منطقه حفاظت شده هرمود ( هرمد)

منطقه حفاظت شده هرمود واقع در شهرستان لارستان با مساحتی حدود صد و پنجاه هزار هکتار ما بین استان‌ فارس و هرمزگان قرار گرفته است. این منطقه که در چهل کیلومتری شرق لارستان و در مرز مشترک استان فارس و هرمزگان واقع شده، در حدود دویست و یک هزار و ششصد و بیست و پنج هکتار وسعت دارد.
منطقه حفاظت شده هرمود لارستان به دلیل شرایط خاص اکولوژیکى، از نظر برخوردارى از گونه‌هاى گیاهى و جانورى خاص مناطق گرمسیرى و قوچ لارستان، یکى از مناطق بی نظیر و قابل توجه گردشگاهى و پژوهشى است.
وضعیت اب و هوایی منطقه گرم و خشک می‌باشد و بارندگی در آن بسیار کم و سیلابی است. وجود گنبد‌های نمکی باعث شور شدن رودخانه‌های فصلی و کوچک شده است. بخشی از رودخانه شور که از غرب به شرق جاری است، سراسر مرز شمالی منطقه را تشکیل می‌دهد. مرز غربی و جنوبی، جاده لارستان ـ بندرعباس است.
پس از اینکه مشخص گردید قوچ لارسان زیر گونه ای از قوچ و میش جهان است، در سال‌های هزار و سیصد و پنجاه الی هزار و سیصد و پنجاه و یک سازمان حفاظت محیط زیست تصمیم بر این گرفت که منطقه ای حفاظت شده در لارستان و یا در آن بخش از استان هرمزگان که زیستگاه این گونه است تاسیس نماید. در تاریخ چهارم دی ماه سال هزار و سیصد و پنجاه و چهار شورای عالی محیط زیست این منطقه را به عنوان منطقه حفاظت شده هرمود لارستان به تصویب رساند. هرچند هدف از منطقه حفاظت شده هرمود حفاظت از قوچ نادر ...مشاهده کامل متن جهان یعنی قوچ لارستان بوده ولی انتخاب بسیار عالی بوده است. چون چشم اندازهای زیبای منطقه به خصوص کوه شب به ارتفاع دو هزار و ششصد و هشتاد و دو متر بلندترین کوه لارستان در دشت جیحون با پوشش گیاهی عالی می‌باشد.
از گیاهان منطقه می‌توان آکاسیا، کُنار، کهور، استبرق، بادام کوهی، بنه، کیکم، زیتون، سروکوهی، مورخش، شاخ غزالی، گیاهان شورپسند، گز، قیچ، نخل و نیزار پده، انار شیطان، گیاهان صخره چسب پامچال‌ها و لکچی‌ها نام برد.
همچنین از حیات وحش، بز قوچ و میش لارستان، جبیر، پلنگ، کفتار، گرگ، روباه معمولی، شاه روباه و شغال، انواع گربه وحشی تشی، خارپشت هوبره، چاخ لق، کوکر، کبوتر، قمری، چکاوک، چک چک، جغد، زنبور، خور، سبزقبا، زرده پره، سنگ چشم، کبک، تیهو، لیکو، انواع پرندگان شکاری و لاشخور، شهدخوار، سسک، توکا، طرقه، کمرکولی، دارکوب و انواع پرندگان مهاجر مانند: حواصیل، لک لک سیاه، اردک، آبچلیک، دیدومک و خزندگانی مانند: مارمولک ها، مارها و اخیرا گزارشاتی در مورد یوزپلنگ و خرس سیاه را شامل می‌شود.
به منظور تامین آب حیات وحش، غیر از چشمه‌ها و منابع آب موجود، سه آبشخور مصنوعی و دو تلمبه بادی طراحی و نصب و آب انبار موجود مرمت و بازسازی شده است.
در جریان آخرین سرشماری در دی ماه سال هزار و سیصد و نود و یک علیرغم بروز شرایط نامساعد جوی و خشکسالی‌های مداوم جمعیت حیات وحش در این منطقه نسبت به سال قبل افزایش داشته، به گونه ای که صد و چهل و پنج راس جبیر و سیصد و هشتاد راس قوچ و میش لارستان در این منطقه شمارش گردید.
همچنین در این سرشماری که به صورت بازدید میدانی و مشاهده مستقیم انجام گرفت تعداد سه قلاده پلنگ، چهار قلاده گرگ، پنج قلاده کفتار، دو قلاده گربه وحشی و سه قلاده کاراکال مشاهده گردیدند.
در جریان سرشماری پاییزه سال هزار و سیصد و نود و دو تعداد چهارصد و شصت و چهار راس قوچ و میش لارستان، چهارصد و چهل و نه راس کل و بز و صد و شصت و سه راس جبیر در این منطقه مشاهده و شمارش گردید.

Add comment

عکس خوانده نمی شود