رودخانه قره آغاج

رودخانه قره آغاج در شهرستان کوار از مهمترین رودخانه‌های استان فارس است، آب این رودخانه دائمی است و عرض آن در نواحی کوهستانی ۲۰ متر و در جلگه به ۴۰۰ متر می‌رسد.
این رود خانه با طول 700 کیلومتر از محل سرچشمه تا ریختن به خلیج فارس نقش مهمی از اکوسیستم و محیط زیست را در فارس ایفا می‌کند.
رودخانه قره آغاج از ارتفاعات بن رود دامنه کوه تاسک از روستای زنگنه بن رود در دهستان دشت ارژن در بخش ارژن شیراز سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از میان دره‌ای در ناحیۀ شمال غربی شیراز، از کنار روستای چهل چشمه کرونی می‌گذرد و پس از گذر از کنار شهر خان زنیان وارد دهستان کوهمره سرخی می‌شود و سپس از بخش ارژن شیراز خارح و وارد شهرستان کوار می‌شود.
رودخانه قره آغاج پس از عبور از اراضی زراعی خفر، کوار، جهرم، قیر و کارزین در مسیر خود همراه چند رود و چشمه از طریق استان بوشهر به نام رود مند وارد خلیج فارس می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بند بهمن

آدرس : استان فارس - روی رودخانه قره آغاج در فاصله 58 کیلومتری شیراز در منطقه کوار
بند بهمن به دوران ساسانی تعلق دارد و در 58 کیلومتری شیراز در منطقه کوار روی رودخانه قره آغاج واقع شده است و از جاذبه‌های طبیعی – تاریخی شهرستان شیراز به حساب میآید .
این بند به بهمن پسراسفندیار منسوب است, بهمن بن اسفندیار همان اردشیر درازدست و یا به عبارت دیگر اردشیر اول ، پسر خشایار ، پنجمین پادشاه هخامنشی است که در سال 464 پیش از میلاد به پادشاهی رسید و تا 424 ق. م . پادشاهی کرد.
اولین بار بناکتی ، در سالل 721 ه . ق سازنده‌ی آن را بهمن بن اسفندیار ذکر می‌کند و از آن به بعد سایر جغرافی دانان آن را تکرار کرده اند. حداکثر عمر بند بهمن تا این زمان 2470 سال و حداقل عمر آن 2430 سال می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]