شهر ایج

شهر ایج ، شهری در جنوب شرقی استان فارس می‌باشد که در فاصله دویست و ده کیلومتری شهر شیراز در شهرستان داراب واقع شده است.
نام این شهر در اصل ایگ بوده که در فارسی باستان معادل قلعه و بارو می‌باشد. علامه دهخدا در خصوص ایگ به نقل از فارسنامه ناصری این طور نوشته:
ای جدر اصل ایگ بود بعد از تصرف اعراب او را ایج گفتند. درقدیم شهری معتبر بود و چندین صد سال پای تخت ملوک شبان کاره بود. میانهٔ مشرق و جنوب اصطهبانات به مسافت چهار فرسنگ است.
از لحاط تاریخ باستان نیز این منطقه دارای پیشینه تمدنی می‌باشد. به طوری که در کاوش‌‌های باستان شناسی، سرستون‌هایی شبیه به تخت جمشید در حوالی این شهر کشف شده‌است.
در دوران پس از اسلام نیز این منطقه دارای فراز و نشیب‌های زیادی بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه نارنجستان

مجموعه قلعه نارنجستان در شهرستان داراب در استان فارس شامل تپه ای ساسانی و بقایای قلعه ای مربوط به قرون میانی اسلامی در شمال تپه و همچنین بقایای مسجدی شبستانی از قرون میانی اسلامی در فاصله پنجاه متری شمال قلعه می‌باشد. تپه تقریبا مدور و با قطر شصت متر در جنوب مجموعه واقع شده است و ارتفاع آن نسبت به سطح زمین‌های اطراف چهار و نیم متر می‌باشد.
متاسفانه بخش زیادی از جنوب این تپه طی سال‌های اخیر توسط ماشین‌های مکانیزه، با هدف تسطیح، خاکبر داری و برشی به ارتفاع چهار متر در جنوب تپه ایجاد شده که در آن لایه‌های باستانی قابل مشاهده می‌باشد. همچنین بقای معماری بخش ورودی یک بنای حاکم نشین معروف به قلعه نارنجستان که نارنج قلعه هم نامیده می‌شود در بخش شمالی تپه وجود دارد که امروزه دروازه ورودی و قسمتی از بنا به جا مانده اما بقیه بنا فرو ریخته و به صورت پشته ای در شمال تپه مشاهده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

طاق کیومرث

طاق کیومرث یا چهارطاق در منطقه دوبرجی فرگ شهرستان داراب یکی از مناطق تاریخی این منطقه و استان فارس محسوب می‌شود که قدمت آن احتمالاً به دوره ساسانیان بر می‌گردد. گویا این قصر را پسر اسفندیار ساخته و به کیومرث شهرت یافته است، چون معماری هایی که در این بناها به کار رفته، مشابه کارهایی است که از سلاطین یا بزرگان ساسانی در مناطق دیگر از جمله : کاخ بهران در شمال شهر داراب و کاخ ساسانیان در منطقه سروستان باقی مانده است.
همچنین از کاخ‌های مهم باقی مانده از ساسانیان و معماری آن بر اساس معماری طاق دیسی و دوره ساسانی می‌باشد که در آن از مصالحی مانند گل و گچ و سنگ لاشه استفاده شده است. در این کاخ تزئینات ساده ای به کار برده اند که هنر اوایل دوره ساسانی می‌باشد و مشابه آن در مناطق دیگر مانند فیروزآباد، سروستان و بوشهر می‌توان یافت .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه سیدعلاءالدین حسین ( پیر مراد )

آرامگاه سید علاء الدین حسین که به پیر مراد معروف است در فاصله پنج کیلومتری جنوب غربی شهر داراب و در کنار راه آسفالته قدیم داراب به شیراز در استان فارس واقع شده است. این آرامگاه زیارتگاه مردم مومن و مشتاق می‌باشد.
سید علاء الدین حسین (ع) از فرزند زاده‌های امام علی نقی (ع) می‌باشد . در کتاب (عقول عشره) شرح احوال آن حضرت نوشته شده است. گنبد و گلدسته‌های پیرمراد تا به امروز دوبار باز سازی شده است، ساختمان قدیمی که از گل و خشت ساخته شده بود در سال هزار و سیصد و چهل و یک هجری قمری مرمت و در دو سال بعد نیز گنبد و گلدسته‌های آن نیز ساخته و پرداخته شد.
بار دوم در سال هزار و سیصد و چهل و شش، بازسازی ساختمان و گنبد جدید آن شروع گردید و در اطراف آن مهمانسرا جهت اقامت زائران تعبیه شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

نقش برجسته شاپور

در استان فارس و در چهار کیلومتری جنوب شهر داراب در دامنه کوهی به نام پهنا، نقش برجسته شاپور از دوران ساسانیان وجود دارد که بیانگر پیروزی شاپور اول بر امپراتوران روم می‌باشد. در این نقش شاپور سوار بر اسب در وسط سنگ نگاره تمام رخ مشاهده می‌شود و سه امپراتور رومی در جلوی او قرار دارند. این نگاره در بالای چشمه آب و برکه ای پر از نی ساخته شده است.
طول این نگاره نه متر و ده سانتیمتر و عرض آن پنج متر و چهل سانتیمتر می‌باشد. شاپور اول هنگام پیروزی بر قیصر والرین حدود شصت و سه سال سن داشته است. این نگاره بلافاصله پس از پیروزی کنده شده است. در این نگاره شاپور تاج همیشگی خود را ندارد و تاجی شبیه تاج پدرش اردشیر اول بر سر گذاشته است.
دست چپ شاه بر سر والرین بوده و در دست راستش چیزی مسطح و چهارگوش دارد. اسب به زیبایی تمام توسط هنرمند حجاری شده است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آتشکده آذرجو

آتشکده آذرجو یکی از آتشکده‌‌های شهر داراب در استان فارس می باشد که در ده کیلومتری غرب شهر دارابگرد به به شیوه چهارتاقی با گنبدی گرد می باشد که سقف اصلی آن ویران شده‌است. در برابر این آتشکده، کوه بلندی به نام "حفر سیاه" و چشمه‌ای طبیعی و بزرگ به نام "اغلان‌قز" قرار دارد. بنا به روایت مروج الذهب مسعودی این آتشکده به دستور اشو زرتشت ساخته شده است. زرتشت به یستاف شاه دستور داد تا آتش مقدس جمشید را بیابد و یستاف شاه آن را در خوارزم یافت و به دارابگرد آورد و در آنجا آتشکده ای بنا نمود و آتش مقدس را در آن نگه داری کرد، سپس شهر خرم دارابگرد را بنا نمود. از سال سیصد و سی و دو هجری قمری نام آن به آتشکده آذرجو تغییر کرد.
این آتشکده همانند همه چهارتاقی‌‌های روزگار ساسانی، دارای پلانی مربعی است. این سازه تاریخی خاموش از لاشه سنگ با ملاط گچ دست کوب بنا شده است. بدنه داخل اثر، گچ‌اندود بوده که پهنای لایه‌‌های گچی آن پنج سانتیمتر می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع داراب

مسجد جامع داراب مسجدی در شهرستان داراب از توابع استان فارس که سبک بناهای دوره سلجوقیان معماری شده است. این مسجد که در مرکز شهر داراب و محله بازار قرار دارد ، در اواخر دوره سلجوقی در 380متر مربع بنا گذاشته شده است و در اوایل عصر صفویه و سلطنت شاه طهماسب اول ( 984-930 هجری شمسی ) مورد بازسازی و مرمت قرار می‌گیرد ، به همین دلیل معماری آن متاثر از بناهای قبل از صفویه ، از جمله عمارت آجری عصر سلجوقی است. ساختار کلی مسجد شامل ساختمان اصلی در وسط و چهار مناره تنومند در چهار گوشه که بسیار شبیه به عمارت خدای خانه مسجد جامع عتیق شیراز ( از بناهای قرون اولیه هجری قمری ) است و همچنین شباهت این دو مسجد با یکی از عمارت‌های تاریخی سرزمینی هندوستان به نام آرامگاه اعتماد الدوله ترهانی در آگرای هند می‌باشد. این تشابه‌ها بیانگر معماری ایران بر هندوستان در سده‌های گذشته می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای نوایگان داراب

روستای نوایگان روستای کوهستانی و زیبا با ارتفع 1618متر از سطح دریا و در ۴۷ کیلومتری شرق شهرستان داراب از توابع استان فارس می‌باشد که در دره ای وسط کوه‌های بلند قرار گرفته است. نوایگان که به نوکان ، نودایجان ، نوایگان نیز معروف می‌باشد ، دارای قدمتی ۱8۰۰ ساله است ( پیش از دوران پیامبراسلام ( ص ) ) و منازل روستای نوایگان در شیب کوهستان به گونه ای بنا شده اند که پشت بام خانه پایینی ، حیاط منزل بالایی محسوب می‌شود یعنی درست به مانند ماسوله ، که به عقیده برخی روستای نوایگان حتی زیباتر از ماسوله می‌باشد. در یک سوی دره ، منازل و در سوی دیگر ، باغ‌های متراکم و زیبا ، طبیعت این روستا را چشم نواز کرده‌‎اند. ۲ قنات روستای نوایگان وظیفه تأمین آب و آبیاری باغ‌ها را بر عهده دارند.
آب و هوای این روستا در فصل‌های سرد ، سرد است و در فصل‌های گرم سال ، معتدل است. جالب است که بدانید به دلیل آب و هوای این روستا که در نوع خود کم نظیر است ، درختانی چون نخل و لیموترش ، که مخصوص منطقه گرم هستند ، در این منطقه وجود دارند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

شهر باستانی دارابگرد

آدرس : شهر باستانی دارابگرد در استان فارس ، 6 کیلومتری جنوب غرب شهر داراب ، در کنار جاده جدید داراب – شیراز واقع شده است.
از جمله قدیمی‌ترین شهرهای ایران باستان ، که نخستین پایتخت سلسله ساسانیان نیز بوده است ، در ۶کیلومتری شهرفعلی داراب ، با نام " شهر باستانی دارابگرد " می‌باشد. قدمت این شهر را مربوط به دوره هخامنشیان می‌دانند ( بیش از 2500 سال ) . شهر داربگرد که درمیان دشت وسیع و حاصلخیز هشیوار بنا گذاشته شده است ، به دلیل شرایط امنیتی آن زمان واهمیت شهر به صورت مدور بنا گردیده است و از این جهت در ردیف اولین شهرهای مدور داخل فلات ایران محسوب می‌گردد. لازم به توضیح است که دارابگرد به عنوان یکی از پنج شهرستان ایالت پارس در ایران قدیم ، به شمار می‌رفته است.
دارابگرد که به داراگرد و دارابجرد نیز معروف می‌باشد ، به معنی شهر داریوش است. درست است که دارابگرد ، تنها شهر بنا شده به دست داریوش هخامنشی نمی‌باشد
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار مظفر سهلک

غار مظفر سهلک ، از جمله زیباترین غارهای آبی استان فارس در 180کیلومتری شرق شهر داراب و در منطقه تنگه سهلک از توابع کوهستانی داراب واقع گردیده است .
در سال 1372 توسط یک تیم 33 نفره از کوهنوردان گروه کوهنوردی فتح داراب این غار که دهانه آن برای اهالی منطقه شناخته شده بود و حرف و حدیث هایی پیرامون آن بود ،به طور کامل کشف گردید .
غار مظفر 330متر عمق دارد و از یک دهلیر اصلی و چندین دهلیز منشعب تشکیل شده است و چندین آبشار و حوضچه زیبا و مجموعه ای از استالاگمیت‌ها و استالاکتیت‌های بی نظیر در اندازه‌ها و طرح‌های مختلف زیبایی این غار را تکمیل کرده است .
برای رسیدن به ورودی غار مظفر سهلک کوهنوردان بعد از رسیدن به بخش رستاق در65 کیلومتری جاده داراب به بندرعباس از طریق گردنه گدار پنبه عازم دشت سلطان آباد ،روستای گورخر و نهایتاً دهکده کوچک سهلک می‌شوند و از این روستا در مسیر دره سهلک با دو ساعت راهپیمایی امکان رسیدن به دهانه غار وجود دارد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]