قلعه دختر تاکستان

قلعه دختر تاکستان بر بالای کوهی در 15 کیلومتری جاده تاکستان - زنجان در استان قزوین و در نزدیکی روستای آبک‌لو، قرار دارد
قلعه دختر به زبان مردم منطقه «قِز قلعه» نامیده می‌شود. «قِز» در زبان ترکی به معنی دختر می‌باشد. .قز قلعه از جمله آثار اواخر دوره ساسانی یا اوایل اسلام است که همچنان پابرجا مانده‌اند.
در مسیر منتهی به قلعه آثاری از سکوهای متعدد دیده می‌شود و نشان می‌دهد که در زمان آبادانی بنا، این پله‌ها جهت دسترسی به بنای قلعه ساخته شده‌اند.
این قلعه از سه سمت به پرتگاه‌های عمیق منتهی می‌شود و تنها راه ورود به آن از سوی جنوب است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

میل خرم آباد

آدرس : 10 کیلومتری جنوب شهرستان تاکستان
میل خرم آباد در 10 کیلومتری جنوب شهرستان تاکستان از توابع استان قزوین در مرکز روستای خرم آباد قرار دارد
این بنا از آثار دوره صفوی به شمار می‌آید و در ساخت این بنا از آجر ،ملات گل و گج استفاده شده است.
این برج آجری استوانه ای 12 متر ارتفاع دارد ,محیط این برج توخالی 6 متر است و ضخامت دیوار‌های آن 35 سانتی متر می‌باشد و با 17 پله مارپیچی به عرض 55 سانتی متر به بالا راه می‌یابد ,نورگیر کوچکی به فاصله یک آجر در بدنه آن قرار دارد . ورودی میل به صورت طاقنمایی در ارتفاع 4 متری آن قرار دارد و طاقنماهای متصل به پایه برج که مایه استحکام آن بوده بر اثر ساخت مسجدی تخریب شده و باعث کج شدن برج شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه آبگرم تاکستان

تاکستان را با پیشینه ای حدود 7000 سال جزو قدیمی‌ترین شهرهای ایران و جهان می‌دانند. این منطقه مسیر عبور جاده قدیمی، پررفت و آمد و جهانی ابریشم بوده که سران معروف جهان برای تصاحب آن جنگ‌های زیادی کرده اند. شهرستان تاکستان در زمینه گردشگری مذهبی و طبیعی دارای توان‌های بالقوه زیادی است که نشان از پتانسیل بالای این منطقه دارد.
چشمه آبگرم تاکستان از مهم‌ترین چشمه‌های آب گرم استان قزوین است که در مسیر جاده تاکستان - آوج قرار دارد
هر ساله هزاران نفر برای استفاده از خواص درمانی آب آن به این محل مراجعه می کنند, بعد از زمین لرزه‌ای که در خرداد ماه سال ۱۳۶۹ در این محل روی داد، مقدار آب و دمای آب این چشمه به طور چشمگیری افزایش یافته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]