یا اوایل حکومت پهلوی اول می‌دانند.

سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در حال حاضر به مرمت و بازسازی این بنا مشغول است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تپه‌های قدیمی الوند

شهر الوند یکی از مهمترین و پرجمعیت‌ترین شهر‌های استان قزوین می‌باشد و از نظر تقسیمات کشوری مرکز شهرستان البرز می‌باشد، که در 14 کیلومتری شهر قزوین قرار دارد, الوند از نظر اقلیمی آب و هوای نیمه بیابانی دارد
تپه قدیمی شهر الوند در 5/1 کیلومتری جنوب شرقی الوند محدود در زمینهای زراعی قرار دارند از ویژگیهای آن سفالهای نخودی و قرمز با نقش کند موجی و طنابی و برجسته می‌باشد و احتمالا مربوطط به اوایل اسلامی و سفالهایی با لعاب سبز رنگ متعلق به دوران ایلخانی می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

عمارت اربابی

عمارت اربابی در شهرستان البرز و شهر الوند در استان قزوین و در نزدیکی تپه تاریخی قرار دارد و مربوط به اواخر دوره قاجار و اوائل دوره پهلوی است.
مساحت این بنا در حدود ۳۷۷ متر مربع می‌باشد, این عمارت دو طبقه دارد که شامل همکف و شاه نشین بوده , فضای طبقه اول شامل رواق‌های تو در تو با طاق قوسی و پوشش آجری ساده است. این طبقه دو جهت ورودی اصلی یکی در شمال و در شرق عمارت داشته و در غرب حیاط و باغ دو راه پله بیرونی طبقه همکف را به شاه نشین متصل می کند
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]