قلعه پرویزه

قلعه پرویزه اوز واقع در شهرستان لارستان از توابع استان فارس که در شیراز به پروده شهرت دارد و یکی از قلعه‌‌های بسیار زیبای کوهستانی جنوب کشور قبل از اسلام می‌باشد و پس از هزاران سال همچنان استوار، بیان کننده خاطرات و وقایع گذشته‌های دور این منطقه جنوبی می‌باشد.
در منطقه دواسپی اوز در میان دشتی ناهموار و خشن که کوه‌های جوان و فرسوده از دنباله کوه‌های زاگرس جنوبی آن را احاطه کرده است، کوهی مدور و تنها به بلندی حدود دویست متر مشاهده می‌شود که دیدن آن شگفتی و عظمت پیشینیان را جلوه‌گر می‌کند.
نخستین ورودی پای قلعه دیواری از خشت خام به ارتفاع سه متری باقی مانده و در زیر این دیوار، سنگ چینی از مصالح سنگ و ساروج به عنوان پایه استحکامی هنوز در سمت راست راهرو پابرجاست.
این راه باریک ما را به بالای کوه و پایین قلعه می‌رساند. این مکان حدود صد متر از سطح زمین ارتفاع دارد و در حال حاضر نردبانی از چوب که به وسیله طناب و میخ به کوه وصل است و سه متر ارتفاع دارد، ما را به قلعه می‌رساند.
هنگامی که وارد محوطه قلعه در بالای کوه شویم سمت راست قلعه اصلی محصور شده با یک راه ورودی وجود دارد.
برج دیده‌بانی قلعه به قطر سه متر و دیواری با ارتفاع سه متر وجود دارد که در آن نگهبانان بر تمام دشت و منطقه اطراف نظارت داشته‌اند.
در کنار برج، محل حاکم‌نشین و خانواده‌اش با پنج هزار و ششصد متر مربع مساحت به چشم می‌خورد که قسمت حاکم‌نشین به وسیله دیواری از سایر ...مشاهده کامل متن قسمت‌ها مجزاست.
آنچه اکنون درون قلعه اصلی می‌توان مشاهده کرد آب انبارهایی به طول سه و عرض دو متر، چند اطاق و ایوان فرو ریخته در شرق آب‌انبارها و چاهی به ابعاد دو در دو که در دل کوه کنده شده و آثار سفال شکسته ظروف در اکثر جاهای قلعه می‌باشد.سطح کلی بالای این کوه با عظمت حدود شصت هزار متر مربع وسعت دارد.
قلعه پرویزه اوز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و این قلعه منسوب به خسرو پرویز ساسانی است.
با عرض پوزش آدرس دقیق قلعه پرویزه در حال بر روی نقشه موجود نمی‌باشد به محض اطلاع از آدرس، نقشه به روز رسانی خواهد شد. دوستانی که از آدرس این قلعه اطلاع دارند لطفا برای ادرس دقیق ما را همراهی کنند.

Add comment

عکس خوانده نمی شود