منطقه شکار ممنوع بصیران

منطقه شکارممنوع بصیران در قسمتی از شهرستان اقلید در استان فارس محصور است. این منطقه با مساحتی حدود صد و پنجاه هزار هکتار در چهار کیلومتری جنوب شهر آباده واقع شده است. منطقه شکارممنوع بصیران به دلیل گونه‌های نادر گیاهی و جانوری مورد حفاظت قرار گرفته و یکی از ارزشمندترین زیستگاه‌های حیات وحش ایران و استان فارس محسوب می‌شود.
این منطقه از تاریخ پانزدهم اسفند ماه سال هزار و سیصد و هفتاد و هشت به مدت پنج سال منطقه شکار ممنوع اعلام شده بود.
پوشش گیاهی این منطقه را درمنه، انواع گون، خار شتر، کما، علف مار، گلرنگ، تاتوره، میخک، فرفیون، لاله واژگون، شاه تره، کلاغک، پنیرک، لاله، بنفشه و اسپند شامل می‌شوند و همچنین حیواناتی همچون : کل وبز، قوچ ومیش، روباه، آهو، پلنگ، گرگ، خرگوش، تشی، کفتار، شغال و پرندگان منطقه شامل: کبک، تیهو، دلیجه، سارگپه معمولی، بحری، بلدرچین، طرقه، چکاوک، دم جنبانک ابلق و سنقر گندمزار، انواع پرندگان مهاجر نظیر درنا، اردک و انواع مرغابی سانان در این منطقه زیست می‌کنند.
شهرستان اقلید مساحتی حدود هفت هزار و دویست و پنج کیلومتر مربع را شامل می‌شود. ارتفاع متوسط این شهرتان از سطح دریا دو هزار و دویست تا دو هزار و سیصد متر می‌باشد و دارای زمستان هایی سرد و تابستان هایی معتدل است و از نظر کلی دارای آب و هوای استپی می‌باشد.
کوهستان‌های اقلید،رشته کوه‌های زاگرس و بلندترین آن کوه ...مشاهده کامل متن بل به ارتفاع سه هزار و نهصد و چهل و شش متر که تقریبا در وسط منطقه شکار ممنوع بصیران قرار گرفته است را شامل می‌شود. برداشت کتیرا از حدود صد سال پیش در منطقه انجام می‌گرفته، افراد بومی در گروه‌‌های حداکثر دوازده نفری به برداشت کتیرا اقدام و یکی از مشاغل فصلی اهالی بومی بوده است که بعد از انقلاب به دلیل رکود در بازار کتیرا و مقرون به صرفه نبودن تقریباً منسوخ گردیده است.
آمار آب و هوا از ایستگاه هواشناسی شهر اقلید در کنار منطقه شکار ممنوع بصیران و در زون ضربه گیر پیشنهادی قرار گرفته (ارتفاع 2350 متر از سطح دریا) استخراج گردید. میانگین میزان بارندگی در یک دوره سی و سه ساله حدود نود و سه و سه دهم میلی متر یعنی در سی و سه سال اخیر حدود ده متر بارندگی در منطقه باریده است.
بیشترین قسمت منطقه شکار ممنوع بصیران کوهستانی و میزان متوسط بارندگی بیشتر از مقدار فوق و اکثرا به صورت برف و منشا ابرها بیشتر دریای مدیترانه و جهت آن از شمال غربی منطقه به جنوب شرقی و در بعضی از سال‌ها در تابستان رگبارهایی وجود دارد که منشا آن اقیانوس هند می‌باشد.
میانگین روزهای یخبندان در طول سال هشتاد و نه روز و میانگین حداکثر درجه حرارت در طول سال بیست و یک و نیم درجه سانتیگراد و میانگین حداقل درجه حرارت حدود سه درجه سانتی گراد می‌باشد.
بطور میانگین در طول سال صد و شصت و شش روز باد با سرعت بیش ازدو متر بر ثانیه وجود دارد که با رسم گلباد جهت اکثر بادها شمال غربی ـ جنوب شرقی می‌باشد که جای تامل و مطالعه جهت احداث نیروگاه بادی و تولید انرژی پاک می‌باشد. میانگین حداکثر رطوبت نسبی حدود شصت و دو درصد و میانگین حداقل رطوبت نسبی حدود نه درصد می‌باشد. در ارتفاعات حدود هفت ماه از سال پوشش برفی وجود دارد.

Add comment

عکس خوانده نمی شود