سد گمپو فداغ

آدرس : سد گمپو فداغ در جنوب استان فارس ، شهرستان گراش ، در دهستان فداغ واقع شده است.
در ۳ کیلومتری جنوب فداغ ، در قسمت شمالی بخش بیرم و 5 کیلومتری جنوب شرقی آبادی محمد زینا ، " سد گمپو فداغ " بنا گذاشته شده است. قدمت این سد که بر روی رودخانه فصلی بنا شده ، به دوره ساسانیان باز می‌گردد ، یعنی حدود 800سال پیش ، سد گمپو فداغ با ۲۵متر ارتفاع ، عرض ۲۰متری و ضخامتی 6متری ، از مصالحی چون سنگ و ساروج ساخته شده است. جالب است که بدانید تنها با استفاده از ملات آهکی و بدون استفاده از بستهای فلزی و در میانه ، با قطعات سنگ لاشه ، قلوه سنگ ، ملات آهکی یا ساروج این سد استوار گشته است.
یکی از مهمترین دلایل نسبت دادن این سد به دوره ساسانی علاوه بر نوع مصالح آن ، یافت شدن بقایای سفالینه‌های دوره ساسانی ، و نیز وجود قلعه‌های ساسانی " دیده بان " و " میمون دژ " در این منطقه است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه همایون دژ گراش

آدرس : استان فارس ، شهرستان گراش ، بلندترین نقطه کوه مشرف به گراش ، بر روی تل کلات
در جنوب استان فارس و در فاصله ۳۵۵ کیلومتری جنوب شیراز و ۱۵ کیلومتری شهر لار ، بر فراز بلندترین نقطه کوه مشرف به شهر گراش ، روی تل بزرگی با ارتفاع ۱۰۷۰ متری از سطح دریا ، مخروبه‌های یک قلعه نظامی به نام " قلعه همایون دژ گراش " قرار دارد. قدمت این قلعه که به کلات نیز مشهور می‌باشد ، به دوره تاریخی پس از اسلام باز می‌گردد ( عصر شاه زندو ) ، که در یکی از مهم‌ترینن و استراژیک‌ترین نقطه شهر ، یعنی وسط شهر ساخته شده است .
همایون دژ از مصالحی همچون سنگ ، ملاط گچ ، ملاط ساروج و کاشی استوار گشته و لازم به توضیح است که در پایین این دژ ، فضای وسیعی وجود دارد که با حاری کوتاهی محصور شده است ، این قسمت برای سنگر گیری و دفع در برابر مهاجمان طراحی و ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

برکه کل ( گنج البحر )

برکه کل ( گنج البحر ) از بزرگترین آب انبار‌ها و برکه‌های ساخته شده در ایران است این بنای عجیب و باشکوه در شهر گراش از توابع استان فارس قرار دارد.
قدمت این آب انبار به دورهٔ قاجار و حدود ۲۰۰ سال پیش می‌رسد. این آب انبار با سقف طراحی شده‌است قطر داخلی برکه ۲۹ متر است، ارتفاع برکه ۲۱ متر است، براساس اظهارات اهالی تا ۱۲ قد عمق داشته است هر قد ۱۷۵ سانتی متر است.
برکه کل در محله‌ی مصلا قرار دارد و به همت حاج اسد الله فرزند دهباشی کربلایی (علیرضا گراشی) و توسط استاد، حسن شیرازی ساخته شده است.
طبق گفته‌ها تاریخ ساخت آن بعد از آب انبار کشکول، حدود سال (1290 هجری قمری) بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

هفت برکه

هفت برکه ، هفت برکه‌ی منظم است که قدمت آن به دوره تاریخی می‌رسد و در شهرستان گراش ، استان فارس قرار دارد.
این هفت آب انبار در اندازه‌های مختلف و زمانهای متفاوت ساخته شده‌است و در فاصله‌کمی نسبت به هم قرار دارند و در مسیر رود خانه فصلی بنام بزئرد (bezerd) در محله ناساگ، واقع می‌باشد.
از این هفت آب‌انبار، پنج حلقه آن سقف گنبدی شکل دارد و دوحلقه دیگر بدون سقف است که بزرگترین و معرفترین آنها به برکه حاج ابوالحسن موسوم گردیده است.
طبق سنگ نوشته‌ای که در دهانه شمالی شرقی نصب است این آب‌انبار به همت حاج ابوالحسن، فرزندحاج حسن (بانی برکه چهار تاخ)، ساخته شده‌است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]