غار انگره مینو

نام غار انگره مینو در شهرستان سپیدان از نام روستای انگره که غار در نزدیکی آن واقع شده است گرفته شده است. این غار در استان فارس در جنوب غربی ایران قرار دارد. بهترین راه برای رسیدن به غار انگره مینو حرکت از شیراز به سمت سپیدان می‌باشد. در پنج کیلومتری سپیدان باید جاده شش پیر و برشته را پیش گرفته و به سمت روستای دلخون حرکت کنید. در دوراهی دلخون، راه سمت چپ را انتخاب کرده به سمت بهشت مکان ادامه مسیر دهید که بعد از ده کیلومتر به روستای انگره می‌رسید. بر خلاف جریان رودخانه حرکت کرده و یک کیلومتر به سمت شرق پیاده روی کنید. در جهت شمال درختی بین سنگ‌ها قرار دارد که در مقابل ورودی غار است. دهانهٔ غار به سمت غرب قرار دارد و حدود یک در دو متر است.
در مجموع هشت چاه در این غار وجود دارد. ورودی غار به سمت غرب باز می‌شود و ابعاد آن دو متر در یک متر می‌باشد. از آن جا از راه کوتاهی به اولین چاه به عمق بیست و سه متر می‌رسد. چاه به پاساژی که در جهت شمال غربی – جنوب شرقی قرار دارد متصل می‌شود که بزرگ‌ترین بخش غار می‌باشد.
در شمال غربی این راه، دومین چاه واقع شده که هجده مترعمق دارد و در ته این چاه آب جاری به زمین فرو می‌رود. در این چاه بعد از شش متر، یک راه افقی به ابعاد پنج متر در ده متر وجود دارد. در این پاساژ چاه سوم قرار دارد که چهل متر عمق دارد و انتهای آن خشک است و راه ادامه ندارد.
از سالن اصلی غار در سمت جنوب غربی، ...مشاهده کامل متن چاه چهارم به عمق هشت متر قرار دارد. ادامه آن به چاه پنچم که هفده متر عمق دارد متصل می‌شود. مسیر به چاه ششم با شصت متر عمق و چاه هفتم با بیست متر و آخرین چاه به عمق سی و پنج متری ادامه می‌یابد. در انتهای این چاه آبشاری زیبا قرار دارد و از آنجا می‌توان دهانه چاه شماره شش را دید. در کل این غار صرف نظر از آبشاری که به آن اشاره شد، خشک است. غار عمودی است و از همان ابتدا به اس آر تی نیاز می‌باشد که در آن جانورانی همچون خفاش و عنکبوت زندگی می‌کنند.
این غار در سال هزار و سیصد و شصت و چهار توسط گروه کوهنوردی آرش شیراز بررسی و نقشه برداری شده است.

Add comment

عکس خوانده نمی شود