سراب سیاه منصورآباد

سراب سیاه منصورآباد جاذبه ایست که در حدود 28 کیلومتری شمال غربی مصیری و در نزدیکی روستای سرآب سیاه منصورآباد رستم در استان فارس جای گرفته است.
از جاذبه‌های این منطقه چشمه‌سارهای جوشنده، امامزاده سید نورالدین (ع) و دریاچه‌ای که می‌توان در آن قایقرانی و شنا کرد و به ماهیگیری پرداخت هستند.
منصورآباد رستم یکی از تاریخی‌ترین مناطق ممسنی و رستم است، یک کتیبه تاریخی متعلق به ساسانی – پهلوی یا پارتی – پهلو در حاشیه دریاچه تاریخی سرآسیاب {سرآب سیاه منصورآباد} کشف شده است، این کتیبه در صخره‌های تکیه دریاچه سرآسیاب واقع در منطقه دهنو –شهرستان رستم در مورخه 4/7/1392توسط آقای رضا دهقان فرزند حسین ساکن دهنو مرکزی یافته شد.
چشمه سارها و تالاب زیبای سرآب سیاه در فاصله ۲۸کیلومتری شهر مصیری مرکز شهرستان رستم در استان فارس قرار دارند, برای رفتن به این منطقه طبیعی بایئ در مسیر بابا میدان-گچساران حرکت نمود و پس از طی کردن ۱۵کیلومتر از مبدا بابامیدان، با وارد شدن به جاده فرعی منشعب از دوراهی دهنو و گذشتن از روستاهای دهنو مقیمی ،شهرک دهنو ،دهنو مرکزی ،کرم آباد ،سفلی و علیا به روستای تاریخی و زیبای سرآب سیاه رستم میتوان رسید .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سرچشمه تنگ گجستان

سرچشمه تنگ گجستان در بخش سورنا در پشت‌کوه شهرستان رستم قرار گرفته است و از زیباترین مناطق گردشگری استان فارس است.
تنگ گجستان در منطقه پشتکوه رستم قرار دارد و برای رسیدن به آن باید از روستای کوپن به سمت شمال حدود ۴۰کیلومتر مسیر آسفالته را طی نمود .
تنگه گجستان محلی است که در سال ۱۳۴۲ خورشیدی عشایر ممسنی و بویراحمد باتکیه بر روحیه شجاعت و سلحشوری خود قوای نظامی حکومت پهلوی را شکست داده و تاریخ ساز شدند .
این تنگه دارای آب و هوای سردسیری است و بسیار سر سبز است و دارای درختان گردو ،انگور ،انار ,بلوط و بنه است و چشمه‌های متعددی از دل زمین در این منطقه می‌جوشد که آب آنها بسیار خنک و گوارا است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سنگ‌نگاره کورانگون

سنگ‌نگاره کورانگون نقش برجسته ای است در شهرستان رستم از توابع استان فارس که در نزدیکی روستای سه‌تلان، دهستان فهلیان در نزدیکی نورآباد ممسنی روی یکی از کوه‌ها به نام کوه کورنگون و به ارتفاع تقریبی 100 متر، قرار دارد.این بنا اثری عیلامی از هزاره سوم قبل از میلاد است.
نقش‌برجسته‌ی کورنگون در سال 1300 خورشیدی توسط «بارون افن هم» پیدا شد و در سال 1303خورشیدی «پروفسور ارنست هرتسفلد آلمانی»، کاوش‌های باستان‌شناسی را بر رویش انجام داد. قدمت تاریخی این سنگ‌نگاره به 2400 پیش از میلاد مسیح می‌رسد.
این سنگ‌نگاره در لبه پرتگاهی عمیق و در حاشیه رود بزرگ فهلیان تراشیده شده و احتمال می‌رود متعلق به گودِئا شاه عیلامی باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]