آبشار تنگ ابولی

آبشار تنگ ابولی در شهرستان سپیدان از توابع استان فارس واقع شده است. این آبشار در میان تنگه ای به همین نام واقع شده است. آبشار در 3 کیلومتری شمال غربی روستای هرایجان واقع شده است از این رو به آبشار هرایجان نیز شناخته می‌شود. آبشار از ارتفاعی نزدیک به 30 متر در دو مرحله از دیواره ای عمودی به پایین میریزد. آبشار در ارتفاع 1765 متری از سطح دریا واقع شده و به دلیل نزدیکی آن به جاده بوان از قابلیت‌های گردشگری بالایی برخوردار است. وجود پوشش گیاهی انبوه در پایین دست آبشار و جنگلهای بلوط در منطقه از دیگر جذابیتهای منطقه دشمن زیاری است. روستای هرایجان از روستاهای منطقه دشمن زیاری از توابع شهرستان سپیدان در استان فارس است. دسترسی به این آبشار از طریق جاده ارتباطی شیراز به اردکان، سه راهی هرایجان، پس از روستای هرایجان در سمت شمال جاده امکانپذیر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تنگه گمبیل

تنگه گمبیل در استان فارس در روستای ساران بهشت مکان (بشمکان) واقع شده است ، این منطقه در شهرستان سپیدان قطعه ای از بهشت است که در ایران بی نظیر است.
برای رفتن به تنگ گمبیل باید از شهرستان سپیدان و از مسیر روستای برشنه عبور کرده ، پس از طی حدود 40 کیلومتر و پشت سر گذاشتن برم شش پیر و روستای سرسبز کهکران به روستای ساران بهشت مکان می‌رسید. برای رسیدن به تنگ گمبیل باید از وسط باغ‌های سیب و درختان سر به فلک کشیده سپیدار عبور و از کنار علف زارهای یونجه و شبدر ، پس از طی طریق حدود 20 دقیقه به تنگ گمبیل می‌رسید.
در دل طبعیت زیبا تنگ گمبیل کبوترانی در وسط تنگه به صورت دایم درحال پرواز هستند که نمای فوق العاده و منحصری به این جاذبه توریستی بخشیده و در قسمتی از این تنگه می‌توان گفت که هیچ وقت نور خورشید را به خود ندیده و سردترین نقطه تنگه می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده علمدار دالین

مقبره امامزاده شاه علمدار (علیه السلام) در استان فارس  و در بخش همایجان شهرستان سپیدان ، دهستان همایجان، روستای دالین، در ارتفاع هزار و نهصد و هفتاد و یک متری واقع شده است. ضریح این امام زاده فلزی ساده بوده و در زیر آن قطعه سنگی به خط کوفی و شکسته وجود دارد که با نقوش زمینه کوفی اسلامی است و فقط از تاریخ آن "ثمان و سبع" باقی مانده و بقیه قطعات وجود ندارد. درخت سروی به قدمت حدود دویست سال در کنار بقعه روییده است.
یکی از آداب و رسوم مردم روستای دالین این است که بطری به همراه خود می‌آورند و از آب امامزاده آن را پر می‌کنند و به ضریح و دور آن می‌کشند و برای خوردن و مقدس بودن می‌برند.
احمد بن بنی علمدار معروف به شاه علمدار نوه امام موسی کاظم و برادرزاده امام رضا و حضرت شاه چراغ می‌باشد که به همراه کاروان حضرت شاه چراغ برای دیدار عموی بزرگوارش امام رضا وارد ایران شد
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار انگره مینو

نام غار انگره مینو در شهرستان سپیدان از نام روستای انگره که غار در نزدیکی آن واقع شده است گرفته شده است. این غار در استان فارس در جنوب غربی ایران قرار دارد. بهترین راه برای رسیدن به غار انگره مینو حرکت از شیراز به سمت سپیدان می‌باشد. در پنج کیلومتری سپیدان باید جاده شش پیر و برشته را پیش گرفته و به سمت روستای دلخون حرکت کنید. در دوراهی دلخون، راه سمت چپ را انتخاب کرده به سمت بهشت مکان ادامه مسیر دهید که بعد از ده کیلومتر به روستای انگره می‌رسید. بر خلاف جریان رودخانه حرکت کرده و یک کیلومتر به سمت شرق پیاده روی کنید. در جهت شمال درختی بین سنگ‌ها قرار دارد که در مقابل ورودی غار است. دهانهٔ غار به سمت غرب قرار دارد و حدود یک در دو متر است.
در مجموع هشت چاه در این غار وجود دارد. ورودی غار به سمت غرب باز می‌شود و ابعاد آن دو متر در یک متر می‌باشد. از آن جا از راه کوتاهی به اولین چاه به عمق بیست و سه متر می‌رسد. چاه به پاساژی که در جهت شمال غربی – جنوب شرقی قرار دارد متصل می‌شود که بزرگ‌ترین بخش غار می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه شش پیر ( دریاچه شش پیر )

چشمه شش پیر ( دریاچه شش پیر ) که در فاصله هشت کیلومتری شمال روستای "برشنه" از توابع بخش همایجان شهرستان سپیدان در استان فارس واقع شده است، از میان شکاف‌‌های کوه به آرامی بیرون می‌آید و چند متر پایین‌تر از سرچشمه رودخانه ای خروشان به راه می‌افتد که هر تازه واردی را به هیجان می‌آورد.
آب چشمه "شش پیر" از جنوب شرقی سپیدان در مسیر کوهستانی به سوی دشت همایجان جریان پیدا می‌کند و با استفاده از نهرهای سنتی به اراضی و باغ‌های همایجان منتقل می‌شود. رودخانه شش پیر بعد از عبور از تنگ شش پیر و پیمودن راهی کوتاه وارد رودخانه شهر اردکان می‌شود.
قسمتی از آب‌های شش پیر، پس از گذشتن از بند انحرافی شهید طالبی، کارخانه توربین برقی منطقه را به کار می‌اندازد. حدود پانصد متری سرچشمه دو واحد پرورش ماهی از آب‌های شش پیر بهره مند شده و ماهی قزل آلا پرورش می‌دهند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دریاچه برم فیروز

کوه برم فیروز نام یکی از کوه‌های استان فارس است که در شهرستان سپیدان و در ۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده است.
این کوه به خاطر دریاچه‌ی برم فیروز که در دامنه‌های آن واقع شده همه ساله به خصوص در اواخر بهار مورد توجه گردشگران قرار میگیرد.
در واقع در کنار این دریاچه دو کوه بلند قرار دارد که نام کوه بلندتر، کوه ریز بلند است به ارتفاع 3720 متر که نزد کوهنوردان به قله برم فیروز مشهور شده و دقیقا در شمال دریاچه قرار گرفته است .
کوه دیگر کوه قلاگرد است با ارتفاع حدود 3650 متر که بصورت یک کوه جدا قرارگرفته و کمی از دریاچه فاصله دارد.
کوه برم فیروز به دلیل بارش سالانه قابل توجه که اغلب به صورت برف دریافت می‌کند منبع طبیعی آب تعدادی از چشمه‌های شهرستان سپیدان است .
دریاچه برم فیروز یکی از نقاط دیدنی استان فارس است که دیدن آن برای کسانی که توانائی یک کوه پیمائی نیمه سبک و 1 ساعته را دارند خالی از لطف نیست و این مشکل را به خاطر افزایش سریع ارتفاع و شیب بسیار زیاد آن بایستی به خود متحمل شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تنگه تیزاب

تنگه تیزاب از مناطق زیبای تفریحی است که در ۲۹ کیلومتری شمال غرب شهراردکان استان فارس ، مرکز شهرستان سپیدان و ۹۰ کیلومتری شیراز قرار دارد.
گردشگاه تنگ تیز آب یکی از گذرگاه رودخانه بشار است که از کوه‌های سپیدان و یاسوج سرچشمه می‌گیرد.
این رودخانه آبی شیرین دایمی دارد و مورد استفاده شرب و کشاورزی است,گونه‌های مختلف ماهیان بومی نیز در آن دیده می‌شوند.
تنگ تیزآب پوشیده از جنگل و انواع درختان بنه، بادام، بلوط و بید و گیاهان سرسبز است و همین مساله سبب ایجاد سرسبزی و نشاط در این منطقه شده است.
تنگ تیزاب تابستان‌های خنک و خوش آب و هوا و زمستان‌های سرد دارد.
تنوع گونه‌های درختی و عبور یک رودخانه دایمی از جمله ویژگی‌های این منطقه‌اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار مورزیان

آبشار مورزیان نام آبشاری است در استان فارس که در کنار روستای مورزیان در چند کیلومتری آبشار معروف مارگون در شهرستان سپیدان قرار دارد.
این آبشار در فاصله ۳ کیلومتری جنوب روستای مورزیان در میان تنگه ای بسیار زیبا و بکر واقع است, این دره با شیبی ملایم دارای طبیعت بسیار زیبا و بکر و آبشارهای فراوان است.
روستای مورزیان در دهستان کمهر، بخش اردکان فارس، از توابع شهرستان سپیدان قرار دارد.
آب این آبشار به رودخانه کر میریزد و در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.
آبشار مورزیان از زیباترین آبشارهای یخی است که در حدود ۸۰ کیلومتری آبگرم رامجرد قرار گرفته است.
از زیباییهای این آبشار این است که در فصل زمستان یخ زده و منظره بسیار بدیعی خلق می‌کند.
از دیگر دیدنی‌های این منطقه آبشار معروف مارگون است که در مسیر دسترسی به این آبشار واقع است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تنگه غوره دان

تنگه غوره دان نام تنگ زیبایی است که در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال غرب بیضا شهرستان سپیدان در استان فارس قرار دارد، این تنگ یکی از مناطق زیبای شهرستان سپیدان است و همه ساله دوستان زیادی را درآغوش خود جای میدهد.
بهترین زمان برای دیدن این تنگه فصل بهار و اواسط فروردین ماه است.
این تنگ تفرجگاهی زیبا با طبیعتی بکر و شگفت انگیز است که در کنار روستای امامزاده اسماعیل با زیارتگاهی به همین نام قرار دارد.
رودخانه ای بطول ۱۰کیلومتر در این منطقه زیبا قرار دارد که با گرم شدن تدریجی هوا از حجم آب آن کاسته میشود.
درختان انبوهی از قبیل-بادام و ارژن و بنه این تنگه را پوشانده است.
دربعضی ازنقاط این تنگه دیواره‌های بلندی وجوددارد که صخره نوردان را به مبارزه میطلبد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تنگه بغدیون

آدرس : 25 کیلومتری جاده اردکان استان فارس به یاسوج در شهرستان سپیدان ، روستای ریگون ، از روستای ریگون تا تنگه بغدیون 3 کیلومتر جاده خاکی است. ( قسمتی را با خودرو و قسمتی را با پیاده روی میتوان باید رفت. )
یک از زیباترین و دیدنی‌ترین تنگ‌های استان فارس، " تنگ بغدیون " می‌باشد. این تنگ دارای 12 آبشار زیبا است و در 3 کیلومتری شمال غرب روستای ریگون ، و نیز 29 کیلومتری شمال غرب اردکان فارس ( مرکز شهرستان سپیدان ) واقع شده است. این تنگ داری پوشش گیاهی متنوعی همچون درختان، چنار، بید، گردو ( با قامتی بلند و قدمتی طولانی ) و … می‌باشد، که در کنار چشمه سارهای موجود در تنگ ، منظره ای دیدنی و چشم نوازی را پدید آورده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]