روستای لادیز

روستای لادیز در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهر میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
این روستا از سطح دریا ۱۲۰۰ متر ارتفاع دارد و اقلیم آن گرم و خشک است ، آب و هوای روستا در فصول پاییز ، زمستان و اوایل بهار مطبوع و دلپذیر و در تابستان‌ها گرم است.
روستای لادیز، قدمت چندانی ندارد و از ییلاقات عشایر بلوچ بوده است که طی قرن اخیر به سکونتگاه دائمی تبدیل شده است.
محصولات عمده زراعی روستا شامل گندم، جو و علوفه می‌باشد و انار، گلابی و هلو از محصولات سردرختی آن است و عمدتاً به کشورهای همجوار (پاکستان و افغانستان) صادر می‌شود.
دامداری نیز در روستا رونق دارد و انواع فرآورده‌های لبنی و گوشت قرمز از تولیدات دامی این روستا است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای تمین

روستای تمین که از مناطق هدف گردشگری استان سیستان و بلوچستان محسوب می‌شود به سبب ویژگی‌های خاص منطقه ای و طبیعت دست نخورده آن مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است .
این روستا در فاصله 135کیلومتری زاهدان و در غربی‌ترین قسمت شهر میرجاوه از شمال به منطقه لادیز و از جنوب به کوه آتشفشانی نیمه فعال تفتان متصل و به دلیل شیب زیادی که دارد به صورتت پلکانی احداث شده و زیبایی خاصی دارد.
آبی که از چشمه تمین جاری می‌شود سرچشمه بسیاری از رودهایی است که پس از سیراب کردن کلیه آبادی‌های دهستان تمین و بخش هایی از دهستان هم جوار (لادیز) از مرز ایران خارج شده و به ریگ زارهای کشور پاکستان می‌ریزد.
روستای تمین مرکز دهستان تمین واقع در شهرستان زاهدان در 65 کیلومتری جنوب غربی شهر میرجاوه یکی از آبادی‌های بسیار زیباست که در قسمت شمالی قله زیبای تفتان قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

گورستان هفتادملا

در شهرستان میرجاوه قبرستانی منحصربفرد قرار دارد که قبرهای آن هرگز نور و گرمای خورشید را احساس نکرده‌اند.
شهرستان میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان آثار تاریخی و طبیعی بسیاری دارد که قبرستان هفتاد ملا نیز از جمله این جاذبه‌های منحصربفرد و زیبای تاریخی است.
این قبرستان بیش از ۵۰۰ متر مربع وسعت دارد و به شکل کمانی در بخش شرقی روستای روپس از توابع میرجاوه در سینه کوه واقع شده است. قبرها همیشه در سایه قرار دارند و به همین علت از گزند باد و باران در اماند.
همچنین نور خورشید هیچ وقت بر این قبرها نمی‌تابد و همیشه در سایه قرار دارند. قبرستان هفتاد ملا در فاصله ۶۳ کیلومتری شهرستان میرجاوه قرار گرفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار لادیز

آدرس : 10 ‪کیلومتری شهر میرجاوه - نزدیکی روستای لادیز
غار لادیز در استان سیستان و بلوچستان شگفتی است که در دل کوه روستای "لادیز" از توابع شهرستان زاهدان و در 100 کیلومتری زاهدان و در 10 ‪ ‪کیلومتری شهر میرجاوه با طول 15 کیلومتر از مناظر طبیعی و جذاب شهرستان زاهدان است که همواره با وجود خشکسالی‌های چند سال گذشته به طور دائم و پیوسته از سقف و کف آن آب جریان دارد و همه ساله به ویژه در فصل تابستان میهمانان زیادی را به آنجا می‌کشاند. روستای لادیز از سطح دریا 1200 متر ارتفاع دارد و اقلیم آن گرم و خشک استو آب و هوای روستا در فصول پاییز، زمستان و اوایل بهار مطبوع و دلپذیر و در تابستان‌ها گرم است و رودخانه لادیز از شمال روستا عبور می‌کند. زیبایی‌های منحصر به فرد این غار در منطقه کویری و در جوار چهارمین قله مرتفع ایران از قابلیت‌های فراوانی برای جذب طبیعت گردان و گردشگران داخلی و خارجی برخوردار است. ارتفاع غار آبی لادیز در حدود 5/2 متر و طول آن 15 متر است و در نهایت زیبایی قرار دارد و قدمت آن به پیش از تاریخ میرسد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]