انجیرستان

شهرستان استهبان در استان فارس دارای بیست و سه هزار هکتار انجیرستان می‌باشد که حدود هجده هزار هکتار آن بارور و بقیه نهالند. در این شهرستان در فصول بارندگی با میانیگن بارش سیصد و پنجاه میلی لیتر، نزدیک به هفده هزار تن انجیر تولید می‌شود.
این سطح وسیع باعث شده از انجیرستان‌های این شهر به عنوان بزرگترین انجیرستان دیم جهان عنوان شود. اما طی چند سال گذشته وضعیت این انجیرستان‌ها به دلیل خشکسالی آنقدر نگران کننده شده که معیشت مردم در این شهرستان نیز به مخاطره انداخته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه معزی

خانه معزی یکی از سالمترین و کهن‌ترین خانه‌های تاریخی شرق استان فارس می‌باشد. این خانه تاریخی در شهرستان استهبان واقع شده است که بر طبق گفته کارشناسان از قدیمی‌ترین خانه‌های تاریخی کشور می‌باشد که قدمت آن به دوران زندیه و افشاریه بر می‌گردد.
ورودی این بنا در ضلع شمالی قرار دارد که از طریق یک دالان به حیاط مستطیل شکلی که یک حوض سنگی زیبا در وسط آن قرار گرفته مرتبط می‌شود. در ضلع شمالی حیاط، شاه نشین زیبایی به سبک بناهای دوره زندیه و اتاقی که به تالار آینه شهرت دارد خودنمایی می‌کند.
بدنه اتاق با آیینه کاری‌های بسیار زیبایی تزئین شده و سقف کاذب آن نیز مزین به نقاشی‌های زیبا و متنوعی می‌باشد. ارسی‌های اطاق دارای ستون هایی می‌باشد که قدمت عکس‌های موجود در این ستون‌ها به حدود صد سال می‌رسد، این عکس‌ها خود نیز یک یادگار تاریخی به شمار می‌آید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار استهبان

آبشار استهبان یکی از زیباترین آبشارهای شهرستان استهبان در استان فارس است و در سمت جنوبی استهبان در حاشیه بلوار قرار دارد.
مسافرانی که راهی طولانی در پیش دارند و عازم سیرجان، بندرعباس، کرمان و زاهدان هستند مدتی در این منطقه توقف نموده و استراحت می‌کنند
در سال 1335 خورشیدی این آبشار به همت حقیقت بخشدار آن زمان استهبان و به معماری حاج حسین بنا (معمارپور) و سنگ تراشی حاج احمد علی دژ ساخته شده است.
آبشار دارای شانزده پله است که با ریزش مداوم آبی زلال و گوارا که از چشمه‌های کوههای استهبان جاری می‌شود.
در اصل آب این آبشار از یک رشته قنات دارای چندین حلقه چاه بسیار عمیق که در دامنه کوه‌های مرتفع جنوبی این شهرستان حفر شده تامین می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه قهری

چشمه قهری در دره‌ای در حاشیه شهر استهبان ودر فاصله حدود 170 کیلومتری از مرکز استان فارس واقع شده است ,این چشمه پرآب با عبور از دره‌های پرپیچ و خم ، باصفا و آب‌رسانی به باغ‌های موجود ، درمسیر دره مناظری منحصر به فرد را بوجود آورده، در مسیر عبور این چشمه همچنین آثار بسیاری از آسیاب‌های قدیمی قابل مشاهده است این آسیاب‌ها نیز از ارزش تاریخی برخوردار هستند.
این چشمه به عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی مهم استان استهبان است
طبق گفته‌ها این چشمه را فردی به نام گرگین میلاد یکی از پادشاهان سلسله کیانیان حفاری کرده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]