برج‌های دوقلو خرقان

برج‌های دوقلو خرقان در شهرستان آوج و در یک کیلومتری حصار ارضی از توابع خرقان غربی و در 32 کیلومتری جاده قزوین - همدان واقع شده اند . این برج‌ها در محوطه وسیعی به فاصله کمی از هم قرار گرفته اند و از بسیار به هم شبیه اند اما برج شرقی، قدیمی‌تر از برج غربی است. بلندای هر ساختمان ۱۵ متر و پهنای آنها ۴ متر است.
در داخل ضریح قدیمی تر، یک فانوس و تعدادی نقاشی وجود دارد. این دو بنا از زمان سلجوقیان و قرون وسطی ایران مانده است. این دو بنا در زمان زمین‌لرزه بوئین‌زهرا خسارتهای زیادب دیده‌اند. این دو بنا از محکمترین بناهای منطقه هستند که حدود ۹۰۰ سال دوام آورده‌اند.
بنای برج شرقی نقشه 8ضلعی با ستون‌های مدور دارد و 8 گوشه است که قسمت ازاره آن در سال 1347 خورشیدی مرمت شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای شاه عباسی

کاروانسرای شاه عباسی در وسط شهر آوج از توابع استان قزوین در مسیر‌های اصلی کشورقرار دارد,متاسفانه زلزله‌ی اول تیر سال 80 آوج اسیب‌های جدی به این بنا وارد ساخته است .
این کاروانسرا با وسعت تقریبی 55× 58 متر به دستور شاه عباس آغاز شد و در سال 1040 قمری در دوره صفوی پایان یافت
نمای خارجی ضلع شرقی کاروانسرا که ورودی اصلی در آن است سردر بزرگی با قوس هفت و پنج در وسط و هفت غرفه در دو طرف آن به صورت طاقنمای تو در تو دارد که از آنها برای عرضه کالا‌های بازرگانان استفاده میشده و در حدود 5/1 متر از کف زمین بلندتر است .
ورودی اصلی دو سکو در هر طرف دارد و به هشتی بزرگی می‌پیوندد که در هر طرفش سه غرفه ساخته اند .
نمای داخلی کاروانسرا از دو طاقنمای بلند شرقی و غربی که در مقابلشان ایوانی قرار دارد تشکیل شده و پشت آنها اتاقی قرار دارد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار قلعه کرد

آدرس : استان قزوین ، آبگرم بخش آوج ، دو راهی آبگرم به سمت غرب حصار ولی عصر، روستای علی آباد، روستای قلعه کرد، یک و نیم کیلومتری جنوب غربی روستای قلعه کرد (در مجموع تا شهر قزوین 140 کیلومتر)
غار قلعه کرد در 140 کیلومتری جنوب غربی شهر قزوین واقع شده و مسیر دسترسی به آن از طریق جاده روستایی آبگرم بخش آوج به سمت مغرب به روستای حصار ولیعصر و بعد از عبور از برجهای دو گانه خرقان به سمت شمال به روستای علی آباد و در نهایت به روستای قلعه کرد منتهی می‌شود.
دهانه غار قلعه به سمت جنوب شرقی بوده، ارتفاع آن حدود 8 متر و عرض آن حدود 9 متر به صورت نیم دایره است.
این غار دارای یک راهرو بوده که به دهانه چاهی که عمود بر دهلیز اصلی است منتهی می‌شود و پس از عبور از مدخل چاه به فضایی منتهی می‌شود که دارای ستونهای قطور استالاکیتت و استالاکمیت در رنگهای مختلف است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]