دروازه پیر شیب

دروازه پیر شیب در داخل شهر جهرم در استان فارس قرار دارد که از آثار دوره قاجاریه می‌باشد.
این اثر دارای دالانی با سقف گنبدی می‌باشد که عرقچین و مقرنس‌کاری، پوشش درونی آن را شامل می‌شود. ارتفاع گنبد تا کف پنج متر است و بالای این دروازه کتیبه‌ای تعبیه شده که تاریخ هزار و دویست و شصت و هشت قمری روی آن حک شده‌است.
در بدنه دیوار این دروارزه شش کتیبه وجود دارد. همچنین سکویی در دو طرف این دروازه به عرض چهار و نیم متر و با ارتفاع یک متر تعبیه شده است.
از جمله تزئینات این دروازه می‌توان به کاربندی‌های داخل سقف آن اشاره کرد. در سمت چپ این دروازه دو دریچه مشبک‌کاری شده وجود دارد که آن را از قبرستان و مسجد پیر شبیب جدا کرده است. عمده مصالح به کار رفته در این بنا، لاشه سنگ با ملاط گچ است.
در سمت راست این اثر نیز دو فضای چلیپا شکلی وجود دارد که به امامزاده پیر شبیب شهرت دارد. پوشش این فضا به صورت گنبدی شکل می‌باشد.
در گذشته این مکان قبرستان بوده و به دلیل مدفون بودن یکی از امام زادگان به نام پیر شبیب به این نام شناخته می‌شود.
در این بنا، تعداد سی و نه سنگ قبر و کتیبه وجود دارد که روی اکثر آن‌ها تاریخ قمری حک شده است.
این دروازه دارای دو درب چوبی بزرگ و طاق می‌باشد که در یک طرف آن یک ایوان تعبیه شده که روی دیوارهای آن نقوش و نوشته‌هایی وجود دارد و طرف دیگر محل دفن امامزاده پیر شبیب است.
دروازه ...مشاهده کامل متن پیر شبیب در سال هزار و سیصد و هشتاد و یک توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره شش هزار و هفتصد و هشتاد و هفت در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

Add comment

عکس خوانده نمی شود