روستای آتان

روستای آتان نام روستایی است در استان قزوین که در نزدیکی شهر قزوین در منطقه الموت قرار دارد. روستا دارای ارتفاع بسیار زیادی است ، مردمان این روستا مردمانی سخت کوش ،مذهبی ومتدین و با عقاید واعتقادات کهن می‌باشند به طوری که با هجمه عظیم فرهنگی هنوز هم بر عقاید و اعتقادات خود پای بندند.
بافت روستای آتان به صورت متمرکز و مزارع در اطراف روستا تمرکز یافته است و خانه‌ها به صورت پلکانی است به طوری که پشت بام خانه‌ی پایینی حیاط خانه‌ی بالایی است.
مردم روستا از شیب زمین برای ساخت منازل خود استفاده می‌کنند، بطوریکه پشت بام خانه‌ها،حیاط خانه‌های بالایی می‌باشد.روستا در دو دامنه واقع شده است که جنس یکی از دامنه‌ها رسی است. (هنگام زلزله این منطقه بسیار آسیب دید"ویرانی40% خانه) و جنس دامنه‌ی دیگرصخره ای است.روستای آتان دارای 5 محله می‌باشد: 1- بالا محله (جور محله) 2- میان محله (مین محله) 3- پایین محله (جیر محله) 4- اردا چون 5- عبدالله آباد. (جیر محله به علت افتادگی صخره‌ای در هنگام زلزله کمتر آسیب دید).
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کلیسای رفیع

کلیسای رفیع واقع در استان قزوین در حیاط مدرسه ای به همین نام، قرار دارد. این کلیسا در دوره پهلوی اول در این محوطه که از دیرباز مجموعه آموزشی وعبادتی ارمنیان شهر قزوین ، بود ساخته شد. کلیسا دارای بنایی آجری با طرحی مبتنی بر محورهای چلیپایی است و فضای اصلی آن، به شکل مستطیل و دارای چها ر ستون است.
محور این فضا، شرقی غربی است و در ضلع شرقی آن، محراب کلیسا قرار دارد که با چند پله از هال نماز خانه جدا می‌شود. در دو طرف محراب، دو اتاق کوچک قرار دارد. در ضلع غربی کلیسا، دری دیده می‌شود که به فضای زیر ناقوس راه می‌یابد. این فضا طرحی هشت گوش دارد. ورودی کلیسا به شکل نیم دایره و در ضلع و به قرینه، در ضلع شمالی فضایی شبیه به آن ساخته اند. این کلیسا در خیابان طالقانی قرار دارد و در دیگری نیز از خیابان خیام به آن باز می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دهکده حیات طبیعت قزوین

با توجه به موقعیت جغرافیایی ویژه بوستان ملی باراجین در استان قزوین ٬ برای تقویت دوستی انسان و طبیعت در قلب این بوستان٬ دهکده حیات طبیعت در شهر قزوین به عنوان زیستگاهی برای حیوانات تبدیل شده است.
دهکده طبیعت قزوین پروژهای منحصر بهفرد است که برای اجرای آن از نظر کارشناسان و متخصصان کشور در زمینه جانمایی٬ نگهداری حیوانات و پرندگان و مسائل فنی و زیبایی استفاده شده و در طراحی آن از آخرین پیشرفتهای پارکهای مشابه در جهان از جمله آفریقای جنوبی الگوبرداری شده است.
انتخاب حیوانات و حضور آنها در دهکده حیات طبیعت همگام با محیط طبیعی صورت گرفته است. احداث پارکهای تخصصی از جمله پارک مارها٬ پارک کروکودیلها پارک پرندگان شکاری ویژه و پارک تکثیر و حفاظت از گونه‌های جانوری در دست انقراض با «برند قزوین» از برنامههای فاز بعدی این پارک است و با راه اندازی سایت٬ خرید سم مار به حداقل رسیده و از قاچاق پرندگان منحصر به فردی چون بالابان٬ بحر و طرلان ممانعت میشود.
در این محیط به جای تابلوی «حیوانات را غذا ندهید»٬ اعلام میشود: «غذای مناسب هر حیوان را در پارک تهیه کنید و به صورت اصولی به حیوانات بدهید».
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه بهروزی

خانه بهروزی واقع در استان قزوین مربوط به دوره قاجار است و در شهر قزوین ، خیابان امام، کوچه‌ی زرگرها واقع شده است.این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۶۰۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. خانه بهروزی از جمله بناهای شیوه معماری خانه سازی قزوین است که با حیاط مرکزی اصلی و حیاط‌های جانبی شکل گرفته و حیاط اندرونی با تناسبات نیم کشکولی ،در دو جبهه دارای شاه نشین‌های تابستانی و زمستانی و در دو جبهه دیگر دارای ایوان‌های طاق نمایی است.
شاه نشین اصلی خانه از طریق ایوانی ستون دار با حیاط بیرونی نیز ارتباط دارد. خانه در دو طبقه زیر زمین وهمکف شکل گرفته و تزیینات آجری لبه بازشوها و ارسی‌های آن ، از جمله تزیینات قابل توجه این بنا است.
خانه تاریخی بهروزی قزوین از آثار ارزشمند دوره قاجاریه با ظرفیت 27 تخت، رستوران و حمام سنتی، آتلیه عکاسی و... با حفظ فضای سنتی نوسازی و تجهیز شده است تا در کنار هتل ها، مهمانپذیرها و دیگر اماکن اقامتی امکانات و تسهیلات لازم جهت رفاه حال مسافران و گردشگران در اختیار آنها قرار گیرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

درخت خونبار زرآباد

درخت خونبار زرآباد واقع در استان قزوین درخت چنار مشهوری در روستای زرآباد الموت شهرستان قزوین است. اهالی روستای زرآباد اعتقاد دارند که از این درخت هر ساله در زمان اذان صبح روز عاشورا خون، و یا مایع سرخی شبیه خون و خونابه تراوش می‌کند. این چنار در زیارتگاه امامزاده علی اصغر زرآباد قرار دارد. هر سال مردم بسیاری در روز عاشورا از دور و نزدیک به امامزاده علی اصغر می‌روند تا هم عزاداری کنند، هم شاهد تراوش خون از این درخت باشند.
بر اساس یک آزمایش انجام گرفته، ماده مترشحه از چنار ماهیت خونی ندارد، بلکه صمغ ویژه‌ای است که بر خلاف سایر صمغ‌ها پس از جریان یافتن، خشک می‌شود. همچنین رابطه علی-معلولی میان عاشورا و جریان صمغ اثبات نمی‌شود، زیرا جریان صمغ در سایر ایام نیز قابل مشاهده است.
در بعضی منابع نوعی بیماری درختی به نام Bleeding Tree معرفی شده است که به نظر می‌رسد با ناهنجاری گیاهی این چنار همسان باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

رودخانه شاهرود

رودخانه شاهرود (به معنی رود بزرگ) در استان قزوین به طول ۱۷۵ کیلومتر که از کوه‌های تخت سلیمان (مازندران) در رشته کوه البرز جنوبی، از پیوستن دو رود الموت رود و طالقان رود در شهرستان قزوین ایجاد شده است. این رود با جهت شرقی- غربی از منطقه الموت استان قزوین و شهرستان طالقان استان البرز گذشته و پس از دریافت حدود 35 شاخه فرعی، در محل سد منجیل به دریاچه سد سفیدرود می‌ریزد.
حوزه آبریز رودخانه شاهرود در قسمت جنوب و جنوب غربی کوه‌های البرز و شمال و شمال شرقی دشت قزوین قرار دارد. فاصله بین حدّ شرقی و غربی آن حدود 160 کیلومتر و عرض آن نزدیک به 25 کیلومتر می‌باشد. رودخانه شاهرود از نظر خصوصیات آب و هوایی، رژیم بارندگی، نظام هیدرولوژیک و سایر مشخصات، در شمار رودخانه‌های کوهستانی قرار می‌گیرد.
رودخانه شاهرود همواره طغیانی است و تا اواخر بهار، گِل و لای فراوانی همراه آب حمل می‌شود. آبرفت این رود برای شالیزارهای پیرامون اهمیت قابل توجهی دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بازار بزرگ قزوین

آدرس : بازار بزرگ قزوین در مرکز شهر قزوین مرکز استان قزوین واقع شده است .
بازارها در ایران به‌عنوان مهم‌ترین محور ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی علاوه بر داشتن فضاهای اقتصادی، به دارا بودن فضاهای فرهنگی و اجتماعی، مانند مساجد، مدرسه، خانقاه‌ها، زورخانه‌ها (ورزشگاه) و غیره در کنار آن نیز بی تفاوت نبوده است.که هر دو این مجموعه‌ها را در کنار هم می‌بینیم. بازار قزوین یکی از این بازارها است.
تاریخچه بازار قزوین
در بخشی از دوره صفویه قزوین به‌عنوان پایتخت ایران بود که بازار در آن زمان رشد و توسعه یافت و طرح‌های قابل توجه مانند سرای سعدالسلطنه در همجواری بازار ایجاد شد که ارزش فوق‌العاده‌ای به آن داده است. این بنا هنوز باقی است و یکی از نقاط گردشگری قزوین است. بازار قزوین در دوران قاجار با ایجاد کاروانسراها، سراها و تیمچه‌ها توسعه خود را ادامه و با قرار گرفتن شهر قزوین در محور ارتباطی پایتخت به غرب و شمال ایران این بازار موقعیت حساس و قابل توجهی را در اقتصاد کشور پیدا کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستا و آبشار ماهین

روستای ماهین ، روستایی از توابع بخش طارم سفلی شهرستان قزوین در استان قزوین ایران است.این روستا در دهستان چوقور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۳۳ نفر (۷۷خانوار) بوده‌است.
روستای ماهین یا قریه ماهین و یا ماهین چوقور، دره سرسبز و خرمی است از بخش طارم سفلی بین قزوین و زنجان. طارم به معنی گنبد وارونه است و روستاهای اطراف ماهین در میان کوه‌های بلند سلسله جبال البرز همانند طارم یا کاسه معکوس است.
از جمله جاذبه‌های این روستا آبشار بلند و زیبای ماهین می‌باشد.آبشار ماهین یا دربند در استان قزوین واقع است. این آبشار در شمال روستای ماهین از توابع بخش طارم سفلی قرار گرفته است. آبشار ماهین معروف به آبشار دربند یکی از این شگفتی‌های منطقه طارم سفلی در استان قزوین است.
ارتفاع آبشار در حدود 30 متر است و از میان صخره‌های عظیم به پایین میریزد. این آبشار از طریق جاده ارتباطی لوشان به سیردان و سپس جاده خاکی ارتباطی روستایی به شولومه، چوبه، دیزجین، مقانک و سپس ماهین امکانپذیر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه شکار ممنوع طارم سفلی

منطقه شکار ممنوع طارم سفلی در شمال شرقی شهرستان قزوین و در مجاورت منطقه الموت در استان قزوین قرار دارد. طارم سفلی در 90 کیلومتری شمال غرب قزوین واقع شده است. طارم سفلی از شمال ، شمال شرق و شمال غرب به دیلمان ، ازغرب به زنجان ، از جنوب شرق و شرق به قزوین و از جنوب و جنوب غرب به تاکستان محدود می‌شود. این بخش به دلیل هم مرز بودن با استان گیلان دارای آب و هوای بسیار فرح بخش است . مهم‌ترین ییلاقات این منطقه عبارت اند از ییلاق فردوس و ییلاق شامه دشت سیردان .منطقه شکار ممنوع طارم سفلی و الموت در مجموع 97000 هزار هکتار وسعت دارند.
این منطقه کوهستانی در شمال غربی استان قزوین و همجوار با استان‌های گیلان و زنجان قرار دارد. مهم‌ترین مسیر دستیابی به این منطقه جاده لوشان– سیردان است. متوسط بارندگی سالانه در این منطقه 250 میلی‌متر و دمای متوسط سالانه آن حدود 15 تا 20 درجه سانتیگراد و رطوبت هوای آن بین 55 تا 65 درصد متغیر است. حداقل ارتفاع این منطقه 1300 متر و حداکثر ارتفاع آن 2800 متر از سطح دریا است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای سنگان سفلی

روستای سنگان سفلی در بخش طارم سفلی به مرکزیت شهر سیردان یکی از بخش‌های شهرستان قزوین در استان قزوین است. بخش طارم سفلی از شمال با استان زنجان از جنوب با شهر لوشان و از شمال شرقی با شهر بادی منجیل در ارتباط است؛ اصلی‌ترین محصولات طارم سفلی زیتون و انار می‌باشد که شهرت جهانی دارد محصولات کشاورزی طارم به کشورهای عراق ترکیه قطر و امارات صادر می‌گردد.
انار سنگان شهرت جهانی داشته و از مرغوبترین انارهای ایران است. روستاهای سنگان به دو بخش سفلی و علیا تقسیم شده اند.سنگان سفلی در زلزله رودبار کاملا خالی از سکنه شد.و در جایی امن اهالی روستا اسکان داده شدند که امروزه به سنگان علیا معروف گشته است.البته امروزه روز نیز روستای سنگان علیا و سفلی به دلیل نزدیکی و یک طایفه بودن با همان نام سنگان یا سنگان سفلی شناخته می‌شوند.
این روستا از دو قسمت تشکیل شده است قسمتی که در محل روستای اصلی بازسازی شده و به سنگان سفلی شهره بوده و قسمت جدیدتر به سنگان علیا معروف می‌باشد.سنگان سفلی در پایین کوه و درون دره قرار گرفته است.یک رودخانه درست از کنار آن می‌گذرد و آبهایی که باغ‌های سنگان علیا را آبیاری می‌کنند به این رودخانه سرازیر می‌شوند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]