چشمه بالنگان حاجی آباد

چشمه بالنگان یکی از چشمه‌های شهرستان اقلید در استان فارس می‌باشد. این چشمه که یکی از سرچشمه‌های رود کر است در نزدیکی روستاهای حاجی‌آباد و آسپاس از بخش سده اقلید واقع است.
چشمه بالنگان که از بن کوه بلندی به جوشش می‌آید به طرف سد ملاصدرا راهی می‌شود و از آنجا به طرف سد درودزن و سر انجام به دریاچه طشک سر ریز می‌شود.
در سالهای اخیر به دلیل بارش کم، آبدهی این چشمه هم کم شده ولی هنوز مقداری بسیار زیاد آب را به دشت و به طرف سد راهی می‌کند.
اطراف این چشمه درختان بید و در میان این درختان آبگیری عمیق وجود دارد که از کف این آبگیر چشمه‌های زیادی را در حال فوران می‌توان دید، که این فوران آب در کف آبگیر منظره بدیعی را به وجود آورده‌است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه شکار ممنوع بصیران

منطقه شکارممنوع بصیران در قسمتی از شهرستان اقلید در استان فارس محصور است. این منطقه با مساحتی حدود صد و پنجاه هزار هکتار در چهار کیلومتری جنوب شهر آباده واقع شده است. منطقه شکارممنوع بصیران به دلیل گونه‌های نادر گیاهی و جانوری مورد حفاظت قرار گرفته و یکی از ارزشمندترین زیستگاه‌های حیات وحش ایران و استان فارس محسوب می‌شود.
این منطقه از تاریخ پانزدهم اسفند ماه سال هزار و سیصد و هفتاد و هشت به مدت پنج سال منطقه شکار ممنوع اعلام شده بود.
پوشش گیاهی این منطقه را درمنه، انواع گون، خار شتر، کما، علف مار، گلرنگ، تاتوره، میخک، فرفیون، لاله واژگون، شاه تره، کلاغک، پنیرک، لاله، بنفشه و اسپند شامل می‌شوند و همچنین حیواناتی همچون : کل وبز، قوچ ومیش، روباه، آهو، پلنگ، گرگ، خرگوش، تشی، کفتار، شغال و پرندگان منطقه شامل: کبک، تیهو، دلیجه، سارگپه معمولی، بحری، بلدرچین، طرقه، چکاوک، دم جنبانک ابلق و سنقر گندمزار، انواع پرندگان مهاجر نظیر درنا، اردک و انواع مرغابی سانان در این منطقه زیست می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تنگه براق

تنگه براق در شمال روستایى به همین نام در منطقهٔ کامفیروز، تقریباً روبروى آبشار مارگون شهرستان اقلید از توابع استان فارس قرار دارد. این تنگ، محل عبور یکى از شاخه‌هاى اصلى آب سد درودزن است. این رودخانه دیواره کوه را بریده و شکافی با دیواره‌هایی عمودی به پهنای چهل متر و در حدود صد متر بلندی درکوه بوجود آورده‌است. تنگ براق یکی از تنگه‌های متعدد استان فارس است که به دلیل کارستی بودن منطقه دارای آب فراوان در میان لایه‌های آهکی ارتفاعات اطراف است.
این امر موجب نمناک بودن اغلب بخش‌های دیواره‌ها و سرازیر شدن آب به میان تنگه است و محیط زیبا و فرحبخشی را پدید آورده‌است. در قسمت بالای تنگ، بر روی کوه کتیبه ای به خط پهلوی حجاری شده است. ابعاد کتیبه 1.40 × 1 متر و مشتمل بر 16 سطر است که هر سطر آن 90 سانتی متر طول دارد. نبشته پهلوی ساسانی موجود در تنگ براقی در فاصله 207 کیلومتری شمال غربی پاسارگاد قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع اقلید

مسجد جامع اقلید در استان فارس و در جنوب شهرستان آباده در شهر اقلید قرار دارد که بنایی خشت و گلی می‌باشد و به صورت مستمر بازسازی شده است. ساختمان مسجد ظاهرا از اهمیت معماری و هنری زیادی بر خوردار نیست، اما کتیبه ای چوبین بر سردر مسجد نصب شده که بر اساس مفاد آن، مسجد در ماه ربیع الاول سال هشتصد و چهل و نه هجری قمری توسط عبدالعزیز بن احمد احداث شده است. به گفته بزرگترهای اقلیدی این کتیبه پیش از این در دیواره مسجد نصب بوده و هم اکنون در سر در ورودی مسجد جای گرفته است. همچنین منبر منبتی در این مسجد وجود دارد که قدمت آن به سال هزار و هشت هجری قمری بر میگردد.
مسجد جامع اقلید یکی از مساجد قدیمی ایران می‌باشد که از گذشته‌های دور مکانی مقدس بوده و یکی از شاخصه‌های هویت مذهبی این شهر به شمار می‌آید.
این مسجد علاوه بر عظمت معنوی، با دو نهر جاری از دو چشمه متفاوت، ابهت طبیعی ویژه را در برگرفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دریاچه کافتر

دریاچه کافتر با مساحتی در حدود 48 کیلومترمربع، در جنوب شرقی شهرستان اقلید در استان فارس واقع شده است.
این دریاچه از زیستگاه‌های بسیار ارزشمند پرندگان مهاجر محسوب می‌شود.
اگرچه این دریاچه یکی از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعی استان می‌باشد، اما هیچ‌گونه حفاظت جدی از آن صورت نگرفته است.
این دریاچه در 70کیلومتری جنوب اقلید فارس و در ارتفاع 2300 متری از سطح دریا قرار دارد و طول آن در حدود 24 کیلومتر و عرض آن 6 کیلو متر می‌باشد و یکی از دریاچه‌های آب شیرین استان فارس می‌بود و از زیستگاه‌های بسیار ارزشمند پرندگان مهاجر محسوب می‌شد . .
اطراف این دریاچه با چشم انداز زیبا و پهناور وهمچنین چمنزارهای وسیعی محلی برای چرا دام‌ها در فصل بهار و تابستان و همچین کوچ عشایر قشقایی می‌باشد.
وجود چشمه‌های فراوان با آبهای گوارا که سرچشمه بیشتر آنها دامنه‌های کوههای اطراف می‌باشد از دیگر ویژگیهای طبیعی این منطقه است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کتیبه و حوضچه دختر گبر

کتیبه و حوضچه دختر گبر یادمانی از عهد ساسانی و یکی از جاذبه‌های دیدنی شهرستان اقلید در استان فارس است. . در مرکز شهر اقلید به چند تپه بر میخوریم . در پای تپه دوم امامزاده ای با گورستانی بزرگ قرار دارد. در نیمه‌های این تپه در صخره سنگی، حوضی تراشیده شده است که در نمای جلوی آن در قابی 160*56 سانتیمتری نبشته ای در 21 سطر عمودی حک شده است. این اثر به لحاظ اهمیت تاریخی آن به شناسنامه اقلید نیز معروف می‌باشد و سند هویتی آن محصوب می‌شود که این مهم گواهی بر قدمت تاریخی این شهرستان دارد.
حوضچه دختر گبر در مرکز شهر اقلید و بر دامنه تپه سنگی قلات و درسینه کوهی ازدل سنگ فضایی دوپله ای تراشیده است که دروسط گودالی به ارتفاع 30 سانتی متر حفرشده است که مشهور به دختر گبر است. حوض دختر گبر دارای سه پله، یک حوض با عمق کم و کتیبه ای به خط پهلوی ساسانی به طول دو متر و عرض ۸۸ سانتی متر می‌باشد. این اثر تاریخی در باورها و اعتقادات مردم این منطقه بسیار ارزشمند و مبارک است و برخی افراد اعتقادات خاصی به آن دارند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه رسول الله

چشمه محمد رسول الله یا چشمه رسول الله ، از جاذبه‌های دیدنی شهرستان اقلید در استان فارس است که این چشمه در ضلع جنوب غربی و در کنار مزارع و زراعت‌های شهر اقلید واقع شده است.
چشمه رسول الله درجنوب غربی شهر اقلید و درفاصله 5 کیلومتری آن قراردارد. از زیر یک تپه سنگی ، آب زلالی می‌جوشد که تفرجگاه محمد رسول الله را پدید آورده است و بر بلندای این تفرجگاه سنگ دُل دُل قرارداشته که نوعی نیایشگاه بوده است.
این چشمه که از زیر یک تپه سنگی وخاکی می‌جوشد پس از ورود به یک حوضچه از طریق نهری کوچک باغهای اطراف را آبیاری می‌کند .نام قدیمی این چشمه رودخانه شکاب بوده که طی 100 سال گذشته به چشمه محمد رسول الله (ص) مشهورشده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]