روستای برم سیاه

روستای برم سیاه ، روستایی از توابع بخش ماهور میلانی شهرستان ممسنی در استان فارس ایران می‌باشد.
کلمه برم سیاه: مشتق از برم عمیق یعنی گودال بسیار بزرگی که آب بسیار فراوان در آن جمع بوده و چون عمقش زیاد بوده این حوضچه آبی، سیاه به نظر می‌رسیده، به همین خاطر حدود صد و شصت الی صد و هفتاد سال پیش این منطقه بنام برم سیاه به ثبت رسیده است. از نام قبلی این روستا اطلاعاتی در دسترس نیست، گویا این منطقه را سراب سیاه یا سراب بیشه گفته اند اما در اسناد معتبر دیده نشده است.
ساکنان قبلی این روستا تقریبا از زمان یک قرن و نیم پیش، پس از درگیری در مناطق مختلف استان فارس به این منطقه کوچ نموده و ساکن شده اند، اولین اولادی که پس از درهم شکستن ابن پهوندی که در منطقه جونکان اتراق داشته اند و وارد این خطه شده بیگدلی‌ها بودند که بنام بگدلی ترکی مشهورند که بنیه اصلی این اولاد همین اولاد خسروی می‌باشد که چند نفر از بزرگان و سران آن عبارت اند از : ملا علی بابا که از طرف محمد علی خان کشکولی مأمور احداث دژهای محکم و مستحکم در این روستا می‌شود که بقایای این قلعه‌‌ها تا چند سال قبل موجود بود ولی اکنون از بین رفته و تخریب شده است و از دیگر بزرگان می‌توان: عبدالله بیگ، خشایار بیگ و خدایار بیگ خسروی را نام برد.
اولاد‌های دیگری که به تدریج در این روستا ساکن شدند عبارت اند از: اولاد گله زن که از عشایر منطقه فیروز آباد فارس ...مشاهده کامل متن بوده که تقریبا یکصد سال پیش در این منطقه سکونت گزیدند، اولاد غجه بگدلی دمر چماقلو که از عشایر فیروزآباد فارس بوده و در این منطقه ساکن شده اند، اولاد شولی یا شوری که از منطقه شول دلخان پشت کوه سپیدان به این روستا مهاجرت کردند، اولاد احمد محمود که تقریبأ 80 سال پیش از منطقه کوه سرخ یا همان منطقه ماهور میلاتی در این روستا ساکن شدند و از دیگر اولاد‌ها که این روستا را برای سکونت انتخاب کردند می‌توان اولاد کهواره یا کیهو و صالحونی را نام برد.
اولاد‌های دیگر ساکن در این روستا بختیاری‌‌ها و مختاری‌‌ها هستند که تقریبا از زمان یکصد سال پیش به این روستا مهاجرت کرده اند.
از اولاد‌‌های دیگر ساکن در این روستا می‌توان قره قان و احمد خان را ذکر کرد که بنا به اظهار سال خوردگان که نقل کرده اند، اولاد پیشین احمد خان هم از لحاظ سواد و هم از لحاظ دلیری و اسب سواری سرآمد همه‌ی اولاد‌های دیگر بوده اند که از جمله یکی از بزرگان این اولاد را می‌توان ملا ظهراب را نام برد .
این روستا تقریبا در منطقه گرم و خشک و تا حدی نیمه معتدل قرار دارد. پوشش گیاهی این روستا اکثرا بن، بادام، بلوط و گیاهان متعددی وجود دارد که مجال ذکر آنها نیست.
جمعیت این روستا تقریبا بالغ بر یک هزار نفر است که طبق آمار خانه بهداشت برمسیاه 524 نفر مرد و 476 نفر زن هستند. اکثر مردم این روستا با سواد بوده و تعداد زیادی از جوانان روستا دارای تحصیلات عالی هستند و دارای مشاغلی مانند معلمی و پزشکی افسری و غیره اند.
شغل اصلی مردم روستا کشاورزی و تا حدودی دامداری است که متاسفانه در سالهای اخیر به علت خشک سالی با مشکلاتی مواجه شده است.
نام برم سیاه از قدیم الایام به این روستا تعلق داشته یعنی در حقیقت به این نام نامگذاری شده است. این آبگیر چند سالیست که رو به خشکی رفته است اما در فصل زمستان متناسب با باران نیز چشمه هایی از آن جاری می‌شود. برم سیاه مناطقی همچون، مشیل ( مکانی سرسبز )، شبانخوسی، آب ناری، کومه جا و تلخ آب را به خود اختصاص داده که از جمله مناطق مهم برای کشاورزی و دامپروری مردم این روستا به حساب می‌آید .
روستای برم سیاه در ۱۲ کیلومتری خومه زار و ۲۵ کیلومتری نورآباد ممسنی در منطقه‌ی ماهور میلاتی واقع شده است که این منطقه در شهرستان نورآباد ممسنی واقع در استان فارس است. روستای برم سیاه بالغ بر ۲۵۰ خانوار هست و جمعیتی بالغ بر ۱۸۰۰ نفر به تناسب زن و مرد برابر است.
همه ساکنین برم سیاه قشقایی هستند که در حقیقت براساس تحقیقات انجام شده، قشقایی‌ها مردمی هستند که از آذربایجان و تبریز (باز مانده قفقاز سابق) کوچ کرده و به استان فارس آمده اند. قشقایی در معنی یکی اسب پیشانی سفید و معنی دیگر آن کوچ کننده یعنی کسانی که کوچ می‌کنند. درآمد اقتصادی اکثر مردم روستای برم سیاه از طریق کشاورزی و آن هم بصورت دیم، (تنها با آب باران آبیاری می‌شوند) و دامداری حرفه‌ی بیشتر این روستا نشینان به حساب می‌آید، وصول می‌شود و متکی به دام و کشاورزی هستند.
روستای برم سیاه با ایثار دو شهید گرانقدر چون شهید محمد خسروی وشهید فرج الله خسروی در جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس کار نامه ایی درخشان را از خود بجای گذاشته است و علاوه بر این، جانبازان و ایثار گران زیادی هم ایفای نقش کرده اند که جای بسی تقدیر است .

Add comment

عکس خوانده نمی شود