دریاچه هیرم

دریاچه هیرم در استان فارس و در روستای هیرم از دهستان بیدشهر در بخش اوز شهرستان لارستان واقع شده است و در فاصله چهل و پنج کیلومتری شرق اوز قرار دارد. این دریاچه که در پنج کیلومتری جنوب روستای هیرم قرار دارد، دارای چهار کیلومتر طول، سه کیلومتر عرض و سه متر عمق می‌باشد.
دریاچه هیرم دارای آب شور و یک چشمه آب معدنی است که این چشمه درقسمت شمال دریاچه قرار گرفته است. در فصل تابستان افراد زیادی برای درمان بیماری‌های پوستی از آب این دریاچه که در زبان محلی به آن (هی بای)گفته می‌شود استفاده می‌کنند.
این دریاچه در زمستان میزبان پرندگان مهاجر از قبیل پلیکان، مرغابی، اردک و ... می‌باشد. درجه حرارت آب این دریاچه بیست و هشت درجه سانتیگراد است و املاح مناسب برای پرورش ماهیان آب گرم و سازگار با آب شوردر آن وجود دارد و پیشنهاد می‌شود سرمایه گذاران خصوصی یا دولتی به پرورش ماهیان سازگار با محیط دریاچه اقدام کنند. دریاچه هیرم با توجه به اینکه مناظر بسیار زیبایی در اطراف این دریاچه وجود دارد می‌تواند به یکی از مکان‌های تفریحی و توریستی تبدیل شود.
منظقه هیرم قشلاق دو ایل بزرگ قشقایی و خمسه به حساب می‌آید و تقریبا سی و یک درصد عشایر منطق اوز در اینجا ساکن می‌شوند. بخش اوز با وسعت یک هزار و هشتصد و سی و یک کیلومتر مربع حدود پنج درصد مساحت استان فارس و حدودا هشت در صد مساحت لارستان را در بر می‌گیرد.

Add comment

عکس خوانده نمی شود