کاروانسرای مظفری

کاروانسرای مظفری در نزدیکی آرامگاه کوروش در شهرستان پاسارگاد از توابع استان فارس ساخته شده است. این بنا شامل حیاتی به مساحت دویست و هشت مترمربع می‌باشد که به شکل نامنظم از سنگ‌های سپید منتقل شده از کاخ‌های پاسارگاد ساخته شده و همچنین ایوانی به پهنای سه متر و سی سانتیمتر با جرزهای سنگی نامنظم و چهار گوش با اتاق‌های کوچک و بزرگ در پشت آن دارد.
درب این بنا در سمت شرق می‌باشد. سنگ‌های سازه با ملات گچ به هم متصل شده و در بعضی از نقاط این سازه ملات به کار برده نشده‌است. در زمان علی سامی قسمتی از این محل مرمت شده و به دفتر فنی سامی اختصاص داده شده بود ولی امروزه متروک می‌باشد. قدمت کاروانسرای مظفری به دوران آل مظفر بر می‌گردد.
علی سامی در کاوش‌های خود در سال هزار و سیصد و سی و هشت کتیبه ای با ابعاد 65×45 به دست آورد که بر روی آن نوشته شده بود "السلطان المطاع الفوارس ..." بر تکه سنگ دیگری نیز عبارت "مالک هفت اقلیم " نوشته شده بود .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

محوطه مقدس پاسارگاد

محوطه مقدس پاسارگاد مربوط به دوره هخامنشی است و در شهرستان پاسارگاد ، بخش هخامنش، شمال مجموعه پاسارگاد در استان فارس واقع شده است.
این محوطه در فاصله تقریبا هزار و دویست متری شمال غربی مجموعه پاسارگاد و پشت تپه ماهوری‌‌های سنگی مشرف به دشت واقع شده است که دو سکوی سنگی سفید رنگ و یک تپه مستطیل شکل پله‌ای را شامل می‌شود و به محوطه مقدس شهرت دارد. در این محوطه با استفاده از سنگ‌های سفید دو سکوی نزدیک به هم ساخته شده که یکی دارای پله و دیگری فاقد پله می‌باشد. قاعده سکوی جنوب دو متر و چهل سانتیمتر و بلندی آن دو متر و پانزده سانتیمتر است. این سکو دارای هشت پله با خیز بیست و هفت سانتی متر یعنی برابر با ارتفاع پله‌های دیگر بناهای پاسارگاد می‌باشد.
قاعده سکوی شمالی، دو متر و هشتاد سانتیمتر و ارتفاع آن دو متر و ده سانتی متر می‌باشد. مطالعه و بررسی سکوها نشان می‌دهد که آنها در دوره کوروش و به عنوان آتشدان جهت اجرای مراسم آیینی بنا شده‌اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مجموعه سلطنتی پاسارگاد

مجموعه سلطنتی پاسارگاد مجموعه‌ای از آثار باستانی باقی مانده از دوران هخامنشی می‌باشد که در فاصله صد و سی و پنج کیلومتری شمال شیراز در منطقهٔ پاسارگاد در استان فارس قرار دارد.
این مجموعه شامل بنا هایی مانند کاخ دروازه، پل، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، آرامگاه کوروش بزرگ، محوطهٔ مقدس و تنگه بلاغی می‌باشد.
این مجموعه، پنجمین مجموعهٔ ثبت‌شده در فهرست آثار میراث جهانی در ایران است که طی جلسه یونسکو که در تیرماه سال هزار و سیصد و هشتاد و سه در چین برگزار شد به علت دارا بودن شاخص‌های فراوان با صد در صد آرا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تل تخت

تل تخت یا دژ داریوش، که به تخت مادر سلیمان هم شهرت دارد، یکی از بناهای محوطه پاسارگاد واقع در استان فارس می‌باشد.
داریوش، چهارمین پادشاه هخامنشی (با احتساب بردیای دروغین) که تخت جمشید را بنیان نهاد در حاشیه بنای پاسارگاد، دژ تل تخت را بنا کرد که این بنا محدوده‌ای به وسعت دو هکتار را در بر می‌گیرد.
تل تخت در زمان ایران باستان به عنوان بنایی تشریفاتی و مذهبی مورد استفاده قرار می‌گرفت و پادشاهان هخامنشی از این بنا با ساخت دژ و برج و بارو حفاظت می‌کردند.
در این دژ تالارهای ستون دار، انبار، اتاق‌ها و سکوهایی بزرگ وجود دارد که بخش عمده‌ای از این بناها در کاوشهای دیوید استروناخ در چهل سال پیش کشف شده است.
داریوش بزرگ، چهارمین پادشاه هخامنشی پس از به قدرت رسیدن علاوه بر احداث تخت‌جمشید در مرودشت، برخی اقدامات نیز در پاسارگاد انجام می‌دهد که از آن‌جمله تغییر کاربری بنای باستانی تُل‌تخت در شمال پاسارگاد از یک بنای تشریفاتی به دژی مستحکم با وسعت دو هکتار است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تنگه بلاغی

تنگه بلاغی یا تنگه هخامنشی پوشیده از درختان گوناگون و کهنسالی است که قدمت گونه­ای از آنها همانند درخت بنه به چند هزار سال می­رسد، در جنوب غربی شهرستان پاسارگاد در استان فارس قرارگرفته است و نزدیک به 18 کیلومتر طول دارد این تنگه به عنوان یکی از قدیمی­ترین گذرگاه­های فارس به شمار می­آید.
در تنگه بلاغی رود پلوار جریان دارد که اهمیت تاریخی و طبیعی تنگه وابسته به همین جریان آبی می­باشد.
در مورد نام این تنگه باید گفت، کلمه بلاغی یک کلمه ترکی و به معنای سر چشمه یا چشمه است که مردم این منطقه در روزگاران گذشته بر آن نام نهاده اند.
از این دره رودخانه پلوار (بلاغی یا سیوند) که سرچشمه آن در کنار روستایی به نام قصر یعقوب در حدود50 کیلومتری شمال پاسارگاد سرچشمه می­گیرد و پس از گذر از تنگ بلاغی، دشت سعادتشهر، سیوند و جلگه مرودشت در جنوب شهرستان مرودشت به رودخانه کر می­پیوندد.
این تنگه در دوران هخامنشی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و مراکز امپراطوری هخامنشیان را به یکدیگر متصل می‌ساخته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مقبره کمبوجیه ( زندان سلیمان )

مقبره کمبوجبه در حاشیه شمالی محوطه کاخ‌های شهرستان پاسارگاد از توابع استان فارس در سلطه ویرانه‌ها دیواره ( برج ) در امتداد راه اصلی هخامنشی که ناحیه کاخ‌ها و بوستان پاسارگاد را به تل تخت متصل می‌کند قرار دارد و از سمت شمال به آثار یک برج سنگی معروف به زندان سلیمان مشرف است.
آن چه از این بنا باقی‌مانده دیواری بلند به ارتفاع حدود ۱۴ و طول تقریبی ۷٫۵ متر است.
این ساختار به شدت آسیب دیده و به زندان سلیمان معروف است. نزدیکترین نمونه مشابه به آن کعبه زرتشت در نقش رستم است.اما برج ، زندان سلیمان ساخته زمان کوروش و یا کمی پس از اوست ولی کعبه زرتشت اثری از دوران داریوش است
درمورد کاربرد این بنا سخنان بسیار گفته شده، اما سه نظریه طرفداران زیادی پیدا کرده است.
یکی اینکه این بنا آتشکده بوده ، دوم اینکه آرامگاه بوده و سوم اینکه محل نگهداری اشیاء بسیار مهم سلطنتی (مثل ردای کوروش و تاج و درفش او) بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه کوروش کبیر

آرامگاه کوروش کبیر در شهرستان پاسارگاد و در 138 کیلومتری شهر شیراز مرکز استان فارس ، در جاده آسفالته شیراز به آباده ، کمی دورتر از جاده امروزی ، ( حدود 3 کیلومتر)در دشتی به نام مرغاب واقع است که مساحت تقریبی این دشت تقریباً 15×20 کیلومتر است.
رودی به نام پلور که در عهد باستان به آن مِدوس می‌گفتند در آن جریان دارد و در کل این دشت 1200 متر از سطح دریاهای آزاد ارتفاع دارد.
دربارهٔ کوروش تمام مورخین معتقدند که شاهی با عزم و عاقل و رئوف بود که در موارد مشکل به عقل بیش از قوه دیگر متوسل می‌شد و برخلاف پادشاهان آشور و بابل، با مردم مغلوب رئوف و مهربان بود.
آرامگاه کوروش بزرگ پیش از مرگ وی و به فرمان خودش ساخته شده‌است
کوروش در سال ۵۵۰ پیش از میلاد دولت ایرانی هخامنشیان را بنیاد نهاد و پاسارگاد را به عنوان نخستین پایتخت خود برگزید
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پاسارگاد

آدرس : استان فارس - شیراز - 70 کیلومتری شمال تخت جمشید ، در جاده آسفالته شیراز – آباده ، در فاصله سه کیلومتری جاده
شهر پاسارگاد نخستین پایتخت امپراتوری هخامنشی، مجموعه‌ای از سازه‌های باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است که در ۷۰ کیلومتری شمال تخت جمشید، در جاده آسفالته شیراز – آباده در فاصله سه کیلومتری جاده واقع است.
پاسارگاد توسط کوروش کبیر ساخته شد و تا اواخر حکومت هخامنشیان تاج گذاری پادشاهان این سلسله در این شهر انجام می‌شد.
دشتی که پاسارگاد در آن قرار گرفته ،"دشت مرغاب" نامیده می‌شود و با مساحتی حدود ۲۰×۱۵ کیلومتر دارد. پیش از این که شهر پاسارگاد در دشت مرغاب ساخته شود، این دشت از سابقه تمدنی 3 هزار ساله برخوردار بود و روستاهایی چون تل نخودی، تل خاری(خری)، تل 3 آسیاب و 2 تولان که در هزاره چهارم و سوم پیش از میلاد، در آنها کشاورزی می‌شد، دارای رونق و شکوه ویژه‌ای بود. برخی از مورخان ذکر کرده اند که کورش با شکست آستیاگس ( آستیاک ) در سال 550 پیش از میلاد، امپراتوری ماد را سرنگون کرد. او در میدان جنگی که بر مادها پیروز شد، محلی را برای اقامت خود به عنوان پایتخت برگزید. این محل همین دشت مرغاب است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]