مدرسه سعیدیه

در سال هزار و هشتاد و پنج هجری قمری همزمان با دوران صفویه، شخصی خیر بنام حاج سعید اقدام به ساخت مدرسه ای بنام مدرسه سعیدیه در مرکز شهر ارسنجان در استان فارس جهت علم آموزی طلاب علوم دینی کرد که از آن زمان تا به امروز فعال بوده و طلاب زیادی در این حوزه علیمه در محضر اساتید بزرگ علوم دینی به کسب علوم و معارف اسلامی پرداخته اند .
مرحوم واقف در راستای تعیین مخارج روزانه و رفع حوائج طلاب و مدرسین مدرسه مذکور اقدام به وقف رقباتی از جمله سه دانگ مشاع از مزرعه علی آباد سید، سه دانگ مشاع از مزرعه صالح آباد و دو دانگ مشاع از مزارع مالنجان، محمدآباد و جمال آباد ارسنجان و نیز رقباتی در شهر ارسنجان نموده که سالانه عواید آنها جهت اجرای نیات خیر واقف هزینه می‌گردد.
یازده پلاک از هفده پلاک موجود در این موقوفه دارای سند مالکیت و کلیه پلاک‌ها بنام وقف ثبت شده است. نوع رقبات شامل آب، زمین مزروعی، اراضی مسکونی، تجاری، اداری و غیره می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

ایوان قدمگاه

ایوان قدمگاه اثری به جا مانده از دوران هخامنشیان در شهرستان ارسنجان از توابع استان فارس می‌باشد که برخی آن را چاشتخوار نیز می‌نامند. وجود دو روستای کورش آباد و چاشتخوار در نزدیکی آن موید این نظریه می‌باشد که وطن اولیه هخامنشیان آنجا بوده است.
این بنا بر کوه سنگی کنده شده و از دو ایوان سنگی تشکیل شده است. دو پلکان، ایوان اول را به ایوان بالاتر ارتباط می‌دهند. در ایوان بالایی نقوشی بر صخره کنده شده است.
در صد متری غرب این اثر گورستانی قرار دارد که در آن از قبرهای پیش از اسلام تا دوره قاجار مشاهده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

طاق پیر با صفا

طاق پیر با صفا در شهرستان ارسنجان از توابع استان فارس ، طاق سنگی بزرگ و بسیار زیبایی می‌باشد که مشاهده کنندگان را از راه دور به تعجب وا می‌دارد. این پدیده طبیعی در دامنه کوه چنار در شمال شرقی شهر ارسنجان قرار گرفته و با شهر حدود چهار کیلومتر فاصله دارد. در این مکان آنچه مسلم می‌باشد، محل دفن و یا زندگی پیر و مرادی است که مورد توجه واقع شده و اهالی برای گردش و ادای نذر به این مکان مراجعه می‌کردند.
امروزه جز تعدادی سنگ نبشته که بر تعدادی از قبر‌ها وجود دارد، اثری از پیر و مراد با صفا وجود ندارد. این مکان از صفا و زیبایی خاصی برخوردار می‌باشد که اهالی در روزهای تعطیل مانند ایام عید و ... در آنجا به گذراندن اوقات فراقت خود می‌پردازند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مروارید سبز ارسنجان

درخت روییده شده در سنگ بنام مروارید سبز یکی از جاذبه‌های گردشگری بسیار جالب شهر ارسنجان در استان فارس می‌باشد.
این درخت که به مروارید سبز ارسنجان معروف است، در ۴ کیلومتری شمال‌غرب شهرستان ارسنجان واقع شده است. که به صورت درخت بنه خودرو بر روی صخره‌ای عظیم با ارتفاع تقریبی ۶ متر قرار دارد.
نکته‌ی جالب ماجرا در این است که درخت برای رساندن ریشه‌های خود به خاک ، میان صخره را در چندین قسمت شکافته و توانسته به مرور خود را به زمین متصل کند . سکوت زیبای طبیعت و استقامت عجیب درخت، ناخودآگاه موجب انجام مراقبه ای ، هر چند کوتاه ، در پای درخت می‌شود ؛ در لحظه هیچ چیزی حس نمی‌گردد به غیر از شرمندگی از تمام سرخوردگی و ناامیدی ها.
ارسنجان(به پارسی میانه: ارسنگان ) یکی از شهرهای استان فارس است و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار دارد.
پیرامون ارسنجان را جنگلهای سرسبز بناب و کوههای سربلند با مناظر بدیع احاطه کرده‌است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار سیده خاتون

غار سیده خاتون در استان فارس بزرگترین غار باستانی منطقه ارسنجان است که از فاصله دور قابل مشاهده است,این غار در فاصله ۴ کیلومتری جاده ارسنجان به آباده طشک واقع شده و قدمت آن به پیش از تاریخ برمی‌گردد.
نام این غار برگرفته از نام شخصی بوده که سال‌ها پیش در این مکان زندگی می‌کرده است.
دهانه این غار 42 متر، عمق آن 32 متر و ارتفاع دهانه این غار 40 متر است. ارتفاع غار از سطح دریا ۱۶۹۱متر و ارتفاع آن از سطح زمین‌های اطراف ۱۷ متر است
همچنین عرض دهانه ۲۶ متر در ارتفاع ۵/۵ متر و ابعاد داخلی غار حدود ۴۰۰ متر مربع است و کمی عقب‌تر عرض دهانه غار تنگ‌تر می‌شود
طبق کاوش‌ها در این غار در لایه‌های پایینی و سخت , در این لایه بخشی از بقایای جانوری کشف شده و 10 هزار شی سنگی (شامل ابزار جنگی) نیز در کاوش‌ها کشف شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع ارسنجان

مسجد جامع ارسنجان در بلوار سعیدیه شهر ارسنجان قرار دارد و یکی از مهمترین مساجد جامع استان فارس می‌باشد این مسجد دردوره صفویه ساخته شده است .
این بنا را میتوان با مسجد جامع میمند مقایسه کرد، مسجد جامع ارسنجان به شکل دو ایوانی بنا شده و شبستان مسجد یا ایوان جنوبی آن از اهمیت بیشتری برخوردار است. دو شبستان در ضلع جنوبی و شرقی مسجد قرار دارد که سقف آن‌ها با گنبدی کوچک پوشیده شده است. این گنبدها بر ستون‌های ستبر آجری استوارند.
آجر مهم‌ترین عنصر معماری در ساخت این مسجد است، طاق و تویزه‌های ممتد که بر روی ستون‌های محکم استوار شده، اصلی‌ترین تکنیک معماری به کار رفته در این بنا به شمار می‌آید.
استفاده از آجر به صورت راسته و خفته در یک ردیف ستون در وسط شبستان با استفاده از طاق و تویزه‌ها فضایی بسیار زیبا و همگون پدید آورده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]