غار کان گوهر

غار کان گوهر در بخش سروستان از توابع استان فارس واقع شده است. برای رسیدن به دهانه آن باید ابتدا از صفاشهر، حد فاصل آباده و شیراز، به سوی شهر بابک حرکت کنیم. با گذر از سوریان و روستاهای بَزم و مُنج به دوراهی خاکی پاسگاه محیط بانی رسیده و با طی سه کیلومتر و گذر از کنار پاسگاه، غار در فاصله پانصد متر چشمه ایی که قبل از غار قرار گرفته نمایان می‌شود.
ایرانیان باستان برای فلز آهن، که ابزارهای تولیدی و دفاعی خود را از آن می‌ساختند و دستیابی به آن هم چندان آسان نبود، ارزش گوهر (جواهر) را قائل بودند، به همین جهت به دلیل وجود سنگ آهن در این غار، آن را کان گوهر نامگذاری کردند. چنان که نام معدن باستانی آهنی را که نزدیک سیرجان قرار دارد، گُل و گوهر گذاشته اند.
دهانه غار با سی متر و ارتفاع بیست متر در رأس مثلث فرو افتاده ای قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح دریا دو هزار و سیصد متر می‌باشد. مثلثی متساوی الساقین، به قاعده حدود دویست متر و ارتفاع دویست متر که به شکل قالبی، یعنی عمود بر سطح دامنه کوه، فروافتاده و دور تا دور آن را یک دیوار صخرهای، با متوسط ارتفاع دوازده متر، احاطه کرده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تنگه غنیبی

دره ای در فاصله چهارده کیلومتری شمال غربی شهرستان سروستان از توابع استان فارس قرار دارد که به تنگه غنیبی شهرت دارد. این تنگه راه پر پیچ و خم بسیار زیبایی دارد که سروستان را به خرمه ارتباط می‌دهد. سر تا سر مسیر پر از درختان بادام و پسته کوهی می‌باشد. چشمه‌های متعددی نیز در این منطقه جوشان از زمین به بیرون می‌تراوند که از آن جمله می‌توان به چشمه سرخی، چشمه لاپسی، چشمه جاشیری و … اشاره کرد. در این محل کبک و آهو نیز مشاهده شده اند.
خرفخانه‌های تنگ غنیبی نیز در نزدیکی این تنگه، در کیلومتر ده جاده سروستان به خرامه در سمت چپ جاده در ارتفاعات واقع شده است. این اثر مربوط به دوره اشکانی-ساسانی می‌باشد.
خرفخانه‌های تنگ غنیبی در تاریخ بیست و هشتم شهریور ماه سال هزار و سیصد و هشتاد و شش با شماره ثبت نوزده هزار و هفتصد و سی و پنج به عنوان آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه گردشگری مهارلو

منطقه گردشگری مهارلو یکی از مناطق زیبای شهرستان سروستان است و در 45 کیلومتری شهر سروستان در استان فارس قرار دارد .
این منطقه دارای جاذبه‌های گردشگری و تاریخی چشمگیری است که می‌توان به چشمه آب گرم و چشمه معدنی مهارلو، آب چشمه چنار مهارلو، چشمه آب خونی، آب زنگی، آب محمد خالو، باغ حیدر، کوه زیره و آب بیدک اشاره کرد.
برگزاری برنامه‌های مفرح و شاد در منطقه تفرجگاهی ,غرفه عرضه محصولات تولیدی و فرهنگی، برنامه‌های ورزشی، برنامه‌های شعبده بازی در منطقه مهارلو و همچنین برنامه قایق سواری و اسب سواری در حاشیه دریاچه، لحظات خوش و مفرحی برای مسافران و گردشگران در ایام نوروز ایجاد می‌کند.
روستای مهارلو بهار و تابستانش معتدل است و زمستان سردی دارد.
این روستا در قدیم دشت گل هم نامیده شده و قدمتش از دوران صفوی است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو در شهرستان سروستان با وسعتی حدود 600 کیلومتر مربع در 15 کیلومتری شیراز مرکز استان فارس واقع شده و پناهگاهی برای حیات وحش و پرندگان محسوب می‌شد.
نام این دریاچه، از نام روستای مهارلو از توابع شهرستان سروستان گرفته شده که در مجاورت آن قرار گرفته است و بخش قدیمی روستای مهارلو در بخش ساحلی دریاچه واقع است.
نام‌های دیگر دریاچه مهارلو مهلو، مهلویه و ماهلویه، است, نام قدیمی آن جنکال، یا دریاچه نمک) است.
دریاچه مهارلو در یک فرونشست ناودیس مانند با روند شمال باختری - جنوب خاوری، شکل گرفته که گسل جوان و لرزه‎ای سروستان از آن می‎گذرد.
این دریاچه در جنوب شرقى شیراز قرار گرفته و توسط سه رودخانه نوبه‌اى خشک، سلطان‌آباد,حمزه و سروستان و همچنین روان آب هاى کوه‌هاى مجاور تغذیه مى‌شود.
رودخانه خشک از کوه‌هاى شمال غربى شیراز شروع شده و از مرکز شیراز مى‌گذرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه شیخ یوسف سروستانی

آرامگاه شیخ یوسف سروستانی ، مربوط به سدهٔ ۷ ه. ق. است،که در میدان اصلی شهرستان سروستان در استان فارس قرار دارد.
این بقعه شامل دوچهار طاقی باستون‌های سنگی است که با ظرافت تراشیده شده است. سنگ قبری مربوط به شیخ یوسف در وسط چهار طاق اصلی قرار دارد که بر روی آن نگاشته شده است: «توفی الشیخ یوسف بن یعقوب السروستانی سنه اثنین و ثمانین بعد ستمائه» و در پایان نیز تاریخ ۶۸۰ هجری ذکر شده است. سنگ قبر دیگری متصل به بقعه شیخ است که بر روی آن نام محمد بن حسن علی البیضاوی مورخ ۱۱ رمضان ۷۱۰ هجری نگاشته شده است.
آرامگاه شیخ یوسف سروستانی از لحاظ معماری به دوره ایلخانی بر می‌گردد و تزئینات بنا از تزئینات رایج آن دوران گرفته شده است.
در اقلیم پارس آمده است که این بقعه که محل زندگی و تدریس شیخ یوسف بن یعقوب بوده شامل دو چهار طاقی و چندین ستون سنگی و رومی‌هایی از سنگ تراش است.
معماری این بنا مانند معماری بناهای ساسانی می‌باشد و شیوه سنگ تراشی آن همانند خداینانه مسجد جامع عتیق شیراز است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاخ ساسانی سروستان

در 9 کیلومتری جنوبی غربی شهر سروستان از توابع استان فارس در میان دشتی وسیع و در مسیر روستای نظر آباد بنای تاریخی با نام کاخ ساسانی قرار دارد.
این بنای عظیم از سنگ و گچ ساخته شده و گنبدها، ایوانها، اطاقها و دهلیزهای متعددی دارد.در خصوص تاریخ ساخت کاخ سروستان نظرات متفاوتی وجود دارد، احتمالا این بنا از آثار بهرام گور یا بهرام پنجم ساسانی بوده که به وسیله "مهرنرسی" وزیر معروف او که صدارت یزدگرد اول و یزدگرد دوم را نیز عهده دار بوده ساخته شده است. این بنا که از باشکوه‌ترین کاخ‌های ساسانی است، جنبه تقدس هم داشته و شامل یک ایوان ورودی و گنبدی در مرکز و حیاط است، در این کاخ نسبت به بناهای دیگر این دوره از فن معماری و پلان پیچیده و کامل‌تری استفاده شده است. نمای اصلی بنا در ضلع شرقی قرار دارد که شامل یک ایوان مرکزی و دو ایوان کوچکتر در دو طرف است. ایوان مرکزی به تالار اصلی و پس از آن به چهار حیاط متصل می‌شود که فضای میانی بنا را تشکیل می‌دهند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]