امامزاده علمدار دالین

مقبره امامزاده شاه علمدار (علیه السلام) در استان فارس  و در بخش همایجان شهرستان سپیدان ، دهستان همایجان، روستای دالین، در ارتفاع هزار و نهصد و هفتاد و یک متری واقع شده است. ضریح این امام زاده فلزی ساده بوده و در زیر آن قطعه سنگی به خط کوفی و شکسته وجود دارد که با نقوش زمینه کوفی اسلامی است و فقط از تاریخ آن "ثمان و سبع" باقی مانده و بقیه قطعات وجود ندارد. درخت سروی به قدمت حدود دویست سال در کنار بقعه روییده است.
یکی از آداب و رسوم مردم روستای دالین این است که بطری به همراه خود می‌آورند و از آب امامزاده آن را پر می‌کنند و به ضریح و دور آن می‌کشند و برای خوردن و مقدس بودن می‌برند.
احمد بن بنی علمدار معروف به شاه علمدار نوه امام موسی کاظم و برادرزاده امام رضا و حضرت شاه چراغ می‌باشد که به همراه کاروان حضرت شاه چراغ برای دیدار عموی بزرگوارش امام رضا وارد ایران شد و زمانی که کاروان ان‌ها در پشت دروازه شیراز مورد حمله حاکم شیراز قرار گرفت و حضرت شاه چراغ کشته شد احمد بن بنی علمدار که زخمی شده بود به سمت غرب شیراز پناه برد. در نزدیکی قلعه پنج گاه، مردم این قلعه که زرتشتی بودند ایشان را پیدا نموده و به داخل قلعه بردند.
اما احمد بن بنی علمدار که به خاطر زخمی شدن دچار تب شدید شده بود در این قلعه به خاطر تب در گذشت. اولین ساختمان امامزاده در سال هزار و صد و بیست و شش قمری، همزمان با حکومت شاه سلطان حسین صفوی ...مشاهده کامل متن توسط رئیس محمد علی فرزند رئیس عزیز، کدخدای قلعه علی ساخته شد. ساختمان دوم این امامزاده نیز در سال هزار و سیصد و هفتاد و شش شمسی توسط اقای حاج امراله یوسفی فرزند حاج عین اله از نوادگان رئیس محمد علی و رئیس عزیز بنا گردید.

Add comment

عکس خوانده نمی شود