مسجد جامع اقلید

مسجد جامع اقلید در استان فارس و در جنوب شهرستان آباده در شهر اقلید قرار دارد که بنایی خشت و گلی می‌باشد و به صورت مستمر بازسازی شده است. ساختمان مسجد ظاهرا از اهمیت معماری و هنری زیادی بر خوردار نیست، اما کتیبه ای چوبین بر سردر مسجد نصب شده که بر اساس مفاد آن، مسجد در ماه ربیع الاول سال هشتصد و چهل و نه هجری قمری توسط عبدالعزیز بن احمد احداث شده است. به گفته بزرگترهای اقلیدی این کتیبه پیش از این در دیواره مسجد نصب بوده و هم اکنون در سر در ورودی مسجد جای گرفته است. همچنین منبر منبتی در این مسجد وجود دارد که قدمت آن به سال هزار و هشت هجری قمری بر میگردد.
مسجد جامع اقلید یکی از مساجد قدیمی ایران می‌باشد که از گذشته‌های دور مکانی مقدس بوده و یکی از شاخصه‌های هویت مذهبی این شهر به شمار می‌آید.
این مسجد علاوه بر عظمت معنوی، با دو نهر جاری از دو چشمه متفاوت، ابهت طبیعی ویژه را در برگرفته است.
مسجد جامع اقلید علاوه بر قدمت هزار ساله و معماری زیبای اسلامی ، یادمانهای هنری و تاریخی ارزشمندی را در خود نگه داشته است.
منبر مسجد جامع که به لحاظ هنری از ویژگی‌های خاصی برخوردار می‌باشد یکی از میراث با ارزش اقلید است که با ارتفاع دو متر و منبت کاری‌های بسیار نفیس بر روی چوب گردو ساخته شده است. این منبر اثر بی بدیل محمد بن عقیل اقلیدی، هنرمند توانای این خطه است که با توجه به ارزش هنری و تاریخی آن، باید این اثر برای آیندگان ...مشاهده کامل متن حفظ و نگهداری شود. نمونه این منبر در یکی از مسجدهای اصفهان وجود دارد که بر اساس مدارک موجود سازنده این دو منبر یک هنرمند است. همچنین کتیبه مسجد جامع اقلید یکی دیگر از آثار با ارزش فرهنگی است که در سر در بیرونی مسجد نصب شده و هیچگونه حفاظی بر روی آن تعبیه نشده است. این آثار ارزشمند که می‌توان گفت به حال خود رها شده اند، جهت مانایی و پایداری برای گویایی هویت فرهنگی و مذهبی شهرستان به نگاه ویژه مسوولان نیاز دارند.

Add comment

عکس خوانده نمی شود