امامزاده زاهد کبیر

مقبره امامزاده زاهد کبیر (علیه السلام) در جنوب شرقی شهر فسا از توابع استان فارس ، در زاهدشهر در دامنه تپه ای با ده پله از کف خیابان اصلی پائین‌تر واقع شده است.بنای ساختمان بقعه امامزاده، رفیع و بلندای آن به اندازه یک ساختمان دو طبقه، سفیدرنگ با گنبدی بزرگ با کاشی سفید و فیروزه رنگ می‌باشد.
ارتفاع گنبد این امامزاده به حدود هفده متر می‌رسد. سبک بنا مربع شکل با گوشواره مقرنس، تبدیل به هشت ضلعی و سپس گنبد شده است.
از ظاهر بنای بقعه اینطور پیداست که مربوط به دوره مغول باشد که در دوره‌های بعد، تعمیراتی در آن صورت گرفته است و کاشیکاری سبک شیوای گنبد، مربوط به دوره‌های اخیر می‌باشد.
در کتاب نعلیقه صفحه صد و چهل و دو اینطور آمده که نام شریف امامزاده زاهد، ابراهیم ابن موسی بن جعفر(علیه السلام) است و ملقب به امامزاده زاهد می‌باشد که وی مدتها در شهر فسا مشغول ترویج احکام نشر معارف اسلامی بود و چون دشمنان متوجه گشتند به جنگ حضرت آمدند و وی را به شهادت رساندند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تل ضحاک

در فاصله سه کلیو متری جنوب شهر فسا در استان فارس ، تپـه ای خاکی وجود دارد به نام تـل ضحاک که شکل گیری آن به صورت غیر طبیعی می‌باشد و در واقع تلی است که در اثر تخریب بناهای خشتی و گلی دوران گذشته ایجاد شده است.
تـل ضحاک حدود بیست و پنج متر ارتفاع دارد و در اطراف آن تا محوطه‌ی خندق، سفالها ، آجرها و آثار فراوانی مشاهده می‌شود. این محوطه در تاریخ بیست و چهارم شهریور ماه سال هزار و سیصد و ده شمسی با شماره ثبت پانزده به عنوان آثار باستانی کشور به ثبت رسیده و بارها توسط کاوشگران و باستان شناسان خارجی و داخلی به گونه‌های مختلف مورد بررسی و کاوش قرار گرفته که طی این کاوشها آثار و اشیاء فراوانی از دورانهای مختلف به دست آمده است.
در مورد اینکه تـل ضحاک در اصل چگونه بنا یا محلـّی بوده، عقاید مختلفی بیان شده که به طور اختصار عبارتند از :
الف) ویلیام اوزلی برادر سر گور اوزلی (سفیر انگلیس در عهد قاجاریه) در سال۱۲۲۷ـ۱۲۲۶ به فسا مسافرت کرد وی امید داشت در فسا قبر کوروش را بیابد ولی اینگونه نشد. و در دو میل دورتر تل ضحاک را دید و اظهار داشت ممکن است بر فراز این تپه در گذشته قصر یا کاخی وجود داشته است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

رصد خانه شهرداری فسا

در سال هزار و سیصد و هشتاد و هفت با پیگیری‌‌های فراوان اعضاء انجمن نجوم سپهر شهرداری شهرستان فسا جهت ساخت رصد خانه شهرداری فسا در استان فارس با شرکت نیکو فکر تهران قراردادی تنظیم نمود و یک ماه پس از انعقاد این قرارداد، ساخت رصدخانه به پایان رسید. این مجموعه که شامل اتاق تلسکوپ و اتاق افلاک نما بود بر فراز تپه کدیوری با ارتفاع بیست متر به شهرداری شهرستان فسا تحویل داده شد و یک تلسکوپ شش اینچ نیوتونی در اتاق تلسکوپ و یک دستگاه افلاک نما ساده در اتاق افلاک نما نصب گردید.
اعضای انجمن با اشتیاق فراوان فعالیت‌های خود را در رصدخانه شروع نمودند که حدود یک سال بعد یکی از اهالی شهرستان با دیدن علاقه و توانایی‌های اعضای انجمن یک دستگاه تلسکوپ ده اینچ و همچنین مدتی بعد، یک دستگاه عکسبرداری سی سی دی به این مرکز اهدا نمودند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده حسن فسا

امامزاده حسن فسا از نوادگان امام موسی کاظم علیه السلام می باشد که یکی از بقاع متبرکه شاخص شهرستان فسا در استان فارس به شمار می‌آید.
این بقعه در جنوب این شهرستان قرار دارد و گلزار شهدای فسا در جوار این امامزاده جلیل القدر واقع شده است.
وی از فرزندان امام موسی بن جعفر متوفی به سال هزار و سی هجری قمری در فسا از نوادگان عقیل برادر حضرت علی (ع) که به قولی حاکم فسا در عهد حجاج بوده و بدین لحاظ مردم به آنها شاهزاده گفته اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آستان شاهزاده قاسم

شاهزاده قاسم و شاهزاده ابراهیم (ع) از نوادگان حضرت عقیل برادر حضرت علی(ع) و از طرف جد مادری منتسب به حضرت علی (ع) می‌باشند، آرامگاه ایشان در شهرستان فسا در استان فارس قرار دارد .
این آرامگاه مکانی فرهنگی و مذهبی برای دوستداران و متوسلین به اهل بیت (ع) در این شهرستان می‌باشد.
در این آستان مقدس برنامه‌های هفتگی دعای ندبه، مراسم تلاوت با حضور قاریان برجستهٔ شهرستان و سخنرانی امام جماعت و مراسمات جشن و عزاداری و ادعیه برگزار می‌شود.
این بقعه بخشهایی مانند کتابخانه بزرگ و دارالقرآن و دفتر فرهنگی دارد.
در بین کتابخانه‌های کانون فرهنگی مساجد استان فارس کتابخانه عمومی این آستان به عنوان بزرگترین کتابخانهٔ استان فارس است و جزء برترین کتابخانه‌های بقاع سراسر کشور با بیش از ۳۱۰ متر مربع مساحت و ۱۲۰۰۰ جلد کتاب در مخزن می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده میان جنگل

منطقه حفاظت شده میان جنگل در شهرستان فسا از توابع استان فارس با 56528 هکتار مساحت، در 90 کیلو متری جاده شیراز-فسا و در شمال غربی شهرستان فسا واقع گردیده است. این منطقه اولین بار در خرداد سال 1367 جزو مناطق شکار ممنوع قرارگرفت وبه لحاظ اهمیت زیستگاهی منطقه خصوصا تنوع گونه‌های گیاهی موجود درآن اسفند ماه 1375 بعنوان منطقه حفاظت شده اعلام گردید. اقلیم منطقه حفاظت شده میان جنگل فسا از نوع نیمه خشک سرد و کوهستانی می‌باشد.
این منطقه همچنین به لحاظ دارا بودن چشمه‌های گوارا و چشم اندازهای زیبا از نظر جذب توریسم دارای اهمیت است. از زیبایی‌های منطقه می‌توان به دره نقشه و دره لای تاریک نام برد که از اطراف بوسیله کوه‌های جنگل، نظر آباد و کوه بره به طور طبیعی محصور می‌باشد. دره قشقه (لای تاریک) دارای پوشش گیاهی مناسب و محل تکثیر گونه‌های نادر گیاهی می‌باشد. از چشمه‌های مهم منطقه می‌توان چشمه کل، چشمه قشقه، چشمه بجشک، چشمه تزنک، چشمه چالبا و چشمه گچ بزرگ را نام برد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خرمن کوه

خرمن کوه یکی از کوههای استان فارس است که در 22 کیلومتری شمال غربی شهر فسا قرار دارد و مرتفع‌ترین نقطه این شهرستان محسوب می‌شود. کوههای احمری از سمت جنوب به سیاه کوه و این کوه متصل است.
این کوه یک پدیده گنبدى شکل در راه سروستان به استهبان و در همسایگى دریاچه بختگان استان فارس است. ارتفاع قلهٔ آن در حدود ۳۱۸۳ متر از سطح دریا است.
سازندهاى این کوه شامل جهرم – آسمارى (پلیوسن میوسن) است. برخى پژوهشگران بر این باورند که خرمن کوه یک گنبد نمکى برونزد نیافته است. ریخت ویژه این کوه، راستى این باور را شدنى ساخته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]