تنگه آنا

نورآباد یکی از شهرهای استان فارس در جنوب ایران است. این شهر مرکز شهرستان ممسنی است که در شمال باختری استان فارس قرار دارد و تنگه آنا یکی از زیباترین مناطق این شهرستان میباشد.
این شهرستان در دامنه رشته کوه زاگرس قرار گرفته است و دارای آب و هوای نسبتاً گرم و خشک می‌باشد.
نورآباد ممسنی دارای گردشگاه‌های فراوان از جمله رودخانه برمشور، کوه شاه‌نشین، تنگ گجستان و مناظر زیبای روستای بردنگان ، طبیعت زیبای درهٔ پل بریم، دشت الاکرمی ، روستای امامزاده پیرشمس و جنگل‌های زیبای بلوط که در جای جای این شهرستان وجود دارد، می‌باشد.
تنگ آنا هم یکی از جاذبه‌های زیباو بکر این منطقه می‌باشد که به دلیل صعب العبور بودن همچنان بکر مانده است .تنگ در ارتفاع 1250 متری از سطح دریا و در میان صخره هایی بلند که بعضا بلندی دیواره‌های آن به 200 متر نیز میرسد قرار گرفته است. در طول تنگ رودخانه فهلیان جریان دارد. همچنین در داخل تنگ چشمه ای به نام چشمه آنا از دل کوه میجوشد که آبشار و حوضچه زیبایی را ایجاد کرده است. رود فهلیان مهم‌ترین رودخانه شهرستان ممسنی است، از به هم پیوستن رودخانه شش پیر و رودشیر به وجود آمده است که پس از عبور از کنار کوه قلعه سفید، وارد منطقه فهلیان می‌شود. پوشش گیاهی منطقه پوشیده از جنگلهای تنک زاگرسی است که درخت بلوط گونه شاخص منطقه است.
بازدید از این تنگ نیاز به مهارتهای فنی کوهنوردی دارد. دسترسی به این منطقه از طریق جاده کازرون به یاسوج، بعد ...مشاهده کامل متن از روستاهای شوسنی و ضامنی، پل فهلیان، جاده فرعی روستای بلوط جهانه امکانپذیر است. تنگ آنا در فاصله 20 کیلومتری جنوب شرقی این روستا و در امتداد رودخانه فهلیان واقع شده است.

Add comment

عکس خوانده نمی شود