تنگه گمبیل

تنگه گمبیل در استان فارس در روستای ساران بهشت مکان (بشمکان) واقع شده است ، این منطقه در شهرستان سپیدان قطعه ای از بهشت است که در ایران بی نظیر است.
برای رفتن به تنگ گمبیل باید از شهرستان سپیدان و از مسیر روستای برشنه عبور کرده ، پس از طی حدود 40 کیلومتر و پشت سر گذاشتن برم شش پیر و روستای سرسبز کهکران به روستای ساران بهشت مکان می‌رسید. برای رسیدن به تنگ گمبیل باید از وسط باغ‌های سیب و درختان سر به فلک کشیده سپیدار عبور و از کنار علف زارهای یونجه و شبدر ، پس از طی طریق حدود 20 دقیقه به تنگ گمبیل می‌رسید.
در دل طبعیت زیبا تنگ گمبیل کبوترانی در وسط تنگه به صورت دایم درحال پرواز هستند که نمای فوق العاده و منحصری به این جاذبه توریستی بخشیده و در قسمتی از این تنگه می‌توان گفت که هیچ وقت نور خورشید را به خود ندیده و سردترین نقطه تنگه می‌باشد.
از خصوصیات این تنگه می‌توان به وجود آب‌های روان و سرد و وجود طبیعت بکر و زیبا و صدای پرندگان و همچنین نعمت‌های خدادادی از قبیل درختان گردو، انجیر، تمشک وحشی و زرشک اشاره کرد. در طول این تنگه بعضی وقت‌ها مجبور به عبور از آب رودخانه می‌شوید که در نوع خود خاطره انگیز می‌باشد. آب رودخانه گمبیل، پس از طی مسیر روستاهای ساران بهشت مکان و ساران سفلی و منطقه کامفیروز به سد درود زن می‌ریزد.
تنگ گمبیل دارای جاذبه تاریخی از جمله بنایی خشتی در زیر صخره ای عظیم و همچنین غار کوچکی است.
بهشت ...مشاهده کامل متن مکان، روستایی از توابع بخش همایجان شهرستان سپیدان است ، این روستا در دهستان شش پیر قرار دارد. در این روستا به رطوبت (بشت) گفته می‌شود .چون رطوبت باران زیاد است به آن بشت مکون ، محل رطوبت و بارش باران گفته میشود و بصورت رسمی بشت مکون به بهشت مکان تبدیل شده است .
پوشش گیاهی روستای سرسبز بهشت مکان درختانی از قبیل بلوط -ارژن -شن -کی کم -کل(کیالک) بادام کوهی -سپیدار- سیب -بید- چنار - تاک - انگور- تیدره (تمشک) زرشک و...می باشد .


Add comment

عکس خوانده نمی شود