روستای زرگر

همه ما ممکنه روستاهای خیلی زیبایی رو تو اقصی نقاط ایران دیده باشیم و بهشون سفر کرده باشیم، ولی مطمئنا، کمتر کسی ممکنه بدونه که تو 100 کیلومتری غرب تهران، تو شهرستان آبیک از توابع استان قزوین ، یه روستای عجیب هست به نام روستای زرگر ، که یه قصه خیلی جالب داره، اونم اینه که اهالی این روستا، به زبون لاتین می‌نویسن و به رومانی(زرگری) صحبت می‌کنن، یعنیی زبون مادریشونه، ولی در عین حال به زبون ترکی هم تسلط دارن. در واقع می‌شه گفت هم ایرانین، هم اروپایی. آدمای خیلی مهربونین که از نظر ظاهری صورتاشون، هم شبیه آریایی‌هاست همم گلادیاتورها و وایکینگ‌ها. قد و قامتای بلندی دارن، شغلشون هم مثل خیلی از روستایی‌های دیگه غالبا دامداری و کشاورزیه، دینشون اسلامه، مذهبشون هم شیعه‌ست. خیلی مهمون نوازن و در ابتدای ورود از مسافرا با یه دوغ خنک پذیرایی می‌کنن.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

صمغ آباد

صمغ آباد در شهرستان آبیک از توابع استان قزوین از هشتاد پارچه آبادی طالقان است که در گذشته به عنوان آخرین روستای طالقان بوده که جاده ماشین رو داشته است ، به همین دلیل کلیه امکانات (بانک ، مرکز بهداشتی ، مدرسه و ... ) در این روستا گرد هم آمده بود .
کلیه مسافران روستا‌های بعد از صمغ آباد به وسیله کاروان‌های موجود با حیوانات ادامه مسیر را طی می‌نمودند .
پس از گذشت سالیان و مهاجرت ساکنین این روستا به سمت شهر‌های بزرگ ، از جمله تهران ، جمعیت این روستا کم شد و امکانات این روستا را به روستا‌های مجاور انتقال دادند .
راههای اصلی :
طالقان ـ آبیک : از طریق جوستان - شهرک زیدشت ـ گردنه ابراهیم آباد ـ صمغ آباد ـ زیاران . سه راهی قشلاق -(بزرگراه کرج - قزوین)
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای چناسک

روستای چناسک در شمال شرق استان قزوین و در شهرستان آبیک قرار دارد و از غرب با روستای زرجه بستان و از شمال غرب به منطقه الموت همجوار است.
این روستا در شرق با روستاهای نوده کیاده وقریب مزرعه ودر شمال با امرودک پرگه وسایین دره و در جنوب با روستای شکرناب همسایه است.
در شمال روستای چناسک کوهی وجود دارد که راه شمالی این روستا را صعب العبور کرده است. در جنوب این روستا روستای شکرناب و در جنوب غربی این روستا روستای زرجه بوستان وجود دارد. در سمت جنوب شرقی این روستا دو روستای نوده و کیاده وجود دارند.این روستا از شمال غرب با الموت و از شمال شرق با طالقان همجوار می‌باشد.
فاصله چناسک با تهران حدود۱۲۵کیلومتر شرق به غرب و حدود ۱۵کیلومترجنوب به شمال بعنی حدود ۱۴۰کیلومتر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مقبره رئیس المجاهدین آبیک

مقبره رئیس المجاهدین در ۲۵ کیلومتری جاده قزوین- تهران در شهرستان آبیک قرار دارد
شادروان میرزا حسن شیخ‌الاسلام فرزند مرحوم میرزا مسعود شیخ‌الاسلام، از علمای برجسته قزوین در عهد ناصرالدین شاه بود ,وی رهبری آزادی‌خواهان و مشروطه‌طلبان
قزوین را بر عهده داشت و به دلیل براندازی نظام استبدادی و فتح تهران لقب رئیس‌المجاهدین را کسب کرد
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]