دریاچه سد تنگاب

از جمله سدهای خاکی استان فارس ، سد تنگاب شهرستان فیروزآباد می‌باشد. دریاچه سد تنگاب نیز که دریاچه آب پشت سد محسوب می‌شود ، در مجاورت منطقه شکار ممنوع پادنا واقع شده و در حال حاضر به میزان قابل توجهی آبگیری شده که با توجه به خشک شدن اکثر تالابهای دائمی استان از جمله تالاب پریشان محل مناسبی برای توقف ، استراحت و زمستان گذرانی پرندگان مهاجر محسوب می‌شود. گفتنی است این سرشماری پرندگان در نیمه زمستان انجام می‌شود و طی این سرشماری تعداد 17 گونه از انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی شامل انواع اردک‌ها ، لک لک سانان ( لک لک سیاه ، اگرت کوچک و بزرگ، حواصیل و ... ) ، پلیکان سانان ( پلیکان خاکستری و باکلان ) ، کشیم سانان و آبچیلک مشاهده وشناسایی شده است. جالب است که بدانید عمده پرندگان مهاجر دریاچه سد تنگاب ، خاص مناطق سردسیر شمالی می‌باشند.
ارتفاع سد تنگاب از بستر رودخانه 51 متر می‌باشد. این سد خاکی دارای هسته رسی است. عرض تاج سد 10متر ، طول تاج 270 متر و حجم مخزن اصلی 140 میلیون متر مکعب می‌باشد. این سد با 700میلیارد ریال اعتبار احداث گشته است که 25 درصد آب آن صرف مصارف صنعتی ، شامل پتروشیمی فیروزآباد و امور کشاوزی می‌شود.
متاسفانه این پرندگان مهاجر در حوضه دریاچه سد تنگاب با تهدیداتی همچون ورود سموم کشاورزی اراضی بالادست ، مواجه هستند. همچنین یکی دیگر از تهدیدات برای پرندگان مهاجر ، به نزدیکی ...مشاهده کامل متن شهر به سد می‌باشد. چرا که حضور گسترده گردشگران در اطراف سد ، باعث ناامنی حوضه سد شده است. توصیه جدی به این افراد ، جلوگیری از کثیف کردن و ریختن زباله و همچنین همکاری با محیط زیست در صورت مشاهده هرگونه تخلف شکار و صید می‌باشد.
گفتنی است یگان حفاظت شهرستان به صورت شبانه روزی در این منطقه در حال گشت زنی بوده و با متخلفین و متجاوزین به انفال الهی برخورد قانونی می‌کنند.
آب سد تنگاب از سراب اصلی رودخانه فیروزآباد ، آبهای جاری دشت شور آب ، مهکویه ، زنجیران ، جووکان تأمین می‌شود.

Add comment

عکس خوانده نمی شود