نقش برجسته تیمور میرزا ( پل آبگینه )

نقش برجسته تیمور میرزا ( پل آبگینه ) در استان فارس و در فاصله دوازده کیلومتری جنوب شرقی کازرون در کنار روستای آبگینه و دریاچه زیبای پریشان و در کنار جاده قدیم کازرون به شهر شیراز واقع شده است.
در مجاور روستای آبگینه بر دیواره کوهی که جاده از چند متری آن عبور می‌کند، نقش برجسته‌ای جالب حجاری شده است. در این نقش برجسته، تیمور میرزا پسر حسین قلی میرزای فرمانفرما نواده فتحعلی‌شاه قاجار که زمانی حکومت کازرون را در دست داشته است، ترسیم شده است.
این نقش با ابعاد حدود چهار متر و بیست سانتی متر طول و دو و نیم متر عرض و عمق یک متر در ارتفاع دو متری از سطح زمین ساخته شده است.
در این نقش برجسته، تیمور میرزا بر یک صندلی تکیه داده و شیری را رام کرده است. در قسمت‌های مختلف این نقش اشعاری در وصف تیمور میرزا به خط زیبای نستعلیق حک شده است.
سراینده اشعار، وصال شیرازی و نویسنده آن عباس بن یحیی و استاد سنگ تراش این مجلس احمد حجار معرفی شده است.
در سمت راست شاهزاده نقش محمدخان الله و در سمت چپ او نقش منوچهر خان که قلیانی را به حضور شاهزاده تقدیم می‌کند، کنده کاری شده است.
نقش خسروخان تفنگ دار بر دیواره سمت راست و تصویر دیگری که اسم او مشخص نیست بر دیواره سمت چپ حجاری شده است. همچنین در سمت چپ شاهزاده نقش یک باز شکاری که روی پایه ای ایستاده است ترسیم شده است.
از نکات جالب در این نقش این است که بر کمر همه افراد ترسیم شده بجز محمدخان الله خنجری قرار دارد که خنجر شاهزاده بسیار مرصع و زیباتر از بقیه می‌باشد و همچنین ترسیم کفش پاشنه دار و لباس و کلاه مخصوص آن دوران نیز دراین نقش بسیار قابل توجه می‌باشد.
یکی از متأخرترین آثار تاریخی موجود در حریم تالاب پریشان نقش برجسته تیمور میرزا می‌باشد که در فاصله یک کیلومتری در شمال غربی دریاچه پریشان بر سینه کوه جا گرفته است.
علاوه بر این نقش، نقش نیمه تمام دیگری نیز که احتمالاً همزمان با آن شروع به حجاری شده و اما بنا بر دلایلی نامعلوم نیمه کاره مانده نیز در فاصله حدود پنجاه متری نقش تیمور نیز وجود دارد.
این نقش برجسته علاوه بر ثبت در ردیف فهرست آثار ملی طی چند سال اخیر، پس از افتتاح جاده جدید کازرون ـ شیراز، حفاظی نیز در مقابل آن کشیده شد.
قدمت نقش برجسته شکار فتحعلی شاه قاجار به بیش از صد و پنجاه سال می‌رسد و کتیبه‌های بسیار ارزشمندی با خط نستعلیق بر فراز این اثر نگاشته شده است.
این نقش برجسته در نزدیکی محوطه تاریخی بیشابور قرار دارد که این محوطه یکی از مهمترین محوطه‌های تاریخی ایران محسوب می‌شود و قدمت آن به دوران ساسانیان باز می‌گردد.

Add comment

عکس خوانده نمی شود