آبشار تنگ دم اسب

آبشار تنگ دم اسب در استان فارس و در منطقه تنگ دم اسب در شرق روستای کره بس شهرستان شیراز واقع شده و تلفیق مناظر آن و تنگ دم اسب از زیباترین مناطق گردشگری ایران است. تنگ دم اسب واقع در منطقه کوهمره سرخی در فاصله 50 کیلومتری جنوب شیراز یکی از مناطق زیبا و بکری است که دستیابی به آن با توجه به رودخانه ای بودن آن و گذر از معبرهای آبی، جذاب و دیدنی است.
برای دسترسی به این تنگ باید از شهرستان شیراز به روستای کره بس رفت. پوشش جنگلی درختان بلوط و انواع درختان و بوته‌های دیگر و کوههای سر به فلک کشیده حاکی از طبیعت بکر و طبیعت زیبای این منطقه است. مسیر پیمایش راه پاکوب مشخصی است که عبور از آن با فراز و نشیب‌های زیادی همراه است.
در بعضی نقاط می‌بایست به صورت دست به سنگ و با عبور از شکاف و تنوره هایی به صورت انفرادی ادامه مسیر داد. در طول راه از بلندای کوه دره ای عمیق دیده می‌شد که رودخانه خروشان دم اسب در دل آن جریان دارد. رودخانه پس از طی مسیر تنگ وارد روستای کره بس می‌شود. در ادامه مسیر رانش زمین باعث ایجاد دریاچه ای به طول 200 متر شده است که گذر از آن با شنا یا قایق‌های بادی میسر است. ادامه این مسیر به آبشار تنگ دم اسب منتهی میگردد.

باتشکر از گروه کوهنوردی به سرپرستی :آقای مرتضی هاشمی
گزارش کتبی و شفاهی از : خانم لیلا نجفی
ساعت حرکت : ساعت 16:00 با یک دستگاه مینی بوس به مقصد دره دم اسب واقع در منطقه کوهمره سرخی در فاصله ...مشاهده کامل متن 50 کیلو متری جنوب شیراز به راه افتادیم . ساعت 17:00 بعد از یک ساعت به روستای کره بس , محل شروع کوهپیمایی , رسیدیم , این روستا بر روی تپه ای واقع شده , بعد از آن به رودخانه کوچکی رسیدیم و پس ازگذر از رودخانه از شیب تند سمت غرب بالا رفتیم و بعد از تراورس در امتداد شیب و ادامه مسیر .
حدود ساعت 19:30 به شب خوس روبروی آبشار سربر (سروبر ) رسیدیم و بعد از شام تا پاسی از شب سرپرست به نفرات کمک کردند تا تیوپ‌ها را باد کنند و با طناب‌ها ی انفرادی بصورت تار عنکبوتی روی تیوپ‌ها بافته شد که نشستن افراد روی تیوپ راحت‌تر باشد .
جمعه ساعت 7:00 صبح بیدار باش اعلام شد و پس از صرف صبحانه و آب بندی کردن وسایل و کوله پشتی حدود ساعت 9:00 در امتداد مسیر رودخانه حرکت را آغاز کردیم .
تنگ دم اسب با توجه به رودخانه ای و صخره ای بودن آن و گذر از معبرهای آبی , بسیار جذاب و دیدنی می‌باشد . ادامه مسیر گاهی از جداره کوه و گاهی نیز از کف دره و عبور از میان آب بود و گذر از کانالهای تنگ و مارپیچی به عرض 2 تا 4 متر که ارتفاع دیواره‌های اطراف آن به بیش از 50 متر می‌رسید . حدود ساعت 16:00 به ابتدای دریاچه رسیدیم و توقفی کوتاه برای ناهار و استراحت داشتیم . طول دریاچه حدود 200 متر بود و حرکت در طول آن حدود یک ساعت طول کشید که اکثریت افراد با تیوپ طول رودخانه را طی کردند و چند نفری هم شنا کردند .
تقریبا در انتهای مسیر دریاچه بر اثر زلزله و ریزش کوه سدی صخره ای و زیبا شکل گرفته بود . بعد از دریاچه ادامه مسیر بصورت راهپیمایی در رودخانه و بعضی قسمت‌ها استفاده از تیوپ بود که حدود یک ساعت طول کشید که به انتهای مسیر رسیدیم . حدود ساعت 18:00 برای خالی کردن باد تیوپ‌ها و تعویض لباس توقفی کوتاه داشتیم و ادامه مسیر کوهپیمایی بود که کم کم به تاریکی خوردیم و گذر از میان درختان خوشمزه انار را داشتیم . حدود ساعت 21:00 به مینی بوس رسیدیم و حدود ساعت 22:00 شیراز بودیم .

Add comment

عکس خوانده نمی شود