عشایر بومی چابهار

به کسانی که به جامعه عشایری تعلق دارد عشایر گفته می‌شود که عشایر بومی چابهار جزو آن است و در شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان مستقر میباشند . واژهٔ عشایر، جمع عشیره به معنی قبیله است. جامعه عشایری شیوه زیستی متفاوت و جدای از شیوه زیست شهری و شیوه زیست روستایی است. این جامعه عبارت است از جامعه انسانی نسبتا خوداتکا و خودبسنده که ساخت اجتماعی قبیله‌ای دارد و عموما زندگی خود را از دامداری اداره می‌کنند.
واژه عشایر بیشتر در زبان فارسی و در مورد ایل‌های کوچنده در ایران به کار می‌رود. عشایر در قدیم در تعیین حکومت‌ها نقش اساسی داشته‌اند و اکثر خاندان هاو سلسله‌های حاکم بر ایران خاستگاه عشایری داشته‌اند
عشایر ساکن در شهرستان چابهار به منظور تامین علوفه و دستیابی به مراتع تازه نسبت به کوچ دورانی در فصل بهار اقدام به کوچ می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای بریس

روستای بریس نام یکی از روستاهای شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان است،به لحاظ آخرین تقسیمات کشوری، بریس در دهستان نگور از بخش دشتیاری شهرستان چابهار واقع و فاصله آن ازمرکز بخش «نگور» 44کیلومتر است.
آبادی بریس که اخیراً به بندر صیادی تبدیل شده در حاشیه ساحلی شمالی دریای عمان در دهانه خلیج کوچکی واقع است. ارتفاع بریس از سطح دریا 10متر و حداقل عمق آب در خور4 متر است.
چیزی که بریس را از روستاهای دیگر ایران شگفت انگیزتر می‌کند بافت سنگی این روستا است. بریس روی لایه‌های ماسه سنگی متراکم و صدفداری تشکیل شده که عمر آن‌ها به دوران سوم زمین شناسی می‌رسد.
اگر گذارتان به روستای بریس بیفتد، می‌توانید بیرون زدگی‌های این لایه‌های ماسه ای را در صخره‌های مشرف به ساحل جنوبی ببینید که زیبایی و کهنگی زمین را به رختان می‌کشند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پسابندر

بندر زیبایی بنام پسابندر در88 کیلومتری شرق شهر چابهار و سی کیلومتری بریس و آخرین نقطه مرز خشکی جنوب شرقی ایران و استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است.
ساکنین بومی آن را به زبان محلی پسابندن می‌گویند ،در گذشته فردی به نام پسا ، بزرگ و کدخدای این بندر بوده و به همین خاطر به پسابندن مشهور شده است و در زمان قبل از انقلاب این بندر دارای گمرک بوده است که هنوز هم ساختمان قدیمی گمرک در پسابندر وجود دارد وهمه اینها نشانگر این است که زمانی این بندر رونق زیادی داشته است .
هم اکنون این روستا آب هوایی معتدل دارد که تابستانهایش چون به صورت شبه جزیره است بسیار شرجی است و مثل تمام سواحل جنوبی زمستان سردی ندارد.
در سه طرف پسابندر دریا قرار گرفته است و ساحل ماسه ای زیبایی دارد که در صورت سرمایه گذاری می‌تواند توریستهای زیادی را جلب نماید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بازارهای چابهار

آدرس : بازارهای چابهار در محدوده منطقه آزاد شهر چابهار در استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است .
وقتی نام منطقه آزاد تجاری بر تارک جایی می‌درخشد، مسافران انتظار بازارهایی بزرگ با اجناسی خوب و ارزان را دارند و می‌خواهند بخشی از اوقات خود را برای خرید در بازارها صرف کنند.
مجتمع‌ها و بازارهای بزرگ خرید چابهار، اغلب در محدوده منطقه آزاد چابهار قرار دارند اما قابل مقایسه با مراکز خرید و بازارهای مناطق آزاد قشم و کیش نیستند و کالاهای عرضه شده در این بازارها از کیفیت به مراتب نازل‌تری برخوردارند.
یک بازار قدیمی و تعدادی پاساژ هم در بافت شهر وجود دارد که بسیار شبیه بازارهای سنتی سایر شهرهاست و در آن‌ها صنایع دستی مثل سوزن دوزی و لوازم مورد نیاز آن، پارچه‌های مناسب برای لباس‌های هندی و پاکستانی، کاموای کیلویی و اقلامی نظیر اینها عرضه می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه پیروزگت

در روستای نمونه گردشگری تیس که در پنج کیلومتری شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان قرار دارد قلعه ای متعلق به دوره اشکانیان و ساسانیان به نام قلعه پیروزگت به جا مانده است.
"گت" در زبان بلوچی به معنای رئیس ،بزرگ و سردار آمده است و با توجه به آثار باقی مانده از این قلعه که مشابه به بناهای دوره اشکانیان است ،نام پیروز نیز احتمالا همان پیروز ساسانی است که به "کوشان شاه "ملقب بوده ونظر برخی مورخان بر این گمان صحه می‌گذارد.
آثاری از برجها در ضلع شمالی و جنوبی دیده می‌شود.
در قسمت ضلع شمالی دو اطاق کوچک در اندازه‌های 3*2 متر به منظور دیدبانی روی یک گوشواره زمین مانند دو طبقه واقع شده‌اند.
بلندترین قسمت دژ و برج بر روی همین گوشواره‌است و بر اطراف اشراف دارد. در گوشه‌های شرقی و غربی در مرکز حیاط دژ آثاری از سکوهای بلند که از سنگ تراشیده ساخته شده‌اند آشکار است و بخشهایی که باقی مانده‌اند نشان دهنده محلی برای اجتماع، عبادت یا نشستن اهل دژ در یک مجلس بوده‌است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

فرش خزه‌های چابهار

منطقه چابهار واقع در استان سیستان و بلوچستان جزء معدود مناطق کشور است که مملو از جاذبه‌های بی نظیر و کم نظیر طبیعی و تاریخی است و فرش خزه‌های چابهار یکی از زبایی های این شهرستان محسوب میشود.
وجود جاذبه‌های طبیعی در این نقطه از کشور ، مرهون شرایط اقلیمی ، موقعیت خاص مکانی و جغرافیای تاریخی در ادغام با تحولات زمین ساختی و سایر متغیرهاست . در این منطقه می‌توان پدیده‌های متعدد ژئوتوریستی همچون فروسایی یا ساییدگی ، دگرشیبی یا ناجوری ، فرسایش تفاصلی ، هم شیبی ، خوردگی ، رخنمون یا برون زد و غیره را مشاهده کرد .
جمیع این پدیده‌ها ، خود می‌توانند به صورت منفرد ، جاذبه‌های زیبایی محسوب شده و حجم انبوهی از اکوتوریست‌ها را به این منطقه سوق دهند .
فرش خزه‌ها از دیگر پدیده‌های طبیعی و ژئوتوریسمی منطقه هستند که به وفور در امتداد ساحل دیده می‌شوند .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

انجیر معابد

انجیر معابد (لور لول)، و به زبان محلی‌ها کرگ، درخت بزرگی است که در نوار ساحلی شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان می‌روید.
در آن شیره سفید رنگی جریان دارد و از درختان تیره کائوچوئی بشمار می‌آید. تاج این درخت بزرگ و پهن است و از انشعابات آن ریشه‌های نابجا می‌روید.
پوست درخت صاف و خاکستری، برگهایش بیضی شکل ساده و درشت است، میوه‌های آن نارنجی رنگ و به درشتی فندق و قابل خوردن است.
عموماً این درختان دارای قدمتی بالای صد سال هستند و اکثراً در نزدیکی زیارتگاه‌ها قرار دارند یا قبلاً زیارتگاه بوده‌اند، در حال حاضر در روستاهای رمین، تیس کوپان، ماشی، لیپار و کوپان سر از این درخت‌ها وجود دارد.
انجیر معابد از نظر تقدس و قدمت در سراسر جهان بی رقیب است. این درخت از جمله درازعمرترین درختان می‌باشد.
بودائیست‌ها اعتقاد دارند که شاهزاده سیدهارتا با نشتن در زیر این درخت روشن فکر شده و از آن زمان یک بودا شده است، به همین دلیل این درخت، به اعتقاد بودائسیت‌ها درختی مقدس به شمار می‌رود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای رمین

روستای رمین در استان سیستان و بلوچستان با مساحت 387 هکتاربرابر با طرح هادی تصویبی وجمعیت 3519 نفر یکی از روستاهای بزرگ شهرستان چابهار واقع دردهستان کمبل سلیمان بخش مرکزی است و با داشتن رتبه اول تا سوم شکار تن ماهی یکی از پایگاهای اصلی تن درسطح شهرستان محسوب می‌شود.
با توجه به قرار گرفتن این روستا در حاشیه شهر چابهار ونزدیک‌ترین روستای صیادی به شهر چابهار که از سمت شرق ازطریق جاده ساحلی مواصلاتی بنادر صیادی بریس، پسابندر وخلیج گواتر رابه شهر چابهار منتهی می‌سازد.
موقعیت جغرافیایی ویژه به شهرستان بخشیده است این روستا در7کیلومتری شهر چابهار و ازشمال کوههای روستای طیس کوپان - غرب به شهرچابهار – جنوب به دریای نیلگون عمان ودارای 5 محله شامل عثمان آباد – گلبهار – رمین مرکزی – گلشن آباد وداردپ می‌باشد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قدمگاه خضر

قدمگاه خضر در استان سیستان و بلوچستان و در جنوب غربی شهرستان چابهار در محلی به نام"سپوزه" از توابع بخش مرکزی واقع است.
خواجه خضر ازبزرگان و مردان نیکنام چابهار و مورد احترام بومیان است.
از وی مقبره ای بر جای نمانده است زیرا مردم معتقدند وی زنده و حامی دریا،لنج‌ها و قایقهاست اما دارای قدمگاهی است که پیروانش به زیارت آن می‌شتابند .
در قدیم مراسم خاصی در این قدمگاه برپا می‌شد.
خیرات کردن خرما و حلوا و یا قربانی کردن گوسفند توسط حاجتمندان به ویژه در این قدمگاه مرسوم است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تلگرافخانه چابهار

شهر چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان علاوه بر موقعیت بازرگانی، دارای جاذبه‌های فراوان تاریخی و طبیعی است.
ساختمان قدیمی تلگرافخانه چابهار ،قدیمی‌ترین بنای مدرن منطقه است.
ساختمان قدیمی پست چابهار در بافت جنوبی شهر حاشیه شرقی خیابان مولوی و روبروی مهمان سرای کشتیرانی واقع شده است.
این بنا در زمان حکومت قاجاریه توسط پرتغالی‌ها احداث گردیده و دارای مالکیت دولتی است.
تلگرافخانه از قدیمی‌ترین ساختمان‌های سنگی موجود در شهر زیبای چابهار است. توجه به کتیبه سنگی موجود در قسمت جلوی ساختمان ساخت آن به سال 1869 میلادی برابر با 1248 هجری شمسی در زمان نفوذ پرتغالی هاست.
ساختمان با هدف تلگراف خانه احداث شده و به این نام معروف بوده است و بعد از گذشت زمان اداره پست در آن استقرار یافته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]