امامزاده سید علی

مقبره امامزاده سیدعلی (علیه السلام) در استان فارس در بخش مرکزی شهرستان آباده ، دهستان ایزدخواست و در ارتفاع دو هزار و هشتاد و چهار متری از سطح دریا واقع شده است. قبرستانی دراطراف این امامزاده وجود دارد که از غرب حدود یک کیلومتر وسعت داشته و با کشیدن جاده آسفالته آباده - اصفهان از وسط آن، قسمت غربی‌تر آن متروکه می‌ماند و سپس روی آنها خانه‌‌های مسکونی ساخته می‌شود.
ساختمان امامزاده در وسط قبرستان و نزدیک لبه غربی دره قرار دارد که در قدیم به صورت سردابی بوده که بعد از چند قرن، ساختمان گنبد آن به دستور سلطان محمد خدابنده ساخته می‌شود. قدمت بنای بقعه این امامزاده به دوران صفویه بر می‌گردد. اهمیت قبرستان اطراف این امامزاده به دلیل داشتن سنگ‌های بی شمار در سه قسمت این قبرستان که دو قسمت آن شامل دو الی سه قطعه و بقیه در یک قسمت قرار داده شده، که تمامی این سنگ‌ها از سنگ سیاه آهکی و از دوره صفویه می‌باشند. خط کتیبه این سنگ‌ها در بعضی از آنها بسیار عالی خوشنویسی شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کلاه فرنگی سورمق

کلاه فرنگی سورمق که قدمت آن به دوره قاجاریه بر می‌گردد در شهر سورمق از توابع شهرستان آباده در استان فارس واقع شده است.
این عمارت در بیست و چهار کیلومتری جنوب شهر آباده قرار دارد که بنایی بسیار زیبا از آثار دوره قاجاریه در باغچه‌ای در نزدیکی یکی از میادین مرکزی شهر سورمق می‌باشد.
کلاه فرنگی سورمق، عمارتی است با نقشه دایره‌ای شکل و وسعتی درحدود بیست متر مربع، دارای چهار درب ورودی و پنجره‌های بلند.
در محوطه پیرامون عمارت کلاه فرنگی، جهت چایخانه و محلی برای پذیرائی و تفریح شهروندان و مسافران آلاچیق‌هایی تعبیه شده است.
این عمارت یک طبقه بوده و روی سکویی به ارتفاع هشتاد سانتی متر قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تیمچه صرافان

تیمچه صرافان در بازارکهنه شهر آباده از توابع استان فارس قراردارد که درگذشته در مالکیت حاج ملاعبدالله واعظ بوده است. وی ضمن اداره کردن منبر و محراب مسجد به امر تجارت می‌پرداخته و تیمچه به‌وسیلۀ خود او برای انجام امور بازرگانی نزدیک به صد و بیست سال پیش به دست استاد "رضا یزدی" در بافت قدیم شهر آباده بنا شده است.
این بنای تاریخی حدود هزار و هشتاد مترمربع مساحت دارد و اعیانی دو اشکوبه (طبقه) آن هزار و پنجاه مترمربع می‌باشد. ورودی تیمچه درضلع شرقی قرار گرفته و درب آن به گونه زیبایی منبت کاری و سر در ورودی با اشکال شیر و گل و بوته گچکاری شده است. این بنای آجری دارای حیاتی مستطیل شکل در میانه آن می‌باشد. پیرامون آن در دو طبقه اتاق و حجره‌ها واقع شده‌اند. تاق ورودی آن دردو سو (دوطرف) دارای مقرنس‌های زیبای گچی است که از سی و شش حجره ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه ایزد خواست

قلعه ایزدخواست در شهر تاریخی ایزدخواست در بخش مرکزی شهرستان آباده و در شمال استان فارس قرار دارد و دارای آثار تاریخی از دوران و اعصار مختلف تمدنی ایران است.
قلعه و پل ایزدخواست، کاروانسرا و خانه‌های قدیمی روستایی از جمله آثار تاریخی شهر ایزدخواست به شمار می‌روند که هرکدام به نوبه خود می‌تواند گردشگران را در این شهر متوقف کند.
قلعه ایزدخواست متعلق به دوران ساسانیان را می‌توان یکی از شاخص‌ترین آثار این منطقه توصیف کرد که با سبک معماری خود یکی از عجایب و نمونه‌های چشمگیر شهرسازی و مهندسی زمان قدیم ایران است.
درابتدای دشت وسیع آباده درآخرین نقطه غربی به فاصله ۶۰ کیلومتر از آباده به طرف اصفهان هر مسافری به شهر ایزدخواست می‌رسد. این شهر با قلعه تاریخی خود با توجه به قدمت بیش از۲۰۰۰ سال می‌تواند چند روز برای تماشا و گردشگری، هر مسافری را متوقف کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای ایزدخواست

کاروانسرای ایزدخواست در شمال شرقی رودخانه ایزدخواست و در شمال شهر آباده از استان فارس قرار دارد.
این کاروانسرا در بین راه شهر تاریخی و باستانی آباده و اصفهان قرار دارد و یکی از مهمترین کاروانسراها در این منطقه محسوب می‌شود.
معماری داخلی این کاروانسرا به مانند دیگر کاروانسراها هر طول ضلع آن 35 متر است. کاروانسرای ایزدخواست در زمینی به مساحت ۴۰۰۰ متر بنا شده است.
در ردیف جلوی این کاروانسرا در اطراف حیاط در ضلع‌های شمالی و شرقی و همچنین جنوبی ۲۰ باب اتاق در ابعاد ۳×۳ متر ساخته شده است که هر اتاق دارای ایوانی به مساحت ۷/۵ متر می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد قوسی ایزدخواست (سدسربند )

سد ایزدخواست ،در شهرستان آباده از توابع استان فارس نخستین نمونه سد قوسی در ایران و جهان است و به سد سربند معروف است
سد ایزدخواست در هفت کیلومتری شهر ایزدخواست در تنگه ای موسوم به "گلوگاه" که کم عرض‌ترین برش رودخانه است، احداث شده است ,این سد در دوران ساسانیان بر روی رودخانه ایزدخواست بنا شده است
سد از نوع کمانی است که بخش میانی آن شکسته شده و اکنون تنها دو قسمت از آن در کرانه راست و چپ رودخانه باقی مانده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]