آسیاب آبی پسبند

آسیاب آبی پسند از آثار تاریخی دوران اسلامی در شهرستان لامرد از توابع استان فارس است که در فاصله 63 کیلومتری جنوب شرق شهر لامرد و در جنوب غربی روستای پسبند قرار دارد.
این محوطه در بخش کوهپایه واقع شده است و آثار آن را آسیابی تشکیل می‌­دهد که بخشی از تنوره، با دو متر قطر و چهار متر ارتفاع اتاق زیر تنوره و دیوار آن که کانال آبرسانی در سطح آن قرار داشته، سالم باقی مانده است.
مصالح به کار رفته در ساخت دیوارهای این اثر شامل سنگ­های لاشه همراه با ملاط ساروج می‌باشد.
سنگ­ها در ردیف­های منظم رگچین شده و سطح آن‌ها با ملاط ساروج پوشش داده شده است. سطح دیواره و تنوره در دفعات متعدد مرمت شده که نشانگر کاربری این بنا در طول زمان­های مختلف است.
برج یا مخزن آسیاب دارای نقشه مدور است و در مرکز آن یک حفر یا چاه به قطر 85 سانتی متر وجود دارد. ضخامت دیوار این چاه از هر طرف 30/1 متر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل آب بر اهل

پل آب بر اهل در شهرستان لامرد از توابع استان فارس قرار دارد. این اثر با توجه به نوع ساختار به دوره اسلامی متأخر تعلق دارد. از آنجایی که کاربری اثر خدماتی بوده و برای انتقال آب از شهر اهل به پاقلات ساخته شده است، به پل "آب بر اهل" شهرت دارد.
این پل بر روی دیواری به ارتفاع حدود ده متر عبور می‌کند. مسیر پل آب بر از تنگ اهلیون شروع شده و در طول مسیر، آثار باقیمانده آن به طول شصت و هفت متر نمایان است. بررسی‌ها نشان داده که این پل تا مسافت حدود ده کیلومتر ادامه داشته که اکنون فقط قسمت هایی از آن به جا مانده است که در مجموع شامل چهارده طاق و پانزده پایه می‌باشد.
ضخامت دیواره‌ای که به سمت شمال ادامه دارد یک متر و بیست سانتیمتر و در قسمت ابتدایی این پل علاوه بر طاق‌ها، در فاصله یک تا یک و نیم متری قسمت بالایی تاق ها، دریچه‌های کوچکی تعبیه شده‌اند که به جهت جلوگیری از فشار وزش باد می‌باشد. پایه‌‌های نگهدارنده پل از مصالح سنگ و ساروج ساخته شده‌اند. طول بلند پل و ارتفاع آن در میان زمین‌های صاف، مانند دیواری از دور نمایان است، علاوه بر آن وجود طاق‌های متعدد، زیبایی آن را دو چندان کرده است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد اوز

مسجد اوز بر اساس نقشه‌های قدیمی در شهرستان لامرد از توابع استان فارس ، در جایی محصور در میان خانه‌ها و میدان اصلی شهر (لرد میری)، درخیابان طاهری واقع شده است. این مسجد را در جایی ساخته اند که سهل‌ترین راه و بیشترین امکان دسترسی مردم به آنجا وجود داشته است و دکانها و خانه هایی در اطراف آن بوده که حالا جز اسمی و خاطره ای، ردی از آنها باقی نمانده است.
بنای تاریخی مسجد جامع اوز از نوع مساجد با شبستان و ستون دار می‌باشد. این مسجد از گذشته‌های دور محل عبادت و برگزاری نماز جمعه در شهر اوز محسوب می‌شده است. طبق مدارک و مستندات معتبر، ساخت بنای مسجد به سال هزار و صد و هفتاد و پنج هجری قمری یعنی به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه باز می‌گردد. تاریخ تعمیر بنا بر سردرب منبر مسجد حک شده است. در آن زمان ساخت این مسجد از بزرگترین و باشکوهترین اماکن مذهبی در منطقه جنوب به شمار می‌رفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه سفید اشکنان

قلعه سفید اشکنان مقر حکومت خوانین اشکنان در دوره قاجار بوده که روزگاری نه چندان دور حاکم قسمت جنوبی استان فارس بوده اند که در شهرستان لامرد واقع شده و بر اساس مدارک موجود مسئولیت دریافت مالیات از بخش عمده ای از استان هرمزگان، بخش شیبکوه فعلی و جزایر تابعه از جمله کیش نیز بر عهده ایشان بوده است.
این قلعه بزرگ که شامل شش حیاط مجزا، چهار برج نگهبانی و یک خندق عمیق در اطراف آن می‌باشد، در دو تا سه طبقه و به متراژ حدود چهار هزارمتر مربع ساخته شد و به عنوان قلعه‌ی مرکزی و چند قلعه‌ی دیگر در اندازه‌ی کوچکتر در روستا‌ها و مناطق تابعه زیر مجموعه آن بوده است که کارگزاران خان در آن مستقر بوده اند.
از ویژگی‌های این قلعه وجود برجی بزرگ در وسط قلعه بوده که نگهبان، نردبان طنابی آن را با خود بالا می‌کشیده وکسی جز نگهبان امکان ورود به آنجا نداشته است. این برج بر کل قلعه و منازل اطراف و دشت پیرامون خود اشراف داشته است و توسط علی خان، کلانتر وقت، بنا شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده شاه فرج‌الله

بقعه امامزاده شاه فرج الله یکی از مهمترین زیارتگاه‌های شهرستان لامرد در استان فارس به شمار می‌رود که در جنوب روستای کهنویه ودرفاصله ۱۰ کیلومتری شهر علامرودشت قرار دارد که با مرکز شهرستان ۸۰ کیلومتر فاصله دارد و در طبیعت زیبایی از چشمه‌های آب و قنوات،درختان خرما و مرکبات قرار دارد.
جاده این امامزاده کوهستانی و بن بست است، که یکی از کوچه‌های شرقی روستای کهنویه آغازمی شود و طول آن حدود چهار کیلومترمی باشد.
امام زاده شاه فرج الله از نوادگان امام موسی کاظم (ع) و فرزند زندویه ابن حسین ابن ابراهیم المرتضی ابن حسین الاصغر ابن عون ابن موسی ابن محمد ابن حسین ابن الامام موسی الکاظم(ع) می‌باشد که در شوال سال ۴۳۸ هجری قمری به شهادت رسیدند.
مزار این امامزاده بسیار مورد احترام مردم است,برروی سنگ قبر قدیمی این امامزاده تاریخ ۳۳۸ قمری نگاشته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد علی­خان

مجموعه تاریخی علی خان در استان فارس از جاذبه‌های گردشگری شهرستان لامرد است, این مجموعه مربوط به دوره قاجاریه است که توسط علی خان اشکانی بنا شده است و شامل حمام، مسجد علی­خان ، قلعه و آب انبار می‌باشد.
مسجد تاریخی حاج علی در خیابان لطفعلی خان زند ، ضلع شرقی مدرسه خان ، محله گود عربان شیراز واقع است و بیش از 2 قرن و نیم قدمت دارد.
مسجد علی خان شامل دو شبستان است وحمام علی خان از دو فضای اولیه، سربینه و گرمخانه تشکیل شده است. این مجموعه تاریخی مکانی زیبا و جذاب برای بازدید کنندگان می‌باشد. این مسجد تزئینات زیبای گچبری در ایوان و شبستان دارد در ضلع غربی و کنار مسجد حمام علیخان قرار دارد.
بنای مسجد را رئیس علی خان اشکنانی در سال 1292 هجری قمری بنا کرد که در سال 1297 به پایان رسید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تنگه ترمان

تنگه ترمان از مراکز دیدنی روستای ترمان از توابع دهستان ترمان شهرستان لامرد در جنوب استان فارس است , این منطقه گردشگری در فاصله 12 کیلومتری غرب لامرد واقع شده است
این منطقه دارای مناظر زیبای درختان و آب‌های جاری در نهرها و پوشش گیاهی نخل و لیمو است ,یک آسیاب آبی به‌نام ترمان در ورودی این تنگه قرار دارد.
تنگ ترمان به دلیل برخورداری از منابع آب زیرزمینی ،آب جاری و هوای مناسب محل سکونت مردم بوده که مردمانش با استفاده از آب موجود به کشت و زرع میپرداخته اند وانواع غلات ، صیفی جات و لیموی آن را برای فروش به مناطق همجوار می‌فرستاده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]