امروز: جمعه، 29 شهریور 1398

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

05/8 1396

کاروانسرای فرنگی در 32 کیلومتری شمال غربی شهر زابل از توابع استان سیستان و بلوچستان و در بخش پشت آب ، دهستان قائم آباد وبه فاصله 9کیلومتری جاده زابل- نهبندان بنا شده است.
این مجموعه شامل کاروانسرای فرنگی و گمرک میباشد ، کاروانسرای فرنگی در عصر صفویه و توسط انگلیسیها و در کنار جاده ای که از حاشیه دریاچه هامون میگذرد ساخته شده است .
در دوره صفویه که عصر طلایی ایجاد کاروانسراها است ، رونق تجارت داخلی و خارجی و اهمیت دادن به راهها و شهرهای زیارتی باعث شد که کاروانسراهای زیادی در اینگونه جاده‌ها ساخته شود .
بخصوص این جاده که راه ارتباط شرق به سیستان را از یکطرف به خراسان و از طرف دیگر به نصرت آباد در بلوچستان و سپس راه شاهی منتهی میکند و باعث مشرف شدن به زیارت امام هشتم از یکطرف و زیارت اماکن مقدسه نجف از طرفی دیگر میشود .
این اثر در قطعه زمینی به مساحت 6500 متر مربع و با زیربنایی حدود 700 متر مربع ساخته شده است .
این بنا در یک طبقه ساخته شده که شامل حصار ، ورودی ، سه برج نگهبانی ، اتاقهایی برای سکونت مسافران و اصطبلهایی است که همه در پیرامون حیاط مرکزی قرار گرفته اند .
این کاروانسرا از کهن‌ترین کاروانسراهاست زیرا آثاری که از کاروانسراهای کهن بدست آمده ، نشان میدهد که اتاقها بی واسطه به حیاط باز میشده اند ولی بتدرج و در ادوار بعد طاقنمایی نیز به آنها افزوده اند .
مصالح این بنا بطور کامل از خشت و گل بوده و سقفها ...مشاهده کامل متن با طاقهای گهواره ای و چهار بخشی پوشیده شده اند .
این اثر در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۵۵۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود