زیارتگاه مرتضی علی

زیارتگاه مرتضی علی در دو کیلومتری شرق میدان معلم در شهرستان خاش از توابع استان سیستان و بلوچستان ، 500 متری جاده آسفالته قدیمی خاش به سراوان در جوار تپه ای به همین نام واقع شده است.
زیارتگاه به مرتضی علی با توجه به نوع معماری بنا به دوره تیموری- صفوی نسبت داده می‌شود.
بنا دارای پلان مربع شکل و گنبدی که بر روی گوشواره‌ها و طاق نماهای زیبایی ایجاد شده است.
داخل بنا با اندود گچ پوشیده شده و دارای ۱۰ طاق نما و محراب است و مکانی نیز در کنار مقبره برای استفاده زائرین در نظر گرفته شده است.
این بنای سنگی-آجری که در حومه شرقی شهر واقع شده با نام‌های همچون کوره،آتشکده و زیارت در میان مردم معروف شده است
این بنا با مصالح آجر و سنگ لاشه اجرا شده است ، در زیر گنبد، روی کف قبری بوده که در اثر حفاری غیر مجاز از بین رفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه تفتان

کوه تفتان در شهرستان خاش یک کوه آتشفشانی نیمه خاموش فرسایش شده در منطقه جنوب شرقی ایران در استان سیستان و بلوچستان می‌باشد. ارتفاع این قله از سطح آب‌های آزاد در حدود چهار هزار متر می‌باشد و بلندترین قله در منطقه جنوب شرقی ایران است. نزدیکترین شهر به تفتان خاش نام دارد.
تفتان در زبان پارسی به معنای مکان حرارت می‌باشد.این آتشفشان غیر فعال می‌باشد اما گازهای سولفور در دهانه آن منتشر می‌شوند. کوهنوردان عموما از یال غربی صعود می‌کنند که پناهگاه مجهزی ساخته شده است. به دلیل وزش بادهای سنگین و سرد در فصل زمستان عموماً صعود به این قله بسیار دشوار است.
این کوه در چهل و دو کیلومتری شمال شهر خاش بین شهر میر جاوه و شهرستان خاش واقع شده است .ارتفاع آن ازسطح متوسط آب‌های خلیج فارس 3941متر ونسبت به دشت‌های اطراف حدود دو هزار متراست.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

گل افشان پیرگل

گل افشان پیرگل در استان سیستان و بلوچستان با وسعت تقریبی 7 هکتار در منطقه ای با خاک‌های زرد رنگ و عاری از هر گونه پوشش گیاهی در شهرستان خاش قرار گرفته است. تپه‌های گل افشان یکی از جاذبه‌های منحصر به فرد در دنیاست.
گل افشان پیر گل در 76 کیلومتری خاش با ارتفاع یک هزار و 653 متر بین حصار کوه‌های تفتان نمونه ای بی بدیل از آفرینش را در این منطقه به نمایش می‌گذارد.
گل افشان‌ها پدیده جالب و مهیجی هستند که با جزر و مد دریا از دل زمین گل به بیرون پرتاب می‌کنند.
گستره ای وسیعی پوشیده در لفافه گل‌های رس و مارن، بدون هیچ گیاه و سبزی در اطراف، منحصر و تک افتاده در نزدیکی ساحل دریای آزاد، منظره ای زیبا از عارضه جغرافیایی به نمایش گذاشته است.
خاک حاشیه ای گل افشان ترک برداشته و خشک و نیمه خشک، تکه تکه شده، با رنگی شبیه خاک کائولین (خاک زرد) جلایی زیبا به فضای بین کوه‌های سپیدپوش تفتان داده است.
گل افشان پیرگل از پدیده‌های ناشناخته ژئومورفولوژی استان سیستان و بلوچستان و از جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبای این استان محسوب می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه حیدر آباد

قلعه حیدرآباد در جنوب شرق شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد, این قلعه درسال1920میلادی (1299 خورشیدی) توسط فردی به نام «عیدوخان» ساخته شد و تا سال1307 خورشیدی به عنوان محل سکونت همین شخص و خانواده‌اش مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
از این قلعه بعد‌ها به عنوان محل نگهداری آذوقه و مهمات نیروهای انگلیسی به سرپرستی ژنرال دایر استفاده شده است.
عمده مصالح به کار رفته در قلعه خشت خام و کاهگل است و دارای برج‌ها و طاق‌های هلالی زیبایی است که از سوی سازمان میراث فرهنگی بازسازی شده است.
نقشه اصلی قلعه حیدرآباد مستطیل بوده که با اضافه شدن چند اتاق و دیوار در قسمت جنوب شرقی آن نقشه به بنایی ذوزنقه ای شکل تبدیل شده اس
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع خاش

مسجد جامع خاش در مرکز شهر خاش از توابع استان سیستان و بلوچستان در حاشیه خیابان امام خمینی ( ره ) قرار دارد.
احداث اولیه مسجد به سال 1307 شمسی باز می‌گردد .
این بنا از دو قسمت عمده تشکیل شده است, یکی ساختمان اصلی مسجد و دیگری مناره الحاقی بدان است .
ساختمان اصلی مسجد با زیر بنای 5/247 متر مربع احداث شده است و شامل یک فضای کاملا سر پوشیده است که پوشش‌های ضربی آن مجموعا روی شانزده ستون اجرا شده است.
هر چهار ستون آن یک چهار طاقی با طاقهای و سقف ضربی چهار ترک را تشکیل داده است که شبستانی ستون دار و سرپوشیده را پدید آورده اند و در حد فاصل هر دو ستون برای تامین نور کافی فضای شبستان مسجد پنجره ای تعبیه شده است.
در ساختمان اصلی مسجد بیشتر به جنبه کاربری مذهبی بنا توجه شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]